20,8 C
Kozienice
czwartek, 25 lipca, 2024

Koncert w Elektrowni

Popularne

Warto przeczytać

Remont Pomp/Mikołaj Trzaska/Adam Żuchowski
Sam jesteś pompa
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza na koncert zespołu Remont Pomp pt. Sam jesteś pompa, w sobotę, 23 marca, o godz. 20.00.

Remont Pomp – zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2003 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Gdańsku. Inspiracją dla zespołu jest muzyka perkusyjna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na nietypowych instrumentach oraz przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką.

Zespół korzysta z różnorodnego instrumentarium zaczynając od instrumentów etnicznych tj. djembe, balafon, kalimby, log drum, poprzez instrumenty melodyczne: metalofon, dzwonki chromatyczne, tank drum, a kończąc na przedmiotach np. szklankach, butelkach, miskach, dzbanach. Ta wybuchowa mieszanka sprawia, iż muzyka zespołu jest nieprzewidywalna oraz ponad podziałami.

Remont Pomp ma w swoim dorobku cztery płyty. Pierwsza pt. „Złota Platyna” wydana w 2012 roku została nagrana z Mikołajem Trzaską i Majkiem Majkowskim. Kolejną płytę pt. „Pomp Power” zespół nagrał z Mikołajem Trzaską, ukazał się ona w grudniu 2016 roku. W grudniu 2022 zespół miała miejsce prapremiera płyty pt. „Sam jesteś pompa vol. 1” w kolejnym roku „Sam jesteś pompa vol.2”. Zostały one nagrane z Mikołajem Trzaską oraz Adamem Żuchowskim.

Na ostatniej płycie znajdują się utwory perkusyjne, ale jest ona zdominowana przez sonorostyczno-oniryczne kompozycje wykonywane na instrumentach melodycznych, harfie kieliszkowej i innych instrumentach / przedmiotach. Na „Sam jesteś pompa vol. 2” znalazła się także 15 minutowa improwizacja wykonana wspólnie w studio Custom 34.

Remont Pomp zagrał wiele koncertów w różnych miastach Polski. Grał także za granicą w krajach takich jak: Izrael, Niemcy, Słowacja, Irlandia Północna i Szkocja. Największym międzynarodowym osiągnięciem zespołu była ponad 2 tygodniowa trasa w Australii wraz z Mikołajem Trzaską, Rabih Behaini, podczas której zespół zagrał 5 koncertów.

Remont Pomp współpracował także z muzykami takimi jak: Tomasz Antonowicz, Ken Vandermark, Marzena Majcher, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, Raphael Rogiński, Paweł Szamburski, Wacław Zimpel, Michał Górczyński, Ray Dickaty, Artur Majewski, Paweł Romańczuk (Małe Instrumenty) i inni. Dwukrotnie zagra na Festiwalu Unsound w Krakowie.

W skład zespołu od wielu lat wchodzą także wolontariusze, zarówno z Polski jak i z zagranicy. Remont Pomp w ramach programu Europejski Korpus Solidarności gościł ponad 40 wolontariuszy z kilkunastu krajów. Byli to młodzi ludzie zarówno z Unii Europejskiej jak i z krajów partnerskich UE.

Mikołaj Trzaska – urodzony w Gdańsku saksofonista i klarnecista basowy.

Był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu – legendarnej Miłości oraz liderem Łoskotu. Gdy impet yassu wygasł, stał się jedną z czołowych postacią polskiej sceny improwizowanej. Realizuje się na gruncie free jazzu i muzyki improwizowanej. Jest liderem międzynarodowego tria Volumen i kwartetu klarnetowego Ircha, członkiem Shofar – wykonującego muzykę żydowską, Resonance – tentetu Kena Vandermarka oraz tria Riverloam, współtworzonego z brytyjskimi muzykami: Markiem Sandersem i Olie Bricem. Współpracuje z tuzami światowej wolnej improwizacji m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Stevem Swellem, Timem Daisy, Claytonem Thomasem, Markiem Tokarem, Magnusem Broo, Peterem Ole Jorgensenem, Per-Ake Holmlanderem, Davem Rempisem. Jest również kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej (na stałe współpracuje z Wojciechem Smarzowskim) oraz tworzy projekt muzyczno-literacki z Andrzejem Stasiukiem.

Adam Żuchowski – kontrabasista, kompozytor, aranżer; urodził się 7 września 1978 roku w
Elblągu. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Z Dominikiem Bukowskim współtworzył Blue Mind Quartet, z którym zdobył „Aniołka Jazzowego” podczas Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2002 roku. Z TrioMania otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę muzyczną w Polsce – Fryderyk (za jazzowy, fonograficzny debiut roku 2010, płytę CD Pearl).
Jest członkiem zespołów Irka Wojtczaka, zespołu Joanna Knitter Blues&Folk Connection.
Współpracuje z Mikołajem Trzaską (z którym nagrał muzykę do filmów W. Smarzowskiego),
oraz z innymi muzykami sceny muzyki improwizowanej w Polsce i za granicą.
Od 2002 roku współpracuje z Teatrem Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie. Jest
kierownikiem muzycznym większości projektów Andre Ochodlo. W ramach współpracy z Teatrem Atelier i innymi teatrami w Polsce (Teatr im. Adama Mickiewicz w Częstochowie) i za granicą (Divadlo Arena i Divadlo Bezruce w Ostrawie, Teatr Narodowy w Brnie) skomponował i nagrał muzykę do wielu spektakli teatralnych.

W skład zespołu Remont Pomp wchodzą:Magdalena Spaleniak
Wojciech Birtus
Sebastian Włodarek
Jacek Cieślicki
Jan Skiba
Miriam Porębska

Jarosław Marciszewski
Joanna Świeczkowska

Posłuchaj
www.remontpomp.bandcamp.com

Bilety na koncert 10 zł.

Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60, a także na stronie internetowej www.mcswelektrownia.pl

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content