Ponad rok czasu trwała modernizacja i przebudowa budynku Biblioteki Publicznej Gminy Kozienice. Dziś obyło się oficjalne przecięcie wstęgi oraz wznowienie działalności biblioteki przy ul. Jana Kochanowskiego 22.
Modernizacja budynku Biblioteki w Kozienicach była możliwa dzięki wsparciu w ramach programu Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0. Przedłożony projekt modernizacji zajął pierwsze miejsce w kraju i otrzymał maksymalną kwotę dotacji 2 mln 250 tys. złotych. Całość inwestycji to kwota 5 milionów 450 tysięcy zł. Wato wspomnieć, że prace związane z projektem rozpoczęły w połowie roku 2022.
Odnowiony budynek bibliotek zyskał korektę funkcji i układu części pomieszczeń.
Wykonane zostały nowe instalacje, przeprowadzono prace wykończeniowe pomieszczeń. W ramach zadania wykonano również nowy dojazd do budynku, przeprowadzono remont ogrodzenia. W ramach inwestycji wykonano montaż trezora do zwrotu książek, przeprowadzono budowę oświetlenia terenu. Cały obiekt zyskał nowy blask.
W piątek 15 grudnia zmodernizowany budynek został oficjalnie otwarty. Zaproszonych gości na to wydarzenie powitała dyrektor Monika Piórecka. – Witam państwa bardzo serdecznie. Mam dziś przyjemność powitać państwa na wyjątkowym wydarzeniu, na uroczystym otwarciu głównej siedziby Biblioteki Publicznej Gminy Kozienice po modernizacji zrealizowanej w ramach Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0
Chwilę później głos zabrał gospodarz gminy Piotr Kozłowski, który już na początku swojego wystąpienia zapewniał, że zmodernizowany obiekt, jego wygląd przekroczył jego oczekiwania.
– Ciężko uwierzyć, że ten budynek ma 100 lat. Efekt prac wykonanych z dużym zaangażowaniu wielu osób, wielu środków, powiem szczerze przekroczyło moje oczekiwania. Myślę, że biblioteka Kozienicka zyskała nowy, wspaniały wizerunek, ale także nowe możliwości. […] Patrząc na ten obiekt, myślę, że nie będzie przesadą, jeżeli powiem, że oddaje on ducha naszego miasta. – mówił burmistrz Piotr Kozłowski – Dziękuję serdecznie panu staroście, wójtom gmin, kierownikom bibliotek. Dzięki dobrej współpracy z Państwem, mam nadzieję, że budynek będzie spełniał swoją rolę i będzie służył społeczności ziemi Kozienickiej. Dziękuję też mieszkańcom, podmiotom, instytucjom, stowarzyszeniom, osobom, które wspierały nas dobrym słowem, ale także wykazywały cierpliwość w znoszeniu wielu niedogodności, które są związane z taką inwestycją. – dodał burmistrz
Gratulacje i podziękowania za zaproszenie na uroczystość złożył również radny sejmiku Leszek Przybytniak. – Chciałem pogratulować i podziękować za zaproszenie, bo dzisiejszy dzień jest dniem wyjątkowym- zostaje otwarta wyjątkowa część Kozienic, historia, ale również przekaz dla naszych dzieci, dla naszych wnuków, że należy dbać o przeszłość ale i również trzeba iść bardzo mocno w przyszłość.
Piątkowe wydarzenie uświetniła również swoją obecnością wieloletnia dyrektor biblioteki Janina Kuśmierczyk. – W 1982 roku ta biblioteka, ten budynek został wykupiony. W 82 roku zaczął się również remont-ten remont trwał bardzo długo, lecz z przerwami. W 1989 roku tu sprowadziliśmy się do biblioteki. Mam nadzieję, że ten był remontem ostatnim. […] No i za to chcę podziękować, za te pieniądze. Za te pieniądze, które tutaj obecne władze włożyły w ten budynek. Nie poznaję tego budynku, bo od 1989 roku do 2004 tu w tym budynku pracowałam.
Gratulacje i wiele ciepłych słów na ręce obecnej dyrektor złożyli również przedstawiciele samorządów z powiatu kozienickiego. Wśród nich był starosta kozienicki Krzysztof Wolski, wójt gminy Garbatki-Letnisko Teresa Fryszkiewicz oraz wójt gminy Głowaczów Hubert Czubaj.
Odnowiony i zmodernizowany budynek biblioteki poświęcił ksiądz Tomasz Pastuszka.
Piątkowe wydarzenie uświetnił występ artystyczny przygotowany przez nauczycieli i uczniów Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kozienicach z dyrektorem Arturem Miedzińskim na czele. Dla gości przygotowany został również słodki poczęstunek oraz tort.