12,9 C
Kozienice
czwartek, 28 marca, 2024
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

[ZDJĘCIA] To był jubileuszowy, 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Kozienicach i Garbatce-Letnisko

Popularne

Warto przeczytać

Mimo trudnej pogody na ulicach Kozienic i okolicznych miejscowości od rana mogliśmy spotkać Wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sztab mieszczący się w budynku OPP „Ogród Jordanowski” także nie próżnował. Odbywała się tam intensywna koordynacja 30. Finału WOŚP. Wspólna, ciężka praca przyniosła efekty, bo tylko w Kozienicach udało się zebrać blisko 43 tysiące złotych! Jednakże to wpływ tylko i wyłącznie z samej kwesty ulicznej, która dodatkowo nie została jeszcze do końca podliczona. Zwieńczeniem finału był uroczysty koncert w Centrum Kulturalno-Artystycznym oraz „Światełko do nieba”. Warto odnotować, że sztab w Garbatce-Letnisko także spisał się na medal, gdzie właśnie padł rekord.

Sztab w Kozienicach pracował pełną parą

Od 8 rano do godziny 18 kilkudziesięciu wolontariuszy brało udział w 30. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pieniądze do puszek zbierane były w kilku najbardziej ruchliwych miejscach w Kozienicach. Nasza redakcja spotkała kilka grup kwestujących wolontariuszy między innymi przy Parafii Świętego Krzyża w Kozienicach. Łącznie na ulice Kozienic wyszło 65 wolontariuszy. Sztab 30. Finału tradycyjnie już znajduje się w budynku Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Ogród Jordanowski”, który mieści się przy ulicy Jana Kochanowskiego 1 w Kozienicach. Szefem sztabu tak jak w poprzednich latach jest Urszula Strzelczyk, dyrektor wyżej wspomnianej placówki.

Sztab rozpoczął swoją pracę już o 7 rano. Godzinę później rozpoczęła się również zbiórka do puszek. Na ulicach pojawiło się kilkudziesięciu wolontariuszy, którzy zbierali pieniądze w Kozienicach oraz kilku ościennych miejscowościach. Wolontariuszom niestraszne były niekorzystne warunki atmosferyczne. Zbiórka przebiegała bez żadnych problemów, a każdy kto wrzucał datki do puszki otrzymywał pamiątkowe serduszko. Sztabowe Puszki Stacjonarne, dzięki którym można było wspierać lokalną zbiórkę na rzecz 30. Finału znaleźć można było między innymi w Urzędzie Miejskim, w Kozienicach, w OPP „Ogród Jordanowski”, w Centrum Kulturalno-Artystycznym, Klinice Dental Quality, a także w Słodkim Leniuchu.

Bycie wolontariuszem WOŚP to nie łatwa praca. Kilka godzin na nogach, padający deszcz i wiejący wiatr. Mimo to, pełne uśmiechu wolontariuszki i wolontariusze zachęcali kozieniczan do wspierania akcji Jurka Owsiaka. Warto podkreślić, że wolontariusze pracujący w budynku sztabu także nie próżnowali. Od samego rana w pocie czoła dbali o to, aby cały finał przebiegł bez jakichkolwiek komplikacji i jak widać, świetnie sobie z tym poradzili.

Morsjanie pobiegli dla WOŚP

Nie lada ciekawostkę stanowi fakt, że spotkaliśmy grupę reprezentującą kozienickich morsów – „Morsjan” nad Stawem Górnym w Pionkach, gdzie odbywał się Bieg WOŚP. Finałowi WOŚP już po raz 16. towarzyszył Bieg “Policz się z cukrzycą”. Za opłatę startową w biegu i za 100% datków przekazanych przy rejestracji zostaną zakupione pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

Działania kozienickiego sztabu na przestrzeni lat

Sztab w Kozienicach podczas dotychczasowych finałów zebrał blisko 900 tysięcy złotych. Dzięki temu został zakupiony sprzęt dla kozienickiego szpitala, który znajduje się na oddziale noworodkowym, pediatrycznym, czy otolaryngologicznym. Warto dodać, że sprzęt trafił także do zakładu pięlegnacyjno-opiekuńczego. Jego łączna wartość wynosi ponad milion złotych.

Fot. Sztab WOŚP Kozienice/Facebook

Uroczysty koncert i „Światełko do nieba”

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, w Kozienicach, w ramach 30. Finału WOŚP odbył się koncert. W niedzielę, 30 stycznia, na scenie sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego zobaczyliśmy reprezentantów Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka i Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach. Koncert poprowadziła Aleksandra Sitnik.

Kozienicki Dom Kultury gra z Wielką Orkiestrą Świąteczną Pomocy już od wielu lat, a działania w ramach 30. Finału rozpoczął się już w grudniu. Przypomnijmy, że od 10 grudnia w siedzibie jednostki znajdowała się skarbona stacjonarna akcji, gdzie datki były zbierane aż do dnia finału.

