25,2 C
Kozienice
niedziela, 16 czerwca, 2024

[ZDJĘCIA] Tour de Konstytucja z sędzią Tuleyą już po raz drugi w Kozienicach

Popularne

Warto przeczytać

Sędziowie i obywatele spotkali się na wspólnym wydarzeniu pod nazwą „Tour de Konstytucja”. Do Kozienic przyjechał m.in. znany sędzia Igor Tuleya. Konstytucja, jak podkreślano na spotkaniu, ma łączyć wszystkich – nawet osoby o różnych poglądach. 

Gośćmi specjalnymi Tour de Konstytucja w Kozienicach byli między innymi adwokat Tomasz Burda, sędzia Jarosław Łuczaj – prezes Radomskiego Oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, Danuta Przywara – wieloletnia prezeska Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, adwokat Kinga Dagmara Siadlak – prezeska Stowarzyszenia Adwokackiego “Defensor Iuris, sędzia Igor Tuleya, Robert Hojda – pomysłodawca Tour de KonstytucjaPL, prezes Fundacji “KORD”. Podczas wydarzenia pojawili się również radny powiatu kozienickiego Tomasz Trela oraz poseł RP Konrad Frysztak.

– Weźcie ze sobą egzemplarz Konstytucji, koniecznie dla kogoś jeszcze jeden i to dla takiej osoby, z którą nie rozmawialiście, gdzie ten kontakt się uciął i spróbujcie podjąć dialog – zachęcał Robert Hojda. – Zacznijmy ze sobą rozmawiać. Podczas Tour de Konstytucja były bardzo różne sytuacje. Przychodziły osoby, które czasami chciały nam zakłócić wydarzenie, ale kiedy emocje ostygły, nasze rozmowy kończyły się podaniem ręki i mimo różnic w oglądzie sytuacji, jaka jest w kraju, okazało się, że nam wspólnie zależy na dobru kraju i naprawdę możemy ze sobą rozmawiać. Ale to w naszych rękach. Przestańmy dawać się dzielić – mówił Hojda. 

Przybyli do Kozienic goście przybliżali zebranym doniosłość polskiej konstytucji, propagowali wiedzę o prawach i wolnościach obywatelskich, a także o powiązaniu praw i wolności zagwarantowanych w Konstytucji z Kartą Praw Podstawowych UE. Spotkanie wiązało się także z promocją aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia oraz upowszechniania idei wolontariatu.

Sędzia Igor Tuleya zwrócił uwagę, że sędziom często zarzuca się, że „zaczynają uprawiać politykę”, jeżeli biorą udział w debacie publicznej. – Natychmiast politycy, zwłaszcza politycy, którzy są u władzy, nadają sędziom etykietę polityków. Ale to nie jest prawda. Proszę zwrócić uwagę, że jeżeli zabieramy głos w debacie publicznej, nie mówimy o tym, na kogo państwo macie głosować. Mówimy o konstytucji, sądownictwie, prawie – powiedział Tuleya.

Podczas spotkania pojawiła się także część artystyczna, której wykonawcą był Emil Trela. Zaśpiewał między innymi „Kocham Wolność”.

Najbardziej znanym z gości TdK w Kozienicach był oczywiście sędzia Tuleya, do którego ustawiały się długie kolejki po egzemplarz Konstytucji RP z autografem. Wydarzenie drugi rok z rzędu zgromadziło całkiem sporą publikę, co pokazało, że w Kozienicach drzemie spory potencjał, jeżeli chodzi o konstytucyjne dyskusje. Spotkanie zakończyło się podpisaniem długiego zwoju konstytucji przez przybyłych na spotkanie mieszkańców.

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content