13,1 C
Kozienice
piątek, 13 czerwca, 2025

Reportaż z Kozienic. Spotkanie z Anitą Werner i Michałem Kołodziejczykiem – futbol, który tłumaczy świat

Popularne

Warto przeczytać

W piątek, 6 czerwca 2025 roku, w sali kameralnej Kozienickiego Centrum Kultury odbyło się wyjątkowe spotkanie autorskie z Anitą Werner i Michałem Kołodziejczykiem – jednym z najważniejszych duetów dziennikarsko-reporterskich w Polsce.

Spotkanie zorganizowane w ramach projektu „To (nie) mój problem” przyciągnęło mieszkańców i samorządowców, zachęcając do refleksji nad rolą empatii, zaangażowania i społecznej odpowiedzialności. Pretekstem do rozmowy była najnowsza książka duetu – „Nadzieja FC. Futbol, ludzie, polityka”, w której piłka nożna staje się kluczem do zrozumienia nie tylko sportu, ale także współczesnego świata, jego konfliktów i dramatów.

Futbol jako pretekst do opowieści o świecie

Spotkanie rozpoczęła Agnieszka Dziuba, podkreślając rangę osób zaangażowanych w projekt „To (nie) mój problem”. Nie zabrakło podziękowań dla Fundacji Zdrowe Dziecko oraz roli Jolanty Czechyry, inicjatorki przedsięwzięcia dotyczącego zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w powiecie kozienickim.

Wieczór, choć poświęcony książce o futbolu, od początku nabrał znacznie głębszego wymiaru. Werner i Kołodziejczyk z reporterską pasją opowiadali o podróżach do Tanzanii, Turcji, Rwandy i Brazylii – miejsc, gdzie piłka nożna stała się narzędziem walki o godność, przetrwanie, a niekiedy nawet o życie.

– To nie jest książka o piłce. To jest książka o ludziach, o nadziei, o tym, gdzie jej szukać w świecie pełnym podziałów. Futbol to tylko punkt wyjścia, pretekst, by opowiedzieć o prawdziwych dramatach i zwycięstwach – podkreślała Anita Werner.

Cztery reportaże, cztery opowieści o nadziei

Każda z opowiedzianych przez autorów historii dotykała innych rejonów świata i innych problemów, jednak wszystkie łączyła walka o człowieczeństwo. W Tanzanii młodzi piłkarze z albinizmem grają w lidze, by walczyć z przesądami i okrutnymi stereotypami – w kraju, gdzie do dziś albinosi bywają ofiarami brutalnych ataków.

W Rwandzie futbol okazał się azylem dla ludzi ocalałych z ludobójstwa – jednym z bohaterów reportażu jest bramkarz reprezentacji Rwandy, który przeżył dzięki kolegom z drużyny. To była opowieść o przebaczeniu, o pojednaniu – o tym, że czasem wybacza się nie dla kogoś, ale dla siebie, by móc dalej żyć – mówiła Werner.

W Turcji opisana została walka kurdyjskiej drużyny piłkarskiej Ametspor – klub stał się symbolem walki o tożsamość mniejszości, miejscem oporu wobec dyskryminacji i brutalności państwa. Zaś w Brazylii autorzy odwiedzili miasto Chapecó, które w 2016 roku doświadczyło tragedii po katastrofie lotniczej, w której zginęła niemal cała drużyna piłkarska. To historia o podnoszeniu się z traumy, o tym, że czasem największym zwycięstwem jest po prostu powstać i pójść dalej – podsumowała Anita Werner.

Nadzieja, pojednanie, edukacja

Słuchacze pytali o źródła inspiracji, o granice wytrzymałości, o siłę kobiet w opisywanych historiach. Autorzy otwarcie mówili o emocjach, jakie towarzyszyły im w trakcie pracy – o łzach, nieprzespanych nocach, poczuciu bezsilności, ale i o wielkiej inspiracji, jaką dawały im spotkania z bohaterami.

Kołodziejczyk zwracał uwagę na rolę edukacji i mediacji, podkreślając, że „futbol – jak żaden inny sport – tłumaczy świat”, bo na stadionach jak w soczewce skupiają się wszystkie społeczne napięcia, ale też marzenia i codzienne dramaty.

Padło również wiele gorzkich słów o współczesnych mediach, dezinformacji, powszechności hejtu i braku edukacji medialnej. Dziennikarstwo nie polega na tym, że każdy może wszystko powiedzieć w internecie. Wolność słowa to także odpowiedzialność – tego powinniśmy uczyć już w szkołach – akcentowała Anita Werner.

Zakończenie pełne emocji

Spotkanie, choć pełne trudnych tematów, było jednocześnie lekcją nadziei i pokory. – Jeśli choć jednej osobie ta książka pomoże inaczej spojrzeć na świat, to było warto – zgodnie podsumowali autorzy. Publiczność nagrodziła dziennikarzy długimi oklaskami. 

Zobacz więcej

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Przejdź do treści