Tuż po koncercie, o godzinie 20, wszyscy przybyli na koncert goście wyszli przed Centrum Kulturalno-Artystyczne, by wspólnie wysłać symboliczne „Światełko do nieba”.

Podczas 30. Finału WOŚP środki zbierane były na wsparcie diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Fundacja zapowiada zakup między innymi aparatury do leczenia siatkówczaka (nowotwór złośliwy gałki ocznej u dzieci), stołów operacyjnych czy sprzętu do tomografii dna oka.

Aukcje w szczytnym celu

Po raz kolejny zorganizowane zostały aukcje internetowe kozienickiego sztabu WOŚP. Kozienicki Dom Kultury przekazał na ten cel dwa wyjątkowe zestawy gadżetów (w tym tych limitowanych). Ponadto swoje prace plastyczne wystawili też artyści z Grupy Twórczej „Vena” KDK: Maria Podsiadła, Eugenia Kuna, Jadwiga Bronisława Andrzejewska i Zbigniew Kurasiewicz.

Co jeszcze mogliśmy znaleźć na licytacjach? Oprócz wyżej wymienionych przedmiotów przekazanych przez Kozienicki Dom Kultury znaleźć można było między innymi 3 egzotyczne drzewka “Bonsai ginseng ficus”, sentymentalny kubek, którego ilustracja jest wierną reprodukcją listu, pracy plastycznej Adasia, który podczas największych obostrzeń zatęsknił za wspólnym, kozienickim „OGRUDKIEM JORDANOFSKIM”. Pojawiły się także vouchery, między innymi do zajazdu Texas, na sesję fotograficzną, przejazd Warszawą M20 z 1957 roku, „Kulturę z KDK dla dwojga”, czy dzień z lokalną telewizją Kroniką Kozienicką.

Udana zbiórka w Kozienicach

Podczas 30. Finału WOŚP w Kozienicach, na ten moment tylko i wyłącznie z kwesty ulicznej zebrano blisko 43 tysiące złotych. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że nie została ona jeszcze podliczona do końca. Kwota ta będzie jeszcze wzbogacona o wpływy z internetowych licytacji oraz puszek stacjonarnych, a także e-skarbony, do której Myśliwi z Koła Łowieckiego nr 1 SZARAK w Kozienicach wpłacili właśnie 5200 złotych.

WOŚP zagrała rekordowo w Garbatce-Letnisko

Sztab w Garbatce-Letnisko mieścił się w Urzędzie Gminy, a jego szefem była pracownik urzędu Olga Jasek-Siwecka. Do akcji tradycyjnie już włączyła się wójt Teresa Fryszkiewicz, która także przekazała przedmioty na licytacje. Wójt liczyła na hojność licytujących. Kilkudziesięciu wolontariuszy bez względu na niezbyt sprzyjającą pogodę wyruszyło „w gminę”. Każdy kto przekazał jakikolwiek datek otrzymywał WOŚP-owe serduszko. Największą kwotę udało się zebrać wolontariuszce Sylwii Stasiak, bo aż ponad 1600 złotych. Niewiele mniej zebrała najmłodsza wolontariuszka sztabu – Anna Kołdej, która grała z WOŚP już nie pierwszy raz. W sumie 11 wolontariuszy kwestowało na ulicach Garbatki-Letniska, Bogucina, Bąkowca i Sieciechowa.

Sztab działający w Garbatce-Letnisku ustawił na terenie gminy dziesięć Sztabowych Puszek Stacjonarnych, dzięki którym można było wspierać lokalną zbiórkę na rzecz 30. Finału WOŚP. Znajdowały się one: w salonach fryzjerskich Madam i Jolanta Jurek, salonach kosmetycznych Beauty i Kącik Piękna, sklepach Stokrotka, Mini Max, Hurcik, Omega, Niewola oraz na stacji paliw Andrzej Klimowicz. Największą kwotę do puszki udało się zebrać, już kolejny rok z rzędu, Beacie Sekule z salonu fryzjerskiego Madam – 1 410,06 zł.

Podczas 30. Finału WOŚP w Garbatce-Letnisko zebrano łącznie 15 218,81 złotych. W aukcjach allegro absolutnym numerem 1 był bilet całorocznego wstępu do klubu DOS GRINGOS w Oleksowie, który wylicytowano za kwotę 910,00 zł. Pozostałymi, którzy przekazali przedmioty na licytację byli: Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku, Publiczna Szkoła Podstawowa w Garbatce-Letnisku, Andrzej Jagodziński – Honorowy Obywatelowi Garbatki, który przekazał swoje płyty oraz Ewy Bem – wszystkie z autografami, Gabinet rehabilitacji Fizjomax, Projekt Alpaka, klub DOS GRINGOS, Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu, Bałtowski Kompleks Turystyczny, Farma Iluzji oraz Magiczny Ogród.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content