-4,3 C
Kozienice
sobota, 2 grudnia, 2023
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Udana kwesta na rzecz ratowania zabytkowych i najstarszych nagrobków na cmentarzach w Kozienicach i Świerżach Górnych

Popularne

Warto przeczytać

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej ma powody do zadowolenia. Podczas kwesty na rzecz ratowania zabytkowych i najstarszych nagrobków na cmentarzach w Kozienicach i Świerżach Górnych udało się zebrać 16 523,77złotych.

Celem akcji jest zbieranie funduszy na renowację kolejnych obiektów – pomników nagrobnych na obu wspomnianych nekropoliach.

– Dzisiaj  na cmentarzu Kozienicach i Świerżach Górnych trwa kwesta na rzecz ratowania zabytkowych i najstarszych nagrobków na cmentarzach. W Kozienicach jest to już piętnasta kwesta w Świerżach Górnych jest to pierwsza kwesta. Mamy nadzieję, że będzie udana ta inicjatywa. Zbieramy na zabytkowe nagrobki, odnawiamy je w ciągu roku, no i cieszymy się z tego, że ludzie wrzucają pieniążki, są bardzo ofiarni, a później Towarzystwo Miłośników Ziemi kozienickiej odnawia właśnie zabytkowe, najstarsze nagrobki. Właśnie jesteśmy przy jednym z takich, grób rodzinny rodziny Borkowskich z początku dwudziestego wieku, a dokładniej z 1904 roku. Zbieramy te pieniążki, żeby ten nasz zabytkowy cmentarz w Kozienicach i Świerżach Górnych odnawiał swoje oblicze – mówił 1 listopada członek zarządu TMZK Krzysztof Zając

Kwesta na kozienickim cmentarzu organizowana jest od 2008 r. (z przerwą spowodowaną epidemią COVID) i będzie to jej 15. edycja. Do tej pory podczas tego wyjątkowego przedsięwzięcia zebrano ponad 133 tys. zł. Łącznie, dzięki zebranym podczas kolejnych kwest środków, a także dzięki środkom pozyskanym od darczyńców i instytucji odrestaurowano już 33 pomniki nagrobne i pamiątkowe na cmentarzu w Kozienicach. W tym roku, dzięki funduszom z ubiegłorocznych kwest dokonano renowacji dwóch nagrobków – rodziny Borkowskich (z 1903 r.) i rodziny Jurgów (z 1904 r.).

Odnawiane przez lata pomniki to głównie nagrobki zapomniane, pozbawione rodzinnej opieki, w tym nagrobki postaci, które wywarły znaczący wpływ na rozwój miasta, a także pomniki zasługujące na uwagę ze względu na szczególne walory artystyczne, historyczne czy estetyczne. Większość odrestaurowanych przez lata pomników ulokowanych jest przy głównej alei cmentarza wyznaczającej oś nekropolii, jak również na najstarszej części zabytkowego cmentarza. Wszystkie nagrobki i pomniki oznaczone są małymi, stylizowanymi tabliczkami informacyjnymi.

Po raz pierwszy kwesta na rzecz ratowania zabytkowych i najstarszych nagrobków na cmentarzu parafialnym w Świerżach Górnych. Akcję wspierali wolontariusze z różnych środowisk społecznych, szkolnych, OSP, samorządowcy, mieszkańcy Swierży i okolic, także my członkinie Koła Gospodyń w Świerżach Górnych. Dziękujemy Towarzystwu Miłośników Ziemi Kozienickiej a w szczególności Pani Ewie Malec za tą wspaniałą inicjatywę i koordynację całego wydarzenia oraz wszystkim darczyńcom za hojne datki – czytamy na profilu KGW w mediach społecznościowych

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content