-5 C
Kozienice
czwartek, 30 listopada, 2023
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Oddadzą hołd żołnierzom Wojska Polskiego. Przed nami XIII Marsz Szlakiem Bojowym 31 Pułku Strzelców Kaniowskich w Powiecie Kozienickim

Popularne

Warto przeczytać

Kozienickie Stowarzyszenie rekonstrukcji Historycznych serdecznie zaprasza na doroczne, dwudniowe wydarzenie historyczno-turystyczne. XIII Marsz Szlakiem Bojowym 31 Pułku Strzelców Kaniowskich w Powiecie Kozienickim odbędzie się już w najbliższy weekend 24-25 września. Motto oraz idea marszu to „Oddajemy hołd żołnierzom Wojska Polskiego oraz mieszkańcom Powiatu Kozienickiego poległym podczas II wojny światowej”.

Rekonstruktorzy w historycznym umundurowaniu żołnierzy piechoty Wojska Polskiego 1939 r. zaczną maszerować w sobotę około 9.00, spod Publicznej Szkoły Podstawowej im. 76 pp w Augustowie (gm. Grabów nad Pilicą). Dalej podążać będą szlakiem, który wytycza trasa pokonana przez 31 pSK w dniach 14-18 września 1939 r., a także na której jest około 10 różnych miejsc pamięci narodowej związanych z walkami Wojska Polskiego i oporem ludności cywilnej podczas II wojny światowej. Wszędzie tam zatrzymują się, wystawiają wartę i składają wiązanki kwiatów.

XIII Marsz Szlakiem Bojowym 31 Pułku Strzelców Kaniowskich w Powiecie Kozienickim – jak co roku – organizowany jest m.in. dla młodzieżowych grup szkolnych ze szkół podstawowych z terenu Gminy Kozienice i Powiatu Kozienickiego. Grupy te pokonują z rekonstruktorami wybrany odcinek marszu (Studzianki Pancerne-Wola Chodkowska). Zorganizowane dla nich są pogadanki na temat historycznych miejsc na trasie, pokazy wyposażenia rekonstruktorów, a na zakończenie poczęstunek,  ognisko z kiełbaskami, a także historyczny konkurs z nagrodami. Grupy młodzieżowe towarzyszą rekonstruktorom w sobotę 24 września od około godz. 13.00 ze Studzianek Pancernych do Woli Chodkowskiej, gdzie jest koniec pierwszego dnia marszu.

Na tę chwilę organizatorzy mają informacje o deklaracji udziału przeszło 130 uczniów z opiekunami. Trasa całego marszu przebiega przez miejscowości:

– (sobota) Augustów (gm. Grabów nad Pilicą), Budy Augustowskie, Matyldzin, Cecylówka Głowaczowska, Jasieniec, Grabnowola, Studzianki Pancerne, Basinów, Chodków, Wola Chodkowska,

– (niedziela) Ryczywół, Łaszówka, Adamów, Cztery Kopce, „Trakt Królewski”, Augustów – pomnik 31 pSK.

Dystans marszu to około 42 km prowadzące szosą, polnymi i leśnymi drogami.

Orientacyjna trasa dostępna pod linkiem: https://goo.gl/maps/ylHNg

W niedzielę wymarsz nastąpi około 9.30, zakończenie o 14.30. Na zakończenie przy pomniku 31 pSK (Augustów – wjazd na Królewskie Źródła) odbędzie się uroczystość patriotyczna ze składaniem wiązanek kwiatów i okolicznościowymi przemówieniami.

– Serdecznie zapraszamy rekonstruktorów Wojska Polskiego oraz wszystkich chętnych do udziału w marszu i oddania czci poległym i trwającym w walce i oporze przeciw okupantom. – przekonują do udziału w marszu organizatorzy akcji

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content