17,4 C
Kozienice
poniedziałek, 9 września, 2024

Tradycja, radość i wspólnota. Za nami Dożynki Powiatowo-Gminne Kozienice 2024

Popularne

Warto przeczytać

Dożynki to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu rolniczym w Polsce. To święto dziękczynienia za zebrane plony, które ma swoje korzenie w staropolskich obrzędach ludowych. Dożynki to nie tylko czas radości i wspólnego świętowania, ale także okazja do podkreślenia znaczenia pracy rolników dla całej społeczności. Organizowane na poziomie gminy czy powiatu, dożynki łączą mieszkańców różnych gmin i wsi, pozwalając im na wspólne celebrowanie zakończenia żniw. Tak właśnie było w Ryczywole.

Tegoroczne Dożynki Powiatowo-Gminne Kozienice 2024 rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. św. Katarzyny w Ryczywole, którą sprawował biskup radomski ks. Marek Solarczyk. – Dzisiaj kiedy gromadzimy się na dożynkach, w sposób szczególny, tak uroczysty chcemy podziękować za to wszystko co jest owocem waszego poświecenia. – mówił biskup Solarczyk

Po mszy wokół ryczywolskiego rynku przeszedł dożynkowy korowód prowadzony przez orkiestrę dętą OSP z Kozienic. Następnie zaproszonych gości, mieszkańców, rolników wspólnie powitali gospodarze dożynek starosta Powiatu Kozienickiego Krzysztof Wolski oraz burmistrz Kozienic Mariusz Prawda

– Witam wszystkich przybyłych na 20-te Dożynki Powiatowo-Gminne, które w tym roku odbywają się w gościnnej Gminie Kozienice. To już trzecie wspólne w tej gminie. Szczególnie serdecznie witam tegorocznych starostów dożynkowych Klaudię Szewc i Krzysztofa Karasia oraz wszystkich rolników z terenu powiatu kozienickiego – powitał wszystkich starosta Krzysztof Wolski

– Święto plonów jest okazją do zaprezentowania dorobku rolniczego gospodarzy z naszego regionu, jego różnorodności, niezwykle bogatego dziedzictwa kulturowego. – dodał starosta

Po krótkim wstępie przyszedł czas na tradycję. Starosta wraz z burmistrzami oraz wójtami z terenu powiatu wspólnie przy dźwiękach zespołu Złota Jesień z Kozienic podzielili się chlebem z mieszkańcami.

Ważną częścią ceremonii dożynkowej było również wręczenie odznak honorowych „Zasłużony dla rolnictwa. Z terenu Gminy Kozienice odznakę otrzymali: Antoniak Damian, Kuśmierczyk Sylwia. Z Gminy Głowaczów Korzeń Piotr, natomiast z Gminy Gniewoszów Banaś Robert oraz Ziemski Michał. Z Gminy Grabów nad Pilicą odznakę otrzymał Janowski Grzegorz, z Gminy Magnuszew Domeradzki Sławomir. Nagrodzono również dwie osoby z Gminy Sieciechów, Panią Bajson Annę oraz Pawła Seredyn.

Część oficjalna to również ogłoszenie wyników konkursu na najładniejszy wieńce dożynkowy oraz z Rodzinnych Ogrodów Działkowych. W tym roku pierwsze miejsce za najładniejszy wieniec przypadło dla Gminy Gniewoszów, drugie miejsce otrzymał wieniec z Gminy Głowaczów, trzecie miejsce zaś zajął wieniec przygotowany przez Gminę Sieciechów. Wyróżniony został również wieniec sołectwa Wola Chodkowska z gminy Kozienice.  

Dożynki powiatowe to nie tylko ceremonie i obrzędy, ale także bogaty program kulturalny i rozrywkowy. Na scenie głównej występują zespoły ludowe, prezentujące tradycyjne tańce i pieśni. Nie brakuje również koncertów popularnych artystów, które przyciągają licznych mieszkańców i turystów.

Po zakończeniu części oficjalnej jako pierwszy na scenie zaprezentował się zespół Relaks, zespół ludowy „Królewskie Źródła”, po których występie zaprezentowali się uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach. Po krótkiej przerwie podczas, której rozstrzygnięto konkurs ODR, MIR oraz KRUS, na scenie zaprezentowała się formacja „Słowiczanki”.

Gwiazdami niedzielnych  dożynek był zespół „Piękni i Młodzi Magdalena Narożna”. Po występie rozpoczęła się zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Astar”.

 

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content