-4,3 C
Kozienice
sobota, 2 grudnia, 2023
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

WFOŚiGW w Warszawie wesprze finansowo gminy z powiatu kozienickiego

Popularne

Warto przeczytać

WFOŚiGW w Warszawie przekaże blisko 1 mln 900 tys. zł na usuwanie azbestu oraz działania związana z edukacją ekologiczna i ochroną przyrody w południowych powiatach województwa mazowieckiego.

WFOŚiGW w Warszawie przekaże blisko 1 mln 900 tys. zł w formie dotacji na usuwanie i unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest oraz działania związane z edukacją ekologiczną i ochroną przyrody, które będą realizowane w powiatach: kozienickim, radomskim, szydłowieckim, białobrzeskim, grójeckim, lipskim, przysuskim i zwoleńskim.

Uroczyste podpisanie umów dotacyjnych miało miejsce 25.07.2022 r. w starostwie powiatowym w Radomiu w obecności minister klimatu i środowiska p. Anny Moskwy oraz parlamentarzystów ziemi radomskiej. WFOŚiGW w Warszawie reprezentował prezes zarządu Marek Ryszka.

47 samorządów otrzyma z WFOŚiGW w Warszawie łącznie ponad 1 mln 435 tys. zł w formie dotacji na usuwanie i unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest. Dzięki wsparciu Funduszu szkodliwy azbest zostanie w bezpieczny sposób zdemontowany z dachów przez specjalistyczne firmy i unieszkodliwiony na składowiskach odpadów niebezpiecznych. Szkodliwy materiał przestanie stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Od 2018 roku WFOŚiGW w Warszawie przekazał mazowieckim samorządom ponad 40 mln zł na usuwanie azbestu. W tym roku w budżecie Funduszu zaplanowane jest kolejne 6 mln 800 tys. zł na ten cel.

 

Fundusz dofinansuje również kwotą 13 875 zł drugi etap zwalczania Barszczu Sosnowskiego przez Nadleśnictwo Radom. Z kolei Mazowieckie Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne otrzyma 49 800 zł dotacji na V etap czynnej ochrony i monitoringu populacji nietoperzy na terenie Puszczy Kozienickiej i Stromieckiej. Pięć gmin oraz jedna jednostka OSP otrzymają łącznie ponad 374 960 zł dotacji na zadania z zakresu edukacji ekologicznej. Dzięki wsparciu realizowane będą m.in. zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz powstaną nowe ekologiczne ścieżki edukacyjne.

W 2022 roku WFOŚiGW w Warszawie zaplanował na działania związane z ochroną przyrody – 1 mln 240 tys. zł, z kolei na edukację ekologiczną 3 mln 274 tys. zł.

Pieniądze dla gmin z powiatu kozienickiego

Wsparcie zadań z zakresu ochrony przyrody i edukacji ekologicznej otrzymała z powiatu kozienickiego Gmina Kozienice oraz Głowaczów.

Dotacja w kwocie 70 tys. 575 złotych trafi do Gminy Kozienice z przeznaczeniem na na stworzenie ścieżki edukacyjnej. Natomiast Gmina Głowaczów otrzyma wsparcie finansowe na realizację zadań z zakresu edukacji ekologicznej w kwocie 75 tysięcy złotych. Wśród beneficjentów znalazła się również Ochotnicza Straż Pożarna z Głowaczowa, która otrzymała wsparcie kwotą 75 tys. złotych, również na budowę ścieżki edukacyjnej.

Wsparcie na usuwanie i unieszkodliwianie azbestu z terenu powiatu kozienickiego otrzymały gminy Garbatka-Letnisko (35 tys.), Gniewoszów (31 968,00), Grabów N. Pilicą (34 789,00), Sieciechów (35 tys.), Głowaczów (34 934,83).

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content