26,3 C
Kozienice
środa, 24 lipca, 2024

Zwoleń w hołdzie Żołnierzom Niezłomnym – zapowiedź wydarzenia

Popularne

Warto przeczytać

Prezentacja filmu dokumentalnego „Panna Lodzia” oraz koncert w hołdzie bohaterom Podziemia Niepodległościowego w wykonaniu rodzinnego zespołu Pospieszalskich i ich gości – to tylko niektóre z punktów programu obchodów 77. rocznicy Bitwy pod Zwoleniem. Główne uroczystości zaplanowano na 11 czerwca 2023 roku.

Bitwa pod Zwoleniem, w czasie której 15 czerwca 1946 roku doszło do starcia oddziałów „Zagończyka” z wojskami sowieckimi zaliczana jest do największych  bitew w Polsce po 1945 roku. Od kilku lat upowszechniana jest o niej wiedza oraz oddawany hołd polskim uczestnikom.

W tym roku rocznicowe uroczystości zainaugurowane zostały wydarzeniem kulturalno-historycznym, które odbyło się 26 maja w Centrum Artystyczno-Kulturalnym w Kozienicach. Kolejne wydarzenia będą miały miejsce w Zwoleniu. Na 6 czerwca zaplanowane zostały dla uczniów w kinie „Świt” w Zwoleniu pokazy dwóch filmów: animacji pod tytułem „Zagon” w reżyserii Przemysława Bednarczyka opowiadającej o losach Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka” oraz dokumentu „Panna Lodzia” w reżyserii Agaty Gregorczyk-Janik. Tytułowa bohaterka, Leokadia Gregorczyk z domu Lentas spędziła w areszcie UB w Kozienicach wiele dni pod zarzutem pomagania swojemu narzeczonemu, Stanisławowi Warchołowi „Mścicielowi”, żołnierzowi podziemia niepodległościowego, któremu udało się z tej katowni uciec. Niestety, został on zabity w 1950 roku na skutek zdrady. Pokazowi towarzyszyć będą spotkania z reżyserką filmu oraz historykami z radomskiej delegatury IPN – profesorem Markiem Wierzbickim i doktorem Krzysztofem Busse. Młodzież weźmie także udział w konkursie wiedzy historycznej.

Główne uroczystości rozpoczną się w niedzielę, 7 czerwca o godzinie 16.00 od złożenia wiązanek i Apelu Poległych pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu w Zwoleniu. O 16.30 składane będą wiązanki pod pomnikiem Ściana Straceń, a o godzinie 17.00 w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego odprawiona zostanie Msza Święta za poległych w obronie Ojczyzny.

Dalsza część uroczystości odbędzie się w kinie „Świt”. O godzinie 18.30 pokazany zostanie film „Panna Lodzia”, później nastąpi rozstrzygnięcie  konkursów dla młodzieży oraz zaprezentowany zostanie koncert w hołdzie bohaterom Podziemia Niepodległościowego – multimedialne widowisko historyczne w wykonaniu rodzinnego zespołu Pospieszalskich i ich gości. 

Uroczystości zwieńczy partyzancki poczęstunek przy parkingu parafialnym.

Tegoroczne obchody odbywają się pod patronatem Ministra Obrony Narodowej, patronat sprawują także burmistrz Zwolenia i Starosta Zwoleński. Głównymi organizatorami wydarzeń są IPN, ZHR, Stowarzyszenie Pro Impuls, parafia pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, nadleśnictwo Zwoleń oraz Dom Kultury w Zwoleniu. Głównym Partnerem jest Enea Wytwarzanie.

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content