0,8 C
Kozienice
piątek, 9 grudnia, 2022
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Wzmacnianie bezpieczeństwa energetycznego Mazowsza z użyciem najnowszych technologii. Rusza II etap budowy linii elektroenergetycznej 400 kV Kozienice–Miłosna

Popularne

Dzięki inwestycji wzrośnie bezpieczeństwo energetyczne 5 milionów mieszkańców Mazowsza. Prace prowadzone są z wykorzystaniem technologii BIM.

Inwestycja celu publicznego, polegająca na przebudowie istniejącej jednotorowej linii 400 kV, jest realizowana na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE). Nowoczesne, dwutorowe połączenie zapewni niezawodne wyprowadzenie mocy z Elektrowni Kozienice. – Inwestycja ma kluczowe znaczenie dla zasilania Mazowsza i aglomeracji warszawskiej, które w ostatnich latach odznaczają się dynamicznym wzrostem zapotrzebowania na moc – wyjaśnia Piotr Grey, kierujący projektem ze strony Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

model-slupa-naniesiony-na-chmure-punktow

Prace budowlane rozpoczęto w październiku 2021 r. Połączenie o długości ok. 72 kilometrów zastąpi linię z lat 70. Trasa nowej linii 400 kV, przebiegająca niemal w całości po trasie istniejącego połączenia, jest zlokalizowana na terenie 10 gmin. Łączy stację elektroenergetyczną Miłosna z elektrownią i stacją elektroenergetyczną Kozienice. Wykonawcą odpowiedzialnym za budowę linii 400 kV Kozienice-Miłosna jest firma ENPROM Sp. z o.o.

Budowa nowej linii i demontaż starej

W ramach drugiego etapu robót będą wznoszone konstrukcje i prowadzone prace naciągowe. Wybudowane zostaną też ostatnie fundamenty. Równolegle do budowy nowej linii będą prowadzone prace związane z demontażem starej. Nowe „słupy mocne”, które są kluczowe dla zachowania trasy linii, powstaną dokładnie w tych samych miejscach, w których zlokalizowane są te już istniejące. Dlatego ich budowa może rozpocząć się dopiero po zdemontowaniu starych konstrukcji.Demontaż linii rozpocznie się od zwinięcia przewodówwyjaśnia kierownik projektu Marcin Kosowski z ENPROM. – W następnej kolejności słupy będą kładzione na ziemi i cięte na mniejsze części oraz pakowane do kontenerów i wywożone do utylizacji. Po zdemontowaniu słupa wykopywane będą fundamenty – tłumaczy.

Ostatnim elementem będzie uporządkowanie terenu po budowie.

Prace budowlane z wykorzystaniem nowych technologii

Roboty prowadzone są z wykorzystaniem nowoczesnych technologii „Zarządzania modelowaną informacją o budowie” (BIM – Building Information Management).

BIM to przyszłość inwestycji mówi Karolina Błaszczyk, Menedżer BIM w ENPROM. – Wdrażamy tę metodologię wspólnie z inwestorem. Drony na bieżąco zbierają informacje, które trafiają do naszego systemu. Dzięki temu  nasi inżynierowie mogą cały czas monitorować postępy budowy i mieć  dokładny obraz tego, co już zostało wybudowane wyjaśnia.

Modelowanie BIM przyczynia się też do poprawy komunikacji z inwestorem oraz zwiększenia bezpieczeństwa realizacji inwestycji – Wykonawca ma możliwość sprawnego i niezawodnego planowania przebiegu inwestycji, a także błyskawicznej reakcji w przypadku zagrożenia jej realizacji – mówi Karolina Błaszczyk. – Po zakończeniu projektu cała wybudowana linia będzie dostępna w wersji cyfrowej, łącznie z najdrobniejszymi szczegółami zebranymi  z oblotów dronami. Dzięki temu łatwiejsze będzie monitorowanie jej stanu i zarządzanie infrastrukturą – mówi Karolina Błaszczyk.

 

 

Informują o projekcie

Od początku realizacji zadania inwestor i wykonawca dbają o to, aby o swoich działaniach informować mieszkańców. Przed rozpoczęciem II etapu prac Wykonawca spotkał się m.in. z władzami wszystkich gmin leżących na trasie linii.

O kolejnym etapie prac mieszkańcy mogą dowiedzieć się m.in. z plakatów, które zostały zamieszczone na tablicach we wszystkich sołectwach leżących na trasie linii oraz broszur dostępnych w urzędach gmin. Więcej informacji o inwestycji można znaleźć na stronie www.liniakozienice-milosna.plOd początku inwestycji wszystkie ogłoszenia zamieszczamy na stronie internetowej projektu. Jesteśmy w bieżącym kontakcie z gminami  – zapewnia Marek Ignar z biura prasowego inwestycji. – Jest dla nas bardzo ważne, aby nikt nie był zaskoczony naszym ponownym pojawieniem się w terenie”.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content