4,4 C
Kozienice
niedziela, 21 kwietnia, 2024
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

[ZDJĘCIA] “Sentymentalne powroty” w Kozienicach. Wystawa ręcznie robionych lalek zawitała do Muzeum Regionalnego

Popularne

Warto przeczytać

Od dziś w Muzeum Regionalnym im. prof. Tomasza Mikockiego w Kozienicach można oglądać wystawę „Sentymentalne powroty” autorstwa Jolanty Weiser i Anny Michalczyk. Wystawa to nietypowa bowiem jej bohaterkami są ręcznie robione lalki artystyczne w strojach z okresu 20-lecia międzywojennego. Ekspozycja była okraszona zdjęciami Kozienic z tego właśnie okresu. Wystawę będzie można podziwiać do 30 maja.

Autorki lalek malują, szyją, dziergają od lat. Podobna wrażliwość skłoniła je do założenia „spółki produkcyjnej”, a że postawiły na tworzenie oryginalnych lalek, którymi fascynowały się od lat, swój projekt nazwały „Alelale!”.

Obie autorki prac zgodnie podkreślają, że proces powstawania lalek jest długi i wieloetapowy. Najciekawszym etapem pracy jest tworzenie ubiorów. Ogromną radość sprawia wyszukiwanie materiałów, dodatków, koronek, guzików, klamerek – wszystko w rozmiarze mini. Każdy szczegół powinien być dostosowany do epoki i  do pozycji jaką reprezentuje lalka.

Wystawę otworzyli Elżbieta Raczkowska z Ośrodka Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska, zastępca burmistrza Dorota Stępień, dyrektor Muzeum Maciej Kordas oraz autorki prac Anna Michalczyk oraz Jolanta Weiser.

Autorki wzorują się na strojach historycznych, na ilustracjach, filmach, kostiumach teatralnych. Każda lalka umieszczona jest w odpowiednim antruażu, wyposażona w rekwizyty charakteryzujące daną postać. Większość akcesoriów wykonują same lub przy pomocy rodziny i przyjaciół. Po ubraniu  i dopracowaniu szczegółów gotowa postać umieszczana jest na statywie składającym się z metalowego pręta i drewnianej podstawy. Lalki mają około pięćdziesiąt centymetrów.

Autorki, Jolanta Weiser i Anna Michalczyk odwiedzają wiele polskich miast ze swoimi lalkami. Za sobą mają już kilkanaście wystaw.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content