4,9 C
Kozienice
sobota, 20 kwietnia, 2024
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Wyjątkowa muzyka sakralna ponownie będzie rozbrzmiewać w Kozienicach 

Popularne

Warto przeczytać

Festiwal Muzyki Sakralnej im. Józefa Furmanika powraca do Kozienic po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa. Jego ósma edycja odbędzie się w niedzielę, 24 kwietnia, o godz. 16.00 w Kościele pw. Świętego Krzyża w Kozienicach. Wstęp wolny.

– Historia Festiwalu Muzyki Sakralnej sięga 2013 roku, kiedy to w Kozienicach odbyła się jego pierwsza edycja. Jednym z założeń tego wydarzenia jest upamiętnienie osoby Józefa Furmanika oraz promocja jego twórczości. Był on wybitnym kompozytorem muzyki organowej i liturgicznej, a ostatnie lata swojego życia spędził właśnie w Kozienicach – mówi dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska.

Poprzednia edycja festiwalu odbyła się w kwietniu 2019 roku. Kolejne planowane były najpierw na 2020, a następnie na 2021 rok, ale obydwie nie doszły do skutku ze względu na pandemię i wprowadzone obostrzenia. Teraz wydarzenie powraca i nawiązuje do swoich najpiękniejszych tradycji.

Wyjątkowe koncerty

Koncerty festiwalowe rozpoczną się o godz. 16.00. Tradycyjnie, jako pierwsi wystąpią gospodarze, kolejno: Chór Fa-Mi-Re im. Józefa Furmanika z Kozienic pod dyrekcją siostry Anny Sulimy oraz Chór FERMATA Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Muzycznej „Kanon” z Kozienic pod dyrekcją Anny Kuczmery. Następnie dla zebranych zaprezentują się Chór Miasta Garwolin pod dyrekcją Radosława Mitury oraz Zespół Kameralny Gregorianum pod dyrekcją Bereniki Jozajtis.

Gośćmi tegorocznej edycji festiwalu będą Antonina Krzysztoń i Marcin Majerczyk. Antonina Krzysztoń to polska pieśniarka, kompozytorka, autorka tekstów. Na scenie występuje od ponad 40 lat; w swojej twórczości stara się szukać tego, co nas łączy i nie ocenia, zaprasza do rozważań, do zadumy i dialogu. Korzysta z folku, który kocha, i to słychać w jej balladach. Towarzyszyć jej będzie Marcin Majerczyk, z którym współpracuje od blisko 30 lat. Ten utalentowany gitarzysta, aranżer, kompozytor i producent muzyczny nagrywa również z Marylą Rodowicz, a w przeszłości także z Anną Marią Jopek, Mieczysławem Szcześniakiem, Ryszardem Rynkowskim, Katarzyną Cerekwicką czy zespołami Blue Cafe i Pectus.

– Bardzo się cieszę, że po tej dwuletniej przerwie festiwal wrócił do naszego miasta i że po raz kolejny będziemy mogli obcować z tak wyjątkową muzyką. Kapitalna obsada tegorocznego festiwalu zwiastuje niezapomniane przeżycia. Gorąco polecam i zapraszam – dodaje Elwira Kozłowska.

Po zakończeniu części muzycznej, o godz. 18.00, odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Po nabożeństwie zaplanowano uroczystość złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przy pomniku Jana Pawła II dla uczczenia ósmej rocznicy kanonizacji Papieża Polaka.

Organizatorami festiwalu są: Gmina Kozienice, Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka oraz Parafia pw. Świętego Krzyża w Kozienicach, partnerami zaś: Parafia pw. Świętej Rodziny w Kozienicach, Ognisko Pracy Pozaszkolnej „Ogród Jordanowski” w Kozienicach”, Rycerze Kolumba Rada Lokalna w Kozienicach im. Matki Kazimiery Gruszczyńskiej, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Pawła II w Kozienicach, Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Cierpiących w Kozienicach oraz Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu. Partnerem głównym wydarzenia jest Enea Wytwarzanie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują: Piotr Kozłowski – Burmistrz Gminy Kozienice, Krzysztof Wolski – Starosta Powiatu Kozienickiego, Antoni Józwowicz – Prezes Zarządu Enei Wytwarzanie, ks. dziekan Władysław Sarwa – Proboszcz Parafii pw. Św. Rodziny w Kozienicach oraz ks. kanonik Kazimierz Chojnacki – Proboszcz Parafii pw. Św. Krzyża w Kozienicach.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content