9,7 C
Kozienice
piątek, 19 kwietnia, 2024
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Za nami koncert muzyki chóralnej

Popularne

Warto przeczytać

W czwartek, 15 września w Kozienickim Domu Kultury wystąpił Chór Akademicki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu pod kierownictwem Agnieszki Kobierskiej, w towarzystwie solistów: Karoliny Nosowskiej i Rafała Hołuba. Wydarzenie to odbyło się w ramach XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia.
 
Wszystkich przybyłych na to niecodzienne spotkanie powitała Dyrektor Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka Elwira Kozłowska.
– Koncerty muzyki chóralnej w Centrum Kulturalno-Artystycznym nie zdarzają się zbyt często, tym bardziej cieszę się, że są Państwo z nami – podkreśliła dyrektor KDK. – W poprzednich latach w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej mieliśmy okazję wysłuchać u nas koncertów m.in. muzyki średniowiecznej Europy, muzyki Londynu z przełomu XVII i XVIII stulecia czy popularnych pieśni od renesansu do XIX wieku. Za chwilę wysłuchamy Chóru Akademickiego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu i jestem przekonana, że czekają nas wspaniałe chwile – dodała Elwira Kozłowska.
 
 
Dyrektor KDK przypomniała również, że nasz dom kultury jest związany z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Dawnej już od 2018 roku. – Od samego początku organizatorem tego festiwalu jest Fundacja Ars Antiqua Radomiensis, której prezesem jest pani Ewa Gęga-Osowska. Jestem pełna podziwu dla jej pracy i starań na rzecz popularyzacji muzyki dawnej oraz postaci Mikołaja z Radomia – mówiła Elwira Kozłowska. – Praca pani Ewy, całej fundacji i wszystkich współorganizatorów festiwalu przekłada się na bardzo interesujące wydarzenia artystyczne. A fakt, że odbywają się one również w Kozienicach jest dla nas szczególnie ważny – dodała.
 
 
W programie koncertu znalazły się m.in. „Alleluja” Mikołaja z Radomia, „Alleluja. Chwalcie Pana” Wacława z Szamotuł, „Panis Angelicus” Claudio Casciolini czy „Laudate Dominum” Wolfganga Amadeusa Mozarta.
 
Koncert poprowadziła Izabela Bilska, która przedstawiła publiczności artystów. Chór Akademicki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu powstał z inicjatywy Jego Magnificencji Rektora profesora Wincentego Lotko. Członkowie chóru to studenci i absolwenci Uniwersytetu. Chór ma w repertuarze utwory religijne i świeckie od średniowiecza do współczesności. Bierze udział w ogólnopolskich jak i międzynarodowych festiwalach i konkursach.
Dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru jest Agnieszka Kobierska, absolwentka Szkoły Muzycznej im. Oskara Kolberga w Radomiu w klasie skrzypiec. Studiowała Wychowanie Muzyczne na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ukończyła także Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Prowadziła zespoły chóralne, m.in.: Chór Nauczycielski, Międzyszkolny Chór im. Mikołaja z Radomia, z którymi odnosiła sukcesy w konkursach ogólnopolskich. Dyrygentką Chóru Uniwersytetu Radomskiego została w kwietniu 2011 r. W 2016 r. otrzymała medal prezydenta miasta Radomia za zaangażowanie w działalność Fundacji Ars Antiqua Radomiensis oraz wkład w rozwój dziedzictwa kulturowego miasta Radomia, a w 2019 r. od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
 
 
Karolina Nosowska (mezzosopran) to absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Oskara Kolberga w Radomiu, obecnie studentka I roku studiów magisterskich w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na wydziale wokalno-aktorskim. W 2022 r. wystąpiła jako solistka w ramach trasy koncertowej z muzyką Ennio Morricone w wielu prestiżowych salach koncertowych w Europie, m. in. w Berlinie, Monachium, Hamburgu, Wiedniu, Bazylei, Bern, Genewie, Zurichu, Kopenhadze. Laureatka III miejsca w I Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Józefa Świdra w Czechowicach-Dziedzicach (wrzesień 2019 r.).
Rafał Hołub (fortepian) edukację muzyczną rozpoczął w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. K. Lipińskiego w Lublinie, a następnie ukończył Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie fortepianu. W ramach specjalizacji ukończył również studium liryki wokalnej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Rafał Hołub jest laureatem I Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego im. Władysława Kędry w Łodzi (2002 r.) – III nagroda, VI Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in Memoriam” w Bydgoszczy (2004 r.) – nagroda chopinowska, XI Międzynarodowego Konkursu „Muzyka bez granic” w Druskiennikach na Litwie (2011 r.) – Grand Prix oraz finalistą V Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Budapeszcie (2012 r.).
Główną domeną artysty, poza działalnością pedagogiczną, jest praca z wokalistami. Był wielokrotnie nagradzany za wyróżniającą grę podczas licznych konkursów wokalnych. Rokrocznie bierze udział w Konkursie im. Krystyny Jamroz oraz Konkursie „Bella Voce” w Busku-Zdroju jako pianista konkursowy. Ponadto miał okazję współpracować ze słynnymi śpiewakami na wielu kursach wokalnych min. z Teresą Żylis-Gara, dr Romą Ambroziewicz-Owsińską, prof. Piotrem Kusiewiczem, prof. Janem Ballarinem, prof. Piotrem Łykowskim czy Jolantą Omilianowicz-Quattrini. Rafał Hołub jest obecnie pracownikiem Zespołu Szkół Muzycznych im. O. Kolberga w Radomiu oraz Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach. Współpracuje również z Radomską Orkiestrą Kameralną oraz Teatrem Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.
 
 
Organizatorami wydarzenia byli: Fundacja Ars Antiqua Radomiensis, Gmina Kozienice oraz Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka. Partnerem głównym wydarzenia jest Enea Wytwarzanie.
 
 
źródło: Kozienicki Dom Kultury

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content