23,8 C
Kozienice
niedziela, 14 sierpnia, 2022
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

[ZDJĘCIA] W Centrum JP 2 w Kozienicach byliśmy świadkami polsko-ukraińskiej integracji

Popularne

Parafia Świętej Rodziny w Kozienicach, Fundacja Zdrowe Dziecko oraz Harcerze z Drużyn Doba i Korona chcąc zadbać, by obywatele Ukrainy poczuli się w Kozienicach jak w domu, zorganizowali pierwsze integracyjne spotkanie w Centrum Jana Pawła II przy parafii Świętej Rodziny. Jak podkreślają organizatorzy – na pewno nie ostatnie.

Integracja odbyła się w sobotę, 26 marca w Centrum Myśli Św. Jana Pawła II przy parafii Św. Rodziny w Kozienicach. – Spotkanie dla Ukraińców, który znaleźli się na terenie naszej gminy bardzo się udało. Przyszło kilkadziesiąt osób, głównie kobiet z dziećmi. Pojawili się też polscy opiekunowie, którzy przyjęli uchodźców pod swój dach. Wszyscy chcieli wymienić się doświadczeniami, znaleźć wspólne rozwiązania dla problemów, które zwykle są podobne – mówiła Joanna Czechyra.

Pierwszym bezpośrednim efektem spotkania było wytworzenie systemu komunikacji. – Wymieniliśmy się telefonami, adresami e-mail, założyliśmy grupę na facebooku, do której zapraszamy wszystkich, których interesuje współpraca i pomoc. Zebraliśmy informacje o umiejętnościach zawodowych, poszukiwanym zatrudnieniu i dołożymy wszelkich starań, żeby zapewnić naszym gościom pracę, która da im poczucie bezpieczeństwa – powiedziała Joanna Czechyra.

Jak podkreślali organizatorzy tego spotkania, najważniejszą potrzebą Ukraińców jest nauka języka polskiego. Jak powiedzieli tak zrobili i nie odkładali tego zadania na później. Zorganizowali lekcje, które będą się odbywać co tydzień w soboty o godzinie 9 w Centrum Jana Pawła II. Naukę poprowadzą polonistki Asia Czechyra i Leokadia Cieślik. Jeśli okaże się, że chętnych będzie dużo, utworzone zostaną dodatkowe grupy.

Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych. – Przygotowaliśmy również zajęcia dla najmłodszych, którymi zaopiekowały się Harcerki i Harcerze z Kozienickich Drużyn „Doba” i „Korona” oraz wolontariusze z Zespołu Szkół Nr 1 w Kozienicach. Oprócz aktywności na świeżym powietrzu, gier i zabaw, były też zajęcia plastyczne i muzyczne. Planujemy organizację takich spotkań przynajmniej raz w miesiącu, korzystając z uprzejmości księdza Proboszcza Władysława Sarwy oraz wsparcia Fundacji „Zdrowe Dziecko” – dodała na koniec Joanna Czechyra.


Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane