14,7 C
Kozienice
poniedziałek, 25 września, 2023
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

„DrzewoStany”. Prace Edyty Gałan zostały wystawione w sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego

Popularne

Warto przeczytać

„DrzewoStany” to tytuł najnowszej wystawy malarstwa, którą można oglądać w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Prace Edyty Gałan zostały wystawione w sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego.

Wernisaż wystawy odbył się w piątek, 12 sierpnia. Wszystkich przybyłych na to wydarzenie, w imieniu dyrektor KDK Elwiry Kozłowskiej i swoim, powitała plastyk KDK Agnieszka Bieńkowska. Komisarz wystawy przybliżyła zebranym sylwetkę artystki, podzieliła się swoimi wrażeniami na temat prezentowanych prac, a także przeprowadziła krótki wywiad z autorką prezentowanych prac.
 
Edyta Gałan pochodzi z Krynic niedaleko Zamościa. W Zamościu uczęszczała do liceum plastycznego, a później studiowała na UMCS w Lublinie, na Wydziale Artystycznym. Co ciekawe, jako specjalizację wybrała grafikę, a studia zakończyła z pracą dyplomową wykonaną w technice litografii. Po zakończeniu edukacji, zajmowała się rękodziełem artystycznym, odnawianiem mebli i malowaniem dekoracyjnym ścian. Do malarstwa wróciła w 2020 roku
 
 
Na wystawie „DrzewoStany” znalazły się 24 prace wykonane w technice akrylu. Łączy je wspólny temat – drzewa. To efekt fascynacji i miłości do tych roślin. Jak przyznaje artystka, jej miłość do drzew wzięła się z czasów dzieciństwa i dorastania, kiedy to spędzała wiele czasu na samotnych wędrówkach. Dlatego też drzewa są jej ulubionym tematem w malarstwie i fotografii.
 
– To jest akryl, chociaż można go pomylić z olejem. Co w tych obrazach widać na pierwszy rzut oka? Na pewno wyróżnia się faktura i kolor; widzimy tu realizm połączony z abstrakcją, można się doszukać impresjonizmu – mówiła Agnieszka Bieńkowska o prezentowanych pracach.
 
 
Wernisaż był okazją do zadania pytań autorce przez kozienickich miłośników sztuki, a w piątkowe popołudnie wywiązała się ciekawa dyskusja artystyczno-przyrodnicza, której wątkiem przewodnim były oczywiście drzewa.
 
Tego dnia nie mogło zabraknąć też wzajemnych podziękowań i gratulacji, a także symbolicznego upominku dla artystki od Kozienickiego Domu Kultury. Po zakończeniu części oficjalnej przyszła pora na rozmowy kuluarowe o sztuce.
Warto podkreślić, że wernisaż był transmitowany „na żywo” za pośrednictwem fanpage’a Kozienickiego Domu Kultury.
 
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 16 października 2022 r.
 

źródło: Kozienicki Dom Kultury

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content