26,3 C
Kozienice
środa, 24 lipca, 2024

[AUDIO] Sejmikowa komisja obradowała w Kozienicach. Pozytywna opinia dla 45 mln zł wsparcia na linię kolejową Kozienice-Dobieszyn

Popularne

Warto przeczytać

Dofinansowanie przez samorząd województwa mazowieckiego projektu „Kolej w Kozienicach – likwidacja regionalnego wykluczenia komunikacyjnego” – to temat, którym zajmowała się dzisiaj podczas wyjazdowego posiedzenia sejmikowa komisja rozwoju gospodarczego, infrastruktury i przeciwdziałania bezrobociu.

Komisja rozpoczęła obrady w poniedziałek o godzinie 13. Obecni na sali byli między innymi wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski, burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski, starosta kozienicki Krzysztof Wolski, wójt gminy Głowaczów Hubert Czubaj, oraz radny Mazowsza Leszek Przybytniak. Komisja odbywała się hybrydowo – część radnych wchodząca w skład sejmikowej komisji, a w tym między innymi były burmistrz Kozienic Tomasz Śmietanka dostępni byli online. W spotkaniu wzięli udział także radni miejscy z Kozienic.

Pozytywna opinia komisji

Sejmik województwa mazowieckiego rozważa wsparcie dla projektu zgłoszonego przez gminę Kozienice zakładającego budowę całkowicie nowej, jednotorowej, zelektryfikowanej, przystosowanej do prędkości 160 km/h linii kolejowej o długości 23,5 km na odcinku Kozienice – Dobieszyn i włączenie jej w linię kolejową nr 8  Warszawa – Radom. Wstępne Studium zakłada: zajęcie gruntów w ilości 85,5 ha, budowę 6 przejazdów kolejowych, 3 obiektów inżynieryjnych. Na odcinku Kozienice – Dobieszyn ma powstać 5 punktów obsługi podróżnych tj.: Miejska Dąbrowa, Głowaczów, Świerże Górne, Łuczynów oraz Kozienice. Sejmikowa komisja, która obradowała dzisiaj w Kozienicach pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały o wsparciu budowy kolei Kozienice-Dobieszyn na kwotę 45 mln zł. Dyskusji jednak nie brakowało.

Przypomnijmy

Kolej w Kozienicach to temat, który już od dłuższego czasu podgrzewa społeczne nastroje całego regionu. Burmistrz gminy Kozienice oraz wójt gminy Głowaczów przez którą również planowo ma przebiegać trasa KOLEJ+ wystąpili do Zarządu Województwa Mazowieckiego z wnioskiem o wsparcie finansowe tejże inwestycji. Teraz wszystko w rękach radnych Sejmiku, który podejmie wiążącą decyzję w tej sprawie. Koszt przedsięwzięcia zgodnie z przygotowaną dokumentacją  to kwota 321 141 118,00 zł. Wysokość wkładu własnego (15% wartości inwestycji) szacowana jest na kwotę 48 171 167,70 zł. Aby projekt mógł być kontynuowany potrzebne jest wsparcie samorządu województwa mazowieckiego  w wysokości 45 mln zł w perspektywie do roku 2028, czyli praktycznie cały udział własny samorządów gminy Kozienice i Głowaczów.

Dyskusja

Obrady komisji zaowocowały wieloma pytaniami, z którymi musieli zmierzyć się burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski oraz wójt gminy Głowaczów Hubert Czubaj. Warto jednak podkreślić, że rozmowy prowadzone były w kulturalny sposób, a ich konkluzją była aprobata przewodniczącej Komisji Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu Anny Brzezińskiej dla projektu wsparcia w kwocie 45 mln zł linii kolejowej Kozienice-Dobieszyn przez samorząd województwa mazowieckiego.

Burmistrz gminy Piotr Kozłowski podkreślał, że głównym zadaniem programu Kolej+ w Kozienicach jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym dla mieszkańców nie tylko Kozienic, ale i całego regionu. Ma też się to przyczynić do powstania nowych miejsc pracy.

Pilotaż

Znaczna część dyskusji toczyła się wokół powstania programu pilotażowego połączeń autobusowych do Dobieszyna, celem sprawdzenia trendu podróży tą linią i odciążenia parkingu stacji w wyżej wymienionej miejscowości. Pomysł zaproponował radny Tomasz Śmietanka. Radny mówił też o kolejowej, dodatkowej komunikacji pasażerskiej na istniejącej zelektryfikowanej linii Kozienice-Dęblin. Jako argumentu w tej sprawie użył sformułowania, iż mieszkańcy, studenci oraz Polska południowo-wschodnia, w tym Ukraina potrzebują takiej formy transportu, ponieważ z Dęblina można łatwo dotrzeć do wielu miejsc, w tym także tych odległych.

Radny Tomasz Śmietanka był dostępny online.

Aprobatę dla tego pomysłu wyraził wicemarszałek Rafał Rajkowski. – Taki pilotaż byłby wskazany, ponieważ dałoby to możliwość oceny realnej ilości osób zainteresowanych przyszłą komunikacją kolejową – mówił wicemarszałek.

Pytania zadawali także radny powiatu kozienickiego Tomasz Trela:

 

oraz radny Mazowsza Leszek Przybytniak:

 

Burmistrz Piotr Kozłowski odpowiedział obu pytającym radnym. Najpierw radnemu Tomaszowi Treli:

 

A następnie radnemu Leszkowi Przybytniakowi:

 

Happy End

Zwieńczeniem poniedziałkowych dyskusji był głos zabrany przez przewodniczącą obradującej w Kozienicach sejmikowej komisji Annę Brzezińską. – Wszyscy trzymamy kciuki za tą inwestycję i za sejmik w dniu jutrzejszym. Inwestycja jak mówiono dzisiaj na tej sali – niezwykle ważna dla mieszkańców. Będzie na pewno walczyła z wykluczeniem komunikacyjnym, a nam wszystkim zależy na tym, aby mieszkańcy mieli alternatywę w postaci przesiadki z samochodu na inny środek transportu i właśnie na kolej – stawiamy na kolej, bezpieczna i niskoemisyjna – mówiła przewodnicząca sejmikowej komisji Anna Brzezińska. 

Już jutro radni sejmiku województwa mazowieckiego podejmą decyzję w sprawie przyznania 45-milionowego wsparcia na rzecz budowy nowej linii kolejowej.  

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content