-3,8 C
Kozienice
sobota, 2 grudnia, 2023
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Od kilkunastu lat ratują zabytkowe pomniki. Przed nami kwesty w Kozienicach i Świerżach Górnych

Popularne

Warto przeczytać

Już w najbliższą środę 1 listopada odbędą się organizowane przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej kwesty na rzecz ratowania zabytkowych i najstarszych nagrobków na cmentarzach w Kozienicach i Świerżach Górnych. Celem akcji jest zbieranie funduszy na renowację kolejnych obiektów – pomników nagrobnych na obu wspomnianych nekropoliach.

Kwesta na kozienickim cmentarzu organizowana jest od 2008 r. (z przerwą spowodowaną epidemią COVID) i będzie to jej 15. edycja. Do tej pory podczas tego wyjątkowego przedsięwzięcia zebrano ponad 133 tys. zł. Łącznie, dzięki zebranym podczas kolejnych kwest środków, a także dzięki środkom pozyskanym od darczyńców i instytucji odrestaurowano już 33 pomniki nagrobne i pamiątkowe na cmentarzu w Kozienicach. W tym roku, dzięki funduszom z ubiegłorocznych kwest dokonano renowacji dwóch nagrobków – rodziny Borkowskich (z 1903 r.) i rodziny Jurgów (z 1904 r.).

fot. TMZK

Odnawiane przez lata pomniki to głównie nagrobki zapomniane, pozbawione rodzinnej opieki, w tym nagrobki postaci, które wywarły znaczący wpływ na rozwój miasta, a także pomniki zasługujące na uwagę ze względu na szczególne walory artystyczne, historyczne czy estetyczne. Większość odrestaurowanych przez lata pomników ulokowanych jest przy głównej alei cmentarza wyznaczającej oś nekropolii, jak również na najstarszej części zabytkowego cmentarza. Wszystkie nagrobki i pomniki oznaczone są małymi, stylizowanymi tabliczkami informacyjnymi.

Tegoroczna akcja na kozienickim cmentarzu rozpocznie się o godz. 9.00. i potrwa do około 15.00.

fot. TMZK

Kwesta na cmentarzu parafialnym w Świerżach Górnych zorganizowana zostanie po raz pierwszy

Inicjatywa kwestowania w Świerżach Górnych zrodziła się już jakiś czas temu i dojrzała w końcu do jej przeprowadzenia. Akcję zbiórki funduszy na rzecz ratowania najstarszych, wymagających renowacji nagrobków na cmentarzu w Świerżach Górnych zainicjowała i koordynuje Członkini Zarządu TMZK Ewa Malec. Kwestę Świerżach wspierać będą również członkinie tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich, a także zaangażowani mieszkańcy Świerży i okolic.

Kwesta w Świerżach prowadzona będzie 1 listopada w godz. 8.00-14.00.

fot. TMZK

Organizatorem kwest na cmentarzach w Kozienicach i Świerżach jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej. Tegoroczną akcję wspierają m.in. wolontariusze z: Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych, 24 Kozienickiej Drużyny Harcerek Doba, Wolontariatu „Szansa” z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego, Wolontariