-3,8 C
Kozienice
sobota, 2 grudnia, 2023
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

[WIDEO] Przebudowa oczyszczalni ścieków w Głowaczowie ze wsparciem samorządu Mazowsza. Dziś podpisano umowę na 4 miliony złotych dofinansowania

Popularne

Warto przeczytać

4 mln zł dofinansowania od samorządu województwa mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju” trafi do gminy Głowaczów. Pieniądze pomogą w przebudowie jedynej w gminie oczyszczalni ścieków. Umowę z wójtem gminy Głowaczów podpisał wicemarszałek Rafał Rajkowski. W spotkaniu wzięli także radni województwa mazowieckiego Leszek Przybytniak i Tomasz Śmietanka.

W sali konferencyjnej Urzędu Gminy Głowaczów odbyło się oficjalne podpisanie umowy na rozbudowę oczyszczalni ścieków. Rozbudowa oczyszczalni planowana jest na lata 2023-2024. Całkowity koszt inwestycji to 7 mln zł z czego aż 4 mln zł pochodzą z budżetu województwa mazowieckiego.

– Bardzo się cieszę, że kolejny raz spotykamy się w Gminie Głowaczów. Kolejny raz spotykamy się przy okazji podpisania ważnych umów dla mieszkańców, również dla gminy. Chcę podkreślić fakt, że ta oczyszczalnia ścieków wymaga modernizacji, wymaga przebudowy. Od kilku lat rozmawialiśmy wspólnie z panami radnymi, panem wójtem o takiej pilnej potrzebie. Podjęliśmy decyzję by wesprzeć w bardzo dużym zakresie tę inwestycję w dużym zakresie – mówił wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, Rafał Rajkowski

Istniejąca od 1997 r. oczyszczalnia ścieków ostatnią modernizację przeszła w 2009 r. Obecnie zainstalowane urządzenia i obiekty są już mocno wyeksploatowane i wymagają przebudowy i wymiany. To jedyna oczyszczalnia ścieków na terenie gminy, do której przyłączane są nowe posesje, dowożona jest także większa ilość ścieków z pozostałych terenów gminy.

– Ta rozbudowa i przebudowa ma na celu zwiększenie przepustowości działania obecnej oczyszczali ścieków. Trzeba jasno podkreślić, że gdyby nie te środki  z samorządu Województwa Mazowieckiego czy te w kwocie 4 milionów czy z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, przy niecałym milionowym budżecie na inwestycje na cały rok,  nie bylibyśmy w stanie podchodzić do tej inwestycji – mówił wójt Gminy Głowaczów, Hubert Czubaj – Będziemy chcieli zadanie przetargowe ogłosić jeszcze w tym roku, natomiast realizacja tej inwestycji nastąpi w roku 2023 oraz 2024. – dodał wójt

W ramach inwestycji zostanie przebudowana oczyszczalnia ścieków w Głowaczowie, dzięki czemu zwiększy się jej przepustowość z 240 m3/d do 380 m3/d. Oczyszczalnia będzie pracować w technologii mechaniczno-biologicznej i będzie przeznaczona do oczyszczania ścieków, pochodzących z terenu gminy z kanalizacji sanitarnej oraz dowożonych.

– Myślę, że jest to inwestycja bardzo ważna dla mieszkańców, bo wszystkim nam zależy na ochronie środowiska. Właśnie ta inwestycja jest ważnym elementem ochrony środowiska. Wszystkie elementy, które są tzw. ściekami muszą być oczyszczone i w tym przypadku myślę, że pan wójt to potwierdzi będzie większa możliwość podłączenie większej liczby mieszkańców do tej magistrali. – dodał przewodniczący Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich, Leszek Przybytniak

Przebudowa obejmie wykonanie obiektów technologicznych, takich jak: punkt zlewczy ścieków dowożonych z sitem automatycznym, przepompownia ścieków surowych, oczyszczalnia mechaniczna – sitopiaskownik z płuczką piasku, przepompownia średnia, zbiornik retencyjny, dwa wielofunkcyjne reaktory osadu czynnego SBR, zbiornik stabilizacji i magazynowania osadu, zagęszczacz grawitacyjny osadu, prasa odwadniająca osad wraz z systemem higienizacji i transportu osadu, budynek socjalno-techniczny oraz studnia przepływomierza ścieków oczyszczonych.

–  Życzę panie wójcie, panie przewodniczący, żebyście sprawnie to zrobili i mieli szczęście do wiarygodnych wykonawców i szybkiej roboty, bo im krócej tym taniej i żeby ta inwestycja służyła rozwojowi gminy Głowaczów – powiedział  radny województwa mazowieckiego, Tomasz Śmietanka.

  

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content