17,8 C
Kozienice
niedziela, 3 lipca, 2022
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

[ZDJĘCIA] Maturzyści w Kozienicach rozpoczęli egzaminacyjny maraton

Popularne

W środę, 4 maja, o godzinie 9, uczniowie kozienickich szkół przystąpili do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym, a o 14 czeka ich poziom rozszerzony. Przed nimi jeszcze matematyka i język angielski. Czy tegoroczna matura jest powrotem do „normalności”? O to, a także i o wiele innych rzeczy zapytaliśmy dyrektorów szkół średnich w Kozienicach – Ryszarda Zająca oraz Ewę Malec.

Ile osób przystąpiło do matury w Zespole Szkół nr 1 oraz jak wyglądają tegoroczne matury? – Matury będą wyglądały „normalnie”, choć w dalszym ciągu będzie tylko część pisemna. Mamy siedem klas, cztery technikalne oraz trzy licealne, łącznie 197 uczniów. Dziś język polski, jutro matematyka, a pojutrze angielski. W poniedziałek angielski rozszerzony, przez co szkoła dla innych uczniów będzie zamknięta, gdyż angielski odbywa się w małych salach. Liczę na dobre wyniki matur, choć proszę pamiętać, że licealiści ponad połowę czasu edukacji w naszej szkole spędzili na zdalnym nauczaniu. Klasy przechodziły na kwarantanny, to specyficzny rocznik, który oczywiście funkcjonuje w skali całego kraju. Względem przedmiotów rozszerzonych nie odbiegamy od średniej krajowej. Największa popularnością cieszy się u nas język angielski, później są matematyka i geografia, choć geografia była niegdyś czołowym przedmiotem rozszerzonym – mówił dyrektor ZS nr 1 Ryszard Zając.

W tym wyjątkowym dla uczniów klas trzecich dniu odwiedziliśmy także I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach. – W tym roku nie mamy procedur związanych z pandemią koronawirusa, jednak procedury maturalne tak jak każdego roku muszą być dochowane, co ma oczywiście miejsce w naszej szkole. Dodatkową informacją jest to, że otrzymaliśmy dzisiaj pismo z kuratorium oświaty, że do dnia 15 maja osoby postronne nie mogą wchodzić na teren szkoły ze względu na stopień zagrożenia terrorystycznego BRAVO, w związku z tym również i te procedury muszą być dochowane. W tej chwili mamy 61 absolwentów, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego, w pięciu salach lekcyjnych. To są absolwenci, którzy ukończyli trzy klasy licealne – powiedziała dyrektor I LO Ewa Malec.

Tegoroczni maturzyści, którzy uczęszczali do liceum nie mieli pełnego roku stacjonarnej nauki. Czy to odbije się na wynikach matur? – Wydaje mi się, że rzeczywiście trudniej było przebrnąć przez te 3 lata, bo były to lata naznaczone epidemią koronawirusa. Również po przebytej chorobie wiele osób ma różne dolegliwości. Z pewnością młodzieży trudno było przebrnąć przez ten okres nauki i matury. Mimo to myślę, że są dobrze przygotowani, bezstresowo podchodzą do tego egzaminu, mam taką nadzieję. Dzisiaj spotkałam się z taką informacją, że po raz pierwszy od wielu lat nie zakwitły kasztany, ale myślę, że to jest pozytywny objaw i będzie to świadczyć o tym, że ta matura będzie szczęśliwsza dla wszystkich i zdana na 100% – dodała dyrektor Ewa Malec.

Bombowe matury

Szkoły w całym kraju informują o alarmach bombowych podczas matur. Do placówek trafiły maile o tym, że w budynkach zostały podłożone bomby. Sytuacja ta spotkała zarówno Zespół Szkół nr 1 oraz I Liceum Ogólnokształcące w Kozienicach.

– Mam nadzieję, że wszystko będzie w porządku, tym bardziej, że już w sobotę otrzymaliśmy maila o godzinie 21:27, że na terenie szkoły znajdują się, aż trzy bomby. Zgłosiłem ten fakt na policję. Doszło do przeszukania, spisano protokoły, wszystko szczęśliwie się skończyło – powiedział dyrektor Ryszard Zając.

– Ostatnimi czasy, nie wiem z jakiego powodu są wysyłane do szkół maile dotyczące zagrożenia terrorystycznego, podłożenia bomby. Również dzisiaj takie maile się pojawiły, które odczytałam o godzinie 7 rano. Do momentu rozpoczęcia egzaminu maturalnego policja zdążyła przeprowadzić wszystkie swoje czynności. Okazało się, że budynek jest czysty, bomby nie ma i w związku z tym egzamin rozpoczął się normalnie – dodała dyrektor Ewa Malec.

W Zespole Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku także rozpoczęto maturalne zmagania.

Kiedy wyniki?

Prace maturzystów sprawdzą egzaminatorzy. Następnie świadectwa maturalne zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 5 lipca. Tego samego dnia (5 lipca) ogłoszone zostaną również ogólnopolskie wyniki tegorocznej matury.


Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane