20,8 C
Kozienice
czwartek, 25 lipca, 2024

Termin złożenia wniosku o 800 plus ma znaczenie

Popularne

Warto przeczytać

ZUS rozpoczął wypłatę 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Kto jeszcze nie złożył wniosku o świadczenie powinien się pospieszyć, bo choć ostateczny termin na złożenie wniosku upływa wraz z końcem czerwca, to miesiąc, w którym złożymy wniosek ma wpływ na to kiedy otrzymamy świadczenie.

Pierwszy przelew ZUS na kwotę ponad pół miliarda złotych dotyczy osób, które będę otrzymywać pieniądze 2 dnia każdego miesiąca. W poniedziałek ZUS przeleje kolejne środki na konta rodziców i opiekunów. W pierwszych dniach czerwca, w ramach 800 plus, trafi do nich ponad 1 mld złotych.

Nowy okres rozliczeniowy w programie 800 plus rozpocznie się 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2025 r. Rodzice, którzy chcą otrzymywać świadczenie powinni złożyć wniosek.

Większość rodziców i opiekunów z województwa łódzkiego złożyła już wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy 2024/2025.Te osoby, które wnioski złożyły do końca kwietnia, pieniądze za pierwszy  miesiąc z nowego okresu świadczeniowego otrzymają bez przerw w wypłatach, jeszcze w  czerwcu. Kto złoży wniosek w maju, pieniądze za czerwiec otrzyma w lipcu wraz z wypłatą świadczenia za ten miesiąc.

– Do końca maja jeszcze kilka dni, warto pospieszyć się ze złożeniem  wniosku jeszcze przed końcem miesiąca, bo to gwarantuje wypłatę świadczenia do końca lipca wraz z wyrównaniem za czerwiec.  Wnioski poprawnie złożone w czerwcu skutkować będą wypłatą świadczenia do końca sierpnia wraz z wyrównaniem za wcześniejsze miesiące. Zdecydowanie jednak należy zwrócić uwagę na to, że wnioski, które będą składane po terminie, czyli po czerwcu, pozbawią wnioskujących wyrównania za wcześniejsze miesiące – wyjaśnia Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Nie dotyczy to rodziców, którym dopiero co  urodziło się dziecko. Oni mają trzy miesiące od dnia narodzin dziecka na złożenie wniosku. Jeżeli złożą  go w tym czasie, otrzymają świadczenie z wyrównaniem.

Rodzice, którzy składają wniosek na nowo narodzone dziecko, mogą złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2024 r. i na okres, który rozpocznie się 1 czerwca 2024 r. i potrwa  do 31 maja 2025 r.

Wnioski składa się wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS, bankowości elektronicznej, aplikacji m-ZUS lub przez portal Emp@tia – dodaje rzecznik.

Do tej pory do ZUS-u na nowy okres wypłat wpłynęło ponad 4 mln wniosków na niemal 6,3 mln dzieci. Tak jak dotychczas w każdym miesiącu Zakład będzie przekazywał świadczenia w dziesięciu terminach wypłat: 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20, 22. dzień miesiąca.

Wypłata świadczenia realizowana jest bezgotówkowo, na numer rachunku bankowego wskazany we wniosku.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł przysługuje na dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content