9,8 C
Kozienice
wtorek, 17 maja, 2022
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

[WIDEO/ZDJĘCIA] 3 Maj. Kozienice upamiętniły uchwalenie konstytucji

Popularne

Uroczysta msza święta, przemarsz pocztów sztandarowych i mieszkańców przez centrum miasta, składanie wiązanek kwiatów przez delegacje, a także okolicznościowy koncert w Kozienickim Domu Kultury – we wtorek Kozienicach uczczono 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczystości upamiętniające uchwalenie drugiej na świecie i pierwszej w Europie konstytucji rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Świętego Krzyża w Kozienicach. Nabożeństwo z udziałem oficjeli, licznych pocztów sztandarowych, a także oddziału mundurowego z Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych rozpoczęły się o godzinie 10:30. Na świątecznym nabożeństwie pojawiły się setki kozieniczan.

Po mszy uczestnicy –  w asyście konnej Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 22 Pułku Ułanów Podkarpackich i Orkiestry Dętej OSP z Kozienic przemaszerowali ulicami miasta pod Pomnik Niepodległości, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.

Te poprowadziła Marta Augustyn-Pulkowska, która przedstawiła krótki rys historyczny. Następnie głos zabrał poseł Andrzej Kosztowniak. Prowadząca dzisiejszą uroczystość wspomniała także o liście przekazanym przez marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika.

– Jest to szczególne święto, święto wielce radosne dla nas Polaków, bo ukazujące wielki wkład w kulturę polityczną oraz społeczną całej Europy i świata. To wielkie osiągnięcie nas wszystkich, naszych dziadów pradziadów, corocznie czcząc to z najwyższą czcią. Mam nadzieję, że ten dzień będzie dniem po wieki, w Polsce obchodzonym z należytą czcią i szacunkiem – mówił poseł Andrzej Kosztowniak.

Kolejno głos zabrał burmistrz Piotr Kozłowski. – Pamiętajmy, że to właśnie my, my wszyscy razem jesteśmy źródłem siły i sukcesu naszej Ojczyzny. Każda troska, każde działanie na rzecz rodziny, na rzecz poprawy jakości życia, na rzecz bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego to działanie na rzecz całego społeczeństwa. To codzienne zaangażowanie się, budowanie silnej, lepszej i nowoczesnej Polski. Jesteśmy tutaj dla niewygasającej idei Konstytucji 3 Maja. Idei, która inspiruje ludzi do tego, aby przez własną pracę, zaangażowanie i poświęcenie, zarówno w tamtych trudnych czasach, ale również współcześnie, aby dzisiaj powodować, że w sercach i umysłach zarówno Polaków, ale i innych narodów cały czas tli się idea wolności i niepodległości. I właśnie tej wolności i niepodległości życzę Polsce, ale także również Ukrainie – powiedział burmistrz.

Starosta kozienicki Krzysztof Wolski podkreślił, że w ten szczególny dzień należy oddać hołd bohaterom. – Święto Narodowe, które dziś obchodzimy, czyli uchwalenie Konstytucji 3 Maja to okazja do refleksji nad słowami wolność i odpowiedzialność. Nie tylko w kontekście narodu i państwa, ale również w odniesieniu do naszej małej ojczyzny – ziemi kozienickiej. Oddajmy dzisiaj hołd naszym bohaterom walczącym o niepodległą Polskę, o jej tożsamość i suwerenność. Uchwalona 231 lat temu Konstytucja 3 Maja połączyła w sobie intencje chrześcijańskie Europy i wartości oświecenia. Sprawiła iż w sercach i umysłach Polaków nigdy nie zgasła iskra wolności, co umożliwiło im przetrwanie trudnych okresów, zaborów, niewoli i okupacji. Przekazujmy młodemu pokoleniu właściwe wzorce i postawy. Uczmy ich szacunku i dumy do tego, że są Polakami – mówił starosta.

Następnie przybyłe delegacje, przedstawiciele samorządu, placówek oświatowych, stowarzyszeń, partii politycznych i innych organizacji złożyły kwiaty pod pomnikiem.

Zwieńczeniem uroczystości był koncert patriotyczny uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kozienicach, który odbył się w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach. Uroczystości były organizowane wspólnie przez Gminę Kozienice i Powiat Kozienicki.

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane