8,6 C
Kozienice
czwartek, 18 kwietnia, 2024
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

[ZDJĘCIA] W Świerżach Górnych oddano cześć księdzu Adamowi Sosze. Za nami wystawa fotograficzna i uroczysty koncert

Popularne

Warto przeczytać

Enea Wytwarzanie wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich w Świerżach Górnych oraz Parafią p.w. św. Jakuba Apostoła w Świerżach Górnych byli organizatorami wystawy fotograficznej poświęconej księdzu infułatowi Adamowi Sosze, połączonej z koncertem pieśni patriotyczno-religijnych. Uroczystość odbyła się w niedzielę, 12 grudnia.

Tuż po mszy świętej, o godzinie 17 w kościele parafialnym w Świerżach Górnych odbyła się wystawa fotograficzna poświęcona księdzu infułatowi Adamowi Sosze – budowniczemu kościołów i domów parafialnych na terenie diecezji radomskiej.  Ksiądz infułat Adam Socha urodził się w Makowie koło Radomia w 1931 r. Świecenia kapłańskie przyjął w 1955 r. z rąk bp. Jana Lorka. W latach 1955-1956 pracował jako wikariusz w parafii Czarna, a przez następne dwa lata pracował w parafii Stąporków. Od 1964 do 1981 r. był proboszczem w Świerżach Górnych. W 1971 r. został mianowany dziekanem dekanatu kozienickiego. 10 lat później został przeniesiony do Radomia na Zamłynie, aby organizować nową parafię św. Kazimierza i rozpocząć budowę kościoła. Był kanonikiem honorowym Kapituły Radomskiej oraz prałatem i kustoszem Kapituły Katedralnej. We wrześniu 2008 r. Benedykt XVI podniósł ks. Sochę do godności infułata.

Przybyłych na koncert gości w imieniu zarządu Enea Wytwarzanie przywitał wiceprezes do spraw pracowniczych w Enei Wytwarzanie Marcin Łukasiewicz. – Ksiądz Adam Socha to wielka postać, nie tylko dla mieszkańców Świerży Górnych, ale też dla nas jako pracowników Elektrowni Kozienice. Ksiądz Adam swoją karierę jako proboszcz rozpoczął w parafii Świerże Górne. Był to również okres kiedy wybudowana została największa elektrownia opalana węglem kamiennym w Europie. W tamtych czasach nikt nie wierzył, zarówno z mieszkańców gminy Kozienice jak i Świerży Górnych, że ta największa fabryka będzie właśnie w Świerżach – mówił wiceprezes Marcin Łukasiewicz.

– Postać księdza Adama nacechowana była wieloma wątkami, które sprzyjały budowie Elektrowni. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania koncertu, a następnie do podziwiania wystawy – dodał wiceprezes ds. pracowniczych w Enei Wytwarzanie Marcin Łukasiewicz.

Gości przywitało także Koło Gospodyń Wiejskich ze Świerży Górnych oraz radni tejże miejscowości: przewodnicząca koła Janina Golik i zastępca Ewa Malec. Głos w imieniu swoim oraz radnego Marcina Ogórka zabrała Ewa Malec. Korzystając z okazji zaprosili oni wszystkich mieszkańców Świerży na wspólną wigilię. – Koło Gospodyń Wiejskich w Świerży Górnych działa od grudnia 2018 roku. W tej chwili aktywnie działa dwadzieścia pań, które zaangażowane są w wiele przedsięwzięć. Głównie staramy się pracować w obszarze oświaty, kultury, promować naszą miejscowość i gminę w regionie. W imieniu wszystkich pań z Koła Gospodyń Wiejskich, a także naszego partnera Enei Wytwarzanie pragniemy zaprosić mieszkańców Świerży, ale tez gości na wigilię, która odbędzie się 18 grudnia, w sobotę o godzinie 15 na terenie naszej miejscowości – mówiła radna i zastępca KGW w Świerżach Górnych Ewa Malec.

– Staramy się przekazywać i pielęgnować tradycję, kulturę naszego regionu czego dowodem jest organizacja dzisiejszego koncertu – dodała radna i zastępca KGW w Świerżach Górnych Ewa Malec.

W imieniu burmistrza gminy Kozienice wystąpił zastępca burmistrza Mirosław Pułkowski. – Dziękujemy organizatorom, księdzu proboszczowi, Kołu Gospodyń wiejskich oraz spółce Enea Wytwarzanie za zorganizowanie dzisiejszego wydarzenia w parafii Świerże Górne. Szanowni Państwo, zbliżają się święta i nowy rok. Zapewne nie będzie możliwości, aby każdemu z was, z osobna złożyć życzenia świąteczne. Co najważniejsze, dużo zdrowia dla was, szczęścia, pomyślności. Wszystkiego najlepszego i dziękuję jeszcze raz za zaproszenie – mówił zastępca burmistrza gminy Kozienice Mirosław Pułkowski.

– Dla mieszkańców i dla całej miejscowości chciałbym życzyć, aby kolejne lata były tak samo obfite w uroczystości i wydarzenia, a także inwestycje, tak jak ten mijający rok – mówił zastępca burmistrza gminy Kozienice Mirosław Pułkowski.

Idealny akompaniament dla przedstawionej wystawy stanowił koncert pieśni patriotyczno-religijnych zespołu „Oratorium” pod przewodnictwem księdza Lecha Gralaka. Jest to dziecięco-młodzieżowy zespół wokalno-instrumentalny wykonujący piosenki o tematyce religijnej. Jest jednym z najstarszych zespołów współczesnej muzyki religijnej w Polsce, działającym nieprzerwanie do chwili obecnej, prowadząc działalność ewangelizacyjną w parafiach na terenie Polski i poza jej granicami. Siedzibą zespołu jest Ośrodek Muzyczny w Augustowie koło Radomia, będący ich miejscem pracy, modlitwy i rekreacji.

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content