1,1 C
Kozienice
czwartek, 15 stycznia, 2026

To będzie jak podróż w czasie. KDK zaprasza do XVII-wiecznego świata

Popularne

Warto przeczytać

Miłośnicy historii z Kozienic i okolic wkrótce będą mieli szansę przenieść się do świata husarii, wielkich bitew i militarnych tajemnic XVII wieku. W piątek, 19 grudnia w Punkcie Informacji Turystycznej Kozienickiego Domu Kultury odbędzie się wyjątkowa prelekcja pt. „Dzieje oręża polskiego”. Będzie to okazja nie tylko, aby posłuchać ciekawych informacji, ale też zobaczyć na żywo stroje z epoki i militaria. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Pomysłowe chwile w KDK”.

– Chcemy, aby Punkt Informacji Turystycznej stał się miejscem spotkań dla wszystkich, którzy pragną poszerzać swoją wiedzę i pasje. Tematy historyczne zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego z radością zapraszamy tym razem na prelekcję poświęconą dziejom wojskowości – mówi Dyrektorka Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska.

Podczas wydarzenia uczestnicy poznają historię polskiej sztuki wojennej, najważniejsze bitwy oraz sylwetki wybitnych dowódców XVII wieku. Prelegenci omówią również wkład Litwinów, Kozaków i innych narodowości współtworzących dawną Rzeczpospolitą Obojga Narodów, ukazując tym samym różnorodność i bogactwo kulturowe epoki.

Można dotknąć historii

Spotkanie poprowadzą dwaj wykładowcy występujący w strojach z epoki. Ponadto na manekinach prezentowane będą dodatkowe stylizacje historyczne. Po prelekcji będzie też czas na zadawanie pytań oraz możliwość obejrzenia replik militariów.

Zależy nam na tym, aby historia była nie tylko opowiadana, lecz także pokazywana. Dzięki rekonstrukcjom, strojom i militariom uczestnicy mogą dosłownie dotknąć przeszłości, co czyni takie spotkania wyjątkowym przeżyciem – podkreśla dyrektorka KDK.

Wydarzenie ma charakter edukacyjny i popularyzatorski. Jest bezpłatne i skierowane do odbiorców
w każdym wieku – od młodzieży po dorosłych miłośników historii.

Organizatorami wydarzenia są: Gmina Kozienice, Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka oraz Stowarzyszenie Semper Fidelis Res Publicae. Wykład został zorganizowany w ramach projektu „Od Kircholmu do Podhajec – bitwy i wojskowość Rzeczypospolitej Obojga Narodów w XVII wieku”, realizowanego dzięki dotacji Ministra Obrony Narodowej.

 

 

Zobacz więcej

Czytaj więcej

Ostatnio dodane

Przejdź do treści