W niedzielę 10 sierpnia 2025 roku odbyły się uroczystości upamiętniające 194. rocznicę Bitwy pod Gniewoszowem oraz bohaterów walczących o niepodległość Polski. Obchody rozpoczęła o godzinie 15:00 Msza Święta w intencji ojczyzny, odprawiona przez ks. Jarosława Jędrzejewskiego, proboszcza parafii pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Oleksowie. Po nabożeństwie Klub „Senior+” z Gniewoszowa zaprezentował program artystyczny, po czym uczestnicy udali się na cmentarz parafialny do kwatery powstańczej.
W uroczystościach wzięli udział m.in. Joanna Czechyra, wicestarosta Powiatu Kozienickiego, Mieczysław Szewczyk, członek Zarządu Powiatu Kozienickiego, radni powiatowi Monika Krawczyk i Cezary Bogacki, a także wójt Gminy Gniewoszów Marcin Gac oraz radni Rady Gminy Gniewoszów: Filip Kopania, Mirosław Olejarz, Katarzyna Podsiadła, Teresa Kusińska, Mariusz Moryc, Zbigniew Koziara, Jarosław Stępień, Krzysztof Kołdej, Piotr Bugaj i Sebastian Majcher. Obecni byli również sołtysi, przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji, Związku Żołnierzy Weteranów Rzeczypospolitej Polskiej z Warszawy i Kozienic, delegacje placówek oświatowych, kół gospodyń wiejskich, klubów i stowarzyszeń oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy. Asystę honorową zapewnili żołnierze 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego z Radomia.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał wójt Marcin Gac, który powitał uczestników i podkreślił znaczenie pielęgnowania pamięci o wszystkich, którzy walczyli o wolność kraju – zarówno uczestnikach powstań listopadowego i styczniowego, jak i żołnierzach I i II wojny światowej, a także osobach, które w czasach zaborów kultywowały polską tradycję, język i kulturę. Następnie przemawiała wicestarosta Joanna Czechyra, nawiązując do bohaterów Bitwy pod Gniewoszowem i wagi przekazywania pamięci o ich ofierze kolejnym pokoleniom.

Po wspólnej modlitwie, prowadzonej przez ks. Jarosława Jędrzejewskiego, pod krzyżem w kwaterze powstańczej złożono kwiaty i zapalono znicze. Organizatorzy podziękowali żołnierzom 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu za oprawę wojskową, druhom OSP za zapewnienie bezpieczeństwa, a także wszystkim delegacjom, gościom i mieszkańcom za udział w obchodach.

Na zakończenie uroczystości uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich w Borku i Sarnowie przygotowały ciasta, a Koło Gospodyń Wiejskich w Oleksowie – grochówkę.
Organizatorami wydarzenia byli: wójt Gminy Gniewoszów Marcin Gac, przewodniczący Rady Gminy Gniewoszów Maciej Baran oraz ks. Jarosław Jędrzejewski, proboszcz parafii Oleksów.

źródło: fot. Urząd Gminy Gniewoszów






















































