17,7 C
Kozienice
wtorek, 22 kwietnia, 2025

Pamięć, która nie gaśnie. Uroczystości upamiętniające 81. rocznicę Bitwy pod Molendami

Popularne

Warto przeczytać

W niedzielę, 6 kwietnia 2025 roku, mieszkańcy gminy Garbatka-Letnisko oddali hołd bohaterom jednej z najważniejszych partyzanckich bitew II wojny światowej na ziemi kozienickiej – Bitwy pod Molendami. Uroczysta msza święta i złożenie wieńców pod pomnikiem ofiar w Molendach były wyrazem szacunku i pamięci o tych, którzy walczyli o wolność ojczyzny.

W rocznicowych obchodach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych z wójt Teresą Fryszkiewicz i przewodniczącym rady gminy Marcinem Tomaszewskim na czele, sołtysi, reprezentanci stowarzyszeń, służb mundurowych, środowisk kombatanckich i oświaty, a przede wszystkim mieszkańcy gminy, którzy od lat pielęgnują lokalną pamięć historyczną.

W homilii wygłoszonej podczas mszy świętej w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, ksiądz Roman Zając przytoczył słowa profesora Krzysztofa Szwaczka.

– Biedny naród, który nie ma swoich bohaterów, ale nędzny naród to taki, który o nich nie pamięta”. Kapłan podkreślił, że mieszkańcy Garbatki-Letnisko nie należą do żadnej z tych kategorii – mają swoich bohaterów i co roku gromadzą się, by o nich pamiętać: „Mamy bohaterów, którzy oddali życie za ojczyznę w tym miejscu, na naszym podwórku. Nie jesteśmy też narodem nędznym, gdyż każdego roku przychodzimy, aby pamiętać o naszych bohaterach – mówił.

Bitwa pod Molendami, stoczona 7 kwietnia 1944 roku, była największą potyczką partyzancką w Obwodzie Kozienickim. Nieliczni, lecz zdeterminowani żołnierze Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej, dowodzeni przez Józefa Abramczyka ps. „Tomasz” i „Gryfa”, zostali otoczeni przez przeważające siły niemieckie. W starciu z udziałem od 2,5 do 3 tysięcy niemieckich żołnierzy, około 120 partyzantów podjęło heroiczną walkę i zdołało wyrwać się z okrążenia.

Po zakończeniu mszy świętej uczestnicy uroczystości, prowadzeni przez wójt Teresę Fryszkiewicz oraz przewodniczącego rady gminy Marcina Tomaszewskiego, udali się pod pomnik Ofiar Pomordowanych w Molendach. Wśród składających wieńce byli także sekretarz gminy, radni, przedstawiciele wsi Molendy z sołtysem Wojciechem Walczykiem na czele, a także pozostali goście.


Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Przejdź do treści