21 listopada 2024 roku, Szkoła Muzyczna I stopnia w Kozienicach przeżyła wyjątkowy dzień – jubileusz XV-lecia działalności, połączony z nadaniem imienia wybitnego kompozytora Wojciecha Kilara oraz przekazaniem sztandaru.
Obchody rozpoczęły się o godzinie 15:00 Mszą Świętą w kościele pw. Świętego Krzyża. Uczestniczyli w niej nie tylko uczniowie i pracownicy szkoły, ale także lokalni mieszkańcy i zaproszeni goście. W trakcie nabożeństwa odbyło się uroczyste poświęcenie sztandaru szkoły.
Po nabożeństwie odbył się uroczysty przemarsz do Centrum Kulturalno-Artystycznego, poprowadzony przez Kozienicką Młodzieżową Orkiestrę Dętą Furioso.
Ceremonia nadania imienia i przekazania sztandaru
W sali koncertowo-kinowej CKA o godzinie 17:00 rozpoczęła się część oficjalna. Dyrektor szkoły Artur Miedziński podkreślił, że wybór Wojciecha Kilara na patrona to uhonorowanie wybitnego polskiego kompozytora, który łączył różnorodne style muzyczne i inspirował kolejne pokolenia artystów.
– Dziś w atmosferze radości i dumy nadajemy naszej szkole imię wybitnego polskiego kompozytora Wojciecha Kilar. Wojciech Kilar to twórca, który poszukując właściwych sobie treści i środków wyrazu na zawsze zmienił oblicze polskiej muzyki klasycznej inspirując kolejne pokolenia twórców. Jego życie, pasja tworzenia, talent i niestrudzone dążenie do doskonałości mogą być dla nas wszystkich wzorem do naśladowania. Urodzony w przedwojennym Lwowie rozpoczął swoją artystyczną podróż w Rzeszowie przez Kraków, aby na miejscu swojego życia, swój dom wybrać Śląsk i Katowice. Podróż, która w XXI wieku zaprowadziła go na szczyty muzycznego świata. Mam nadzieję, że dzisiejszy wieczór, szczególnie jego część koncertowa będzie dowodem, że Wojciech Kilar to nie tylko kompozytor znany z niezapomnianych melodii filmowych, ale przede wszystkim artysta, którego dzieła pozostaną w naszej pamięci jako świadectwo wyjątkowego połączenia emocji i dźwięków. Dziś nadając naszej szkole imię Wojciecha Kilara chcemy wyraźnie podkreślić, jak wielką rolę odgrywa muzyka w naszym życiu. Wojciech Kilar był mistrzem łączenia różnych stylów muzycznych i tworzenia dzieł, które zawsze poruszają serca słuchaczy. Nasza szkoła ma zaszczyt nie tylko nazywać się jego imieniem, ale również kontynuować jego dziedzictwo poprzez kształcenie młodych talentów, które mamy nadzieję w przyszłości zaskoczą świat ze swoimi osiągnięciami.– powiedział dyrektor.
Kulminacyjnym momentem uroczystości było odczytanie przez burmistrza Mariusza Prawdę uchwały Rady Miejskiej o nadaniu szkole imienia Wojciecha Kilara. Po tej chwili nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru przez Przewodniczącego Rady Miejskiej, Krzysztofa Zająca – Panie Dyrektorze, przekazuję sztandar jako symbol honoru, tradycji i najwyższych wartości, które ta szkoła reprezentuje. Dyrektor, odbierając sztandar, wyraził swoją wdzięczność – Przyjmuję ten sztandar z głębokim poczuciem odpowiedzialności. Jest on nie tylko darem, ale także zobowiązaniem do dalszego kształtowania młodych talentów z pasją i oddaniem.
Jednym z ważniejszych momentów czwartkowej uroczystości było ślubowanie uczniów, które oddawało ducha uroczystości – My, uczniowie, ślubujemy strzec wiernie honoru szkoły i sumienną pracą rozsławiać jej imię.
Odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej” wręczono nauczycielom i dyrektorowi szkoły za ich zaangażowanie w rozwój kultury. Dodatkowo, przyznano nagrody od Burmistrza i Dyrektora Szkoły za wybitne osiągnięcia.
Wystąpienia i podziękowania
W trakcie uroczystości głos zabrał m.in. burmistrz Mariusz Prawda, który przypomniał rolę szkoły w życiu społeczności lokalnej. – Szkoła Muzyczna I stopnia w Kozienicach to nie tylko miejsce nauki, ale także przestrzeń, gdzie rozwijają się talenty, budują przyjaźnie i kształtuje wrażliwość na piękno. […] Szkoła Muzyczna w Kozienicach to duma naszej gminy. Dzięki niej młodzi ludzie mogą rozwijać swoje talenty, a społeczność ma dostęp do piękna muzyki na najwyższym poziomie.
Starosta Krzysztof Wolski nawiązał do postaci patrona – Wojciech Kilar był człowiekiem, który poprzez muzykę wyrażał swoją duszę. Jego twórczość będzie inspiracją dla kolejnych pokoleń uczniów tej szkoły.
Przemówienie wygłosił także Tomasz Śmietanka, inicjator powstania szkoły – Kiedy kilkanaście lat temu podjęliśmy decyzję o jej utworzeniu, wiedzieliśmy, że to inwestycja w przyszłość. Dziś widzę, że było warto. Kilkanaście lat temu wielu z Was wspólnie ze mną uwierzyło w to, że Szkoła Muzyczna w Kozienicach może powstać, że Kozienice zasługują na Szkołę Muzyczną. Tak to się zaczęło.
Głos zabrał również Zdzisław Włodarski, dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach z latach 2009-2019. – Z niezwykłą radością przyjąłem to zaproszenie i jestem dumny, drodzy Państwo, że dzieło podjęte w 2009 roku jest kontynuowane i z tak dużym powodzeniem. Dla mnie to ogromna wartość, gdyż przez swoją działalność zarówno w Radomiu praz w innych miejscach zabiegałem o to, by w regionie południowego Mazowsza zaistniała Szkoła Muzyczna I stopnia, która by pracowała tak aktywnie i z takim powodzeniem na rzecz Szkoły Muzycznej II stopnia w Radomiu. Dzięki tej szkole region radomski otrzymał wiele talentów, które funkcjonują w przestrzeni Mazowsza, ale nie tylko. Serdecznie gratuluję dyrektorowi, nauczycielom, wszystkim pracownikom tej szkoły, tego zaszczytnego jubileuszu. Gratuluję też wyboru patrona, który jest wybitny, godny i godnie naśladowana.
Po przemówieniach przyszedł czas na prelekcję o Wojciechu Kilarze. Prelekcję wygłosiła dr Maria Wilczek – Krupa, prorektor ds. studentów i promocji Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Jak zauważyła – Muzyka Kilara jest jak most, łączy różne style i epoki, przemawiając do serc każdego słuchacza. Ta szkoła jest idealnym miejscem, by kontynuować jego dziedzictwo.
Koncert wieńczący obchody
Po części oficjalnej odbył się koncert, w którym wystąpili uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście. Program koncertu obejmował dzieła Wojciecha Kilara, m.in. „Polonez” z filmu Pan Tadeusz czy „Walc” z Ziemi obiecanej.