0,8 C
Kozienice
piątek, 9 grudnia, 2022
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

[AUDIO/FOTORELACJA] Uroczyste obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Kozienicach

Popularne

W programie złożenie kwiatów na cmentarzu parafialnym w Kozienicach na Kwaterach Legionistów modlitwa w intencji poległych za Ojczyznę, przemarsz ulicami Kozienic, uroczystości pod pomnikiem, składanie kwiatów oraz wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego. Tak wyglądały obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości w Kozienicach.

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się o godzinie 9:30 przy grobie nieznanego żołnierza i kwaterze Legionistów na kozienickim cmentarzu. Odbyło się tam złożenie kwiatów od społeczeństwa powiatu kozienickiego. Tam delegacje kozienickiego samorządu, szkół, związków, firm i instytucji złożyły wiązanki kwiatów.

Następnie o godzinie 10:15 poczty sztandarowe oraz delegacje z wiązankami kwiatów zebrały się przed kościołem pod wezwaniem Świętej Rodziny w Kozienicach.

Po mszy świętej nastąpił przemarsz uczestników uroczystości na plac przy Pomniku Niepodległości w asyście orkiestry Dętej OSP w Kozienicach, a także Szwadronu Ziemi Kozienickiej im. mjr. J. Sas Jaworskiego, gdzie rozpoczęły się oficjalne uroczystości.

W części oficjalnej obchodów głos zabrał burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski.

– 11 listopada 1918 roku, Polska powróciła na mapę świata. Po 123 latach zaborów, po 123 latach w niewoli, naznaczonej walką, cierpieniem, strachem ale także wysiłkiem wielu pokoleń Polaków nasz kraj odzyskał niepodległość. Od 1989 roku ponownie możemy legalnie świętować Narodowy Dzień Niepodległości. Tego dnia czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którzy zdołali podnieść nasz kraj z ogromnych zniszczeń wojny i zaborów, którzy stworzyli warunki do rozwoju gospodarczego, do modernizacji młodego państwa. Z dumą przypinamy kotyliony, z radością machamy biało-czerwoną flagą, głośno i po Polsku mówimy o wolności jako najważniejszej wartości dla narodu i niepodważalnego prawa człowieka – mówił podczas uroczystości burmistrz Kozienic, Piotr Kozłowski

 

Kolejno głos zabrał starosta Powiatu Kozienickiego, Krzysztof Wolski

– Dzisiejszy dzień nie jest dniem zwyczajnym, jest dniem wyjątkowym i szczególnym dla każdego Polaka. 104 lata temu  w dziejach naszego narodu miała miejsce wydarzenia, które na zawsze zapisały się na kartach historii Polski, Europy i całego świata. Po latach cierpienia, represji i niewoli naszych rodaków Polska odzyskała wolność – dodał starosta Kozienicki, Krzysztof Wolski

 

Po Apelu Pamięci składano wiązanki kwiatów pod pomnikiem Niepodległości. Kwiaty złożyli lokalni samorządowcy, przedstawiciele partii politycznych, służby mundurowe, kombatanci, nauczyciele, stowarzyszenia i organizacje działające na terenie Kozienic, a także uczniowie szkół z powiatu kozienickiego i przedstawiciele lokalnych przedsiębiorstw. Kwiaty złożył także radny sejmiku województwa mazowieckiego Tomasz Śmietanka.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content