16 C
Kozienice
czwartek, 28 marca, 2024
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

[ZDJĘCIA] W Kozienicach rozbrzmiała przepiękna muzyka sakralna. Za nami VIII Festiwal im. Józefa Furmanika

Popularne

Warto przeczytać

Festiwal Muzyki Sakralnej im. Józefa Furmanika powrócił do Kozienic po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa. Jego ósma edycja odbyła się w niedzielę, 24 kwietnia, o godzinie 16 w Kościele pod wezwaniem Świętego Krzyża w Kozienicach.

Historia Festiwalu Muzyki Sakralnej sięga 2013 roku, kiedy to w Kozienicach odbyła się jego pierwsza edycja. Jednym z założeń tego wydarzenia jest upamiętnienie osoby Józefa Furmanika oraz promocja jego twórczości. Był on wybitnym kompozytorem muzyki organowej i liturgicznej, a ostatnie lata swojego życia spędził właśnie w Kozienicach.

Poprzednia edycja festiwalu odbyła się w kwietniu 2019 roku. Kolejne planowane były najpierw na 2020, a następnie na 2021 rok, ale obydwie nie doszły do skutku ze względu na pandemię i wprowadzone obostrzenia. Teraz wydarzenie powróciło i nawiązało tym samym do swoich najpiękniejszych tradycji.

Wszystkich przybyłych na to wydarzenie przywitała dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska. Dyrektor Elwira Kozłowska przypomniała pokrótce historię i tradycje festiwalu, którego początki sięgają 2013 roku, a następnie poprosiła wiceburmistrza Mirosława Pułkowskiego o oficjalną inaugurację tegorocznej edycji wydarzenia.

Podczas festiwalu obecna była wnuczka wspomnianego kompozytora – Maria Antonina Furmanik. Panią Marię, wręczając jej kwiaty, uroczyście przywitał zastępca burmistrza gminy Kozienice Mirosław Pułkowski.

Po wręczeniu Pani Marii Kwiatów zastępca burmistrza dokonał oficjalnego otwarcia festiwalu. – Festiwal Muzyki Sakralnej im. Józefa Furmanika to wspaniała kozienicka tradycja. Wydarzenie wyjątkowe, które z jednej strony skupia tu, w tym właśnie miejscu, nietuzinkowych artystów, z drugiej zaś pozwala widzom na ogrom refleksji na temat życia, Boga, świata i modlitwy. Ale kozienicki festiwal ma jeszcze jeden wymiar. Jest bowiem żywym upamiętnieniem postaci Józefa Furmanika. Wybitnego kompozytora i organisty. Dzięki pracy wielu osób, dzięki temu festiwalowi i każdemu, kto jest zaangażowany w jego organizację, pamięć o tym wybitnym artyście jest wciąż żywa – mówił Mirosław Pułkowski.  

Wśród zebranych w kościele byli również wyżej wspomniany zastępca burmistrza Mirosław Pułkowski, starosta powiatu Kozienickiego Krzysztof Wolski, wicestarosta powiatu kozienickiego Małgorzata Bebelska, wiceprezes zarządu Enei Wytwarzanie ds. Pracowniczych Marcin Łukasiewicz, proboszcz Parafii pw. Świętego Krzyża ks. kanonik Kazimierz Chojnacki, proboszcz Parafii pw. Świętej Rodziny ks. dziekan Władysław Sarwa.

Wyjątkowe koncerty

Koncerty festiwalowe rozpoczęły się o godzinie 16. Tradycyjnie, jako pierwsi wystąpili gospodarze, kolejno: Chór Fa-Mi-Re im. Józefa Furmanika z Kozienic pod dyrekcją siostry Anny Sulimy oraz Chór FERMATA Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Muzycznej „Kanon” z Kozienic pod dyrekcją Anny Kuczmery.

Następnie dla zebranych zaprezentowali się Chór Miasta Garwolin pod dyrekcją Radosława Mitury oraz Zespół Kameralny Gregorianum pod dyrekcją Bereniki Jozajtis.

Każdy z chórów oraz zespołów po występie otrzymał oficjalne podziękowania i symboliczne upominki, które wręczyli zastępca burmistrza gminy Kozienice Mirosław Pułkowski, Krzysztof Wolski – starosta powiatu kozienickiego, Marcin Łukasiewicz – wiceprezes Zarządu Enei Wytwarzanie do spraw pracowniczych, ks. dziekan Władysław Sarwa – proboszcz Parafii pw. Św. Rodziny w Kozienicach oraz ks. kanonik Kazimierz Chojnacki – proboszcz Parafii pw. św. Krzyża w Kozienicach, a także przedstawiciele Rycerzy Kolumba, w tym radny miejski Marusz Ptaszek.

Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji festiwalu byli Antonina Krzysztoń i Marcin Majerczyk. Antonina Krzysztoń to polska pieśniarka, kompozytorka, autorka tekstów. Na scenie występuje od ponad 40 lat; w swojej twórczości stara się szukać tego, co nas łączy i nie ocenia, zaprasza do rozważań, do zadumy i dialogu. Korzysta z folku, który kocha, i to słychać w jej balladach.

Towarzyszył jej Marcin Majerczyk, z którym współpracuje od blisko 30 lat. Ten utalentowany gitarzysta, aranżer, kompozytor i producent muzyczny nagrywa również z Marylą Rodowicz, a w przeszłości także z Anną Marią Jopek, Mieczysławem Szcześniakiem, Ryszardem Rynkowskim, Katarzyną Cerekwicką czy zespołami Blue Cafe i Pectus.

Po zakończeniu części muzycznej, o godzinie 18, odprawiona została uroczysta msza święta. Po nabożeństwie miała miejsce uroczystość złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przy pomniku Jana Pawła II dla uczczenia ósmej rocznicy kanonizacji Papieża Polaka.

Organizatorami festiwalu byli: Gmina Kozienice, Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka oraz Parafia pw. Świętego Krzyża w Kozienicach, zaś partnerem głównym wydarzenia była Enea Wytwarzanie.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content