26,3 C
Kozienice
środa, 24 lipca, 2024

[ZDJĘCIA] Poznaliśmy najlepszych druhów z naszego powiatu. Za nami Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze

Popularne

Warto przeczytać

Biegali po równoważni, skakali przez przeszkody, w zawrotnym tempie podłączali węże i kierowali strumień wody w niewielkie cele. W niedzielę druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu kozienickiego rywalizowali w Kozienicach podczas zawodów sportowo-pożarniczych. Najlepsi okazali się reprezentanci Gniewoszowa.

Kto szybciej? Kto sprawniej?

Po krótkiej, kilkuminutowej ceremonii otwarcia zawodów przyszła pora na rozlosowanie numerów startowych i przystąpienie do rywalizacji. Do turnieju rozgrywanego pod czujnym okiem sędziów stanęły jednostki OSP z gmin: Głowaczów, Gniewoszów, Sieciechów, Garbatka-Letnisko, Grabów nad Pilicą, Magnuszewa oraz Kozienic. Zawody rozegrane zostały w konkurencjach: ćwiczenia bojowe, sztafeta pożarnicza 7x50m z przeszkodami oraz musztry Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

W sumie o miano najlepszych walczyło 20 drużyn w tym 8 żeńskich.  Druhowie rozpoczęli zmagania od udziału w sztafecie pożarniczej. Od standardowych biegów różniło ją to, iż strażacy mieli do pokonania na swojej trasie przeszkody – np. ściankę, równoważnię czy płotek.

Najszybszą drużyną męską podczas sztafety z przeszkodami okazała się drużyna z Gniewoszowa, która zebrała 60,10 pkt. Najlepszą a zarazem najszybszą ekipą żeńską, która pokonała sztafetę 7x50m z przeszkodami, została drużyna z Gniewoszowa zbierając 69,88 pkt.

Bojówka zweryfikowała

Po chwilowej przerwie technicznej, druhowie przystąpili do rywalizacji w zadaniu bojowym. Polega ono na tym, że zespół musi dobiec do pompy, podłączyć ją do źródła wody, a w międzyczasie rozciągnąć węże i rozdzielacz, by na koniec zestrzelić strumieniem wody wyznaczone cele.

Najlepszy wynik w grupie A (drużyny męskie), w ćwiczeniach bojowych osiągnęła jednostka z OSP Chmielew z wynikiem 40,26 pkt. Drugie miejsce na podium przypadło drużynie z OSP Wysokie Koło z wynikiem 41 pkt. Trzecie miejsce zajęła drużyna OSP Gniewoszów uzyskując wynik 41,44 pkt.

W grupie C (drużyny kobiece) podczas wykonywania ćwiczeń bojowych najlepiej wypadła drużyna z OSP Gniewoszów zyskując 42, 56 pkt. Drugie miejsce zajęły dziewczyny z OSP Kozienice z wynikiem 49, 81 pkt. Na trzecim miejscu znalazła się reprezentacja kobiet z OSP Lipa, która zakończyła zmagania bojowe z wynikiem 99,82 pkt.

W klasyfikacji generalnej zawodów drużyn męskich, największą ilość punktów zebrało OSP Gniewoszów 101, 54 pkt. Drugie miejsce na podium zajęła drużyna z OSP Wysokie Koło (Gmina Gniewoszów) z wynikiem 101,71 pkt. Trzecie miejsce przypadło OSP Grabów nad Pilicą 104,88 pkt.

W klasyfikacji generalnej najlepszą drużyną kobiecą okazała się ekipa z OSP Gniewoszów zbierając 112,44 pkt. Drugie miejsce zajęła drużyna z OSP Kozienice, która ukończyła zawody z wynikiem 121,33 pkt. Trzecie miejsce przypadło OSP Lipa, która na swoim koncie zebrał 181,63 pkt.

W niedzielnej rywalizacji brały udział również Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, męskie i żeńskie. W kategorii męskiej najlepszą okazała się drużyna z OSP Chmielew uzyskując wynik w klasyfikacji generalnej 111,31 pkt. W kategorii drużyn żeńskich, najlepszą okazała się ekipa z OSP Świerże Górne, która uzyskała wynik w klasyfikacji generalnej 120,19 pkt.

Słowa podziękowania za udział w zawodach przekazał prezes zarządu oddziału powiatowego OSP, Huber Czubaj

– Dziękuję przede wszystkim wam, za te dostarczone emocje, zaprezentowaliście bardzo wysoki poziom wyszkolenia. Słowa podziękowania chciałbym skierować do osób, które natrudziły się i zaangażowały w przygotowanie dziecięcych i młodzieżowych drużyn pożarniczych. Super, że są osoby, które chcą przekazać swoją wiedzę, doświadczenie i zaangażować się w to, aby zaszczepić w młodych ludziach te wartości i chęć niesienia pomocy.

Gratulacje oraz słowa podziękowania za udział w zawodach złożyła również burmistrz Kozienic Dorota Stępień. – Mieliśmy okazję patrzeć jak pięknie dzisiaj się przygotowaliście. Daliście nam wiele emocji, myślę że jeszcze niektóre drużyny patrząc na koleżanki, które są smutne może ze swojego wyniku ale, my wam bardzo kibicujemy i gratulujemy. Nie bądźcie smutne, bądźcie radosne, pięknie się zaprezentowaliście, bądźcie z siebie bardzo zadowolone. Chciałam złożyć gratulacje wszystkim drużynom, które wzięły udział, a przede wszystkim tym drużynom, które osiągnęły najlepsze wyniki.

Podziękowania za udział w zawodach złożył bryg. Kamil Bieńkowski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kozienicach. – Osobiście bardzo serdecznie dziękuję wam za zaangażowanie w te dzisiejsze zawody. Głównym elementem, który nam przyświeca, to przede wszystkim propagowanie ochrony przeciwpożarowej. Osobiście cieszę się, że są dziecięce i młodzieżowe drużyny pożarnicze i z tego miejsca bardzo dziękuję opiekunom tych drużyn.

Zadowolenia z wyników tegorocznych zawodów powiatowych nie ukrywał wójt Gminy Gniewoszów, której to drużyny zdobyły największą ilość medali oraz pucharów. – Bardzo się cieszę z tych wyników. Pokazuję to, że praktycznie w każdym przedziale wiekowym w naszej gminie znajdują się osoby, które chcą służyć w OSP.

 

Podsumowania zawodów dokonał również bryg. mgr inż. Paweł Kowalski, zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kozienicach

 

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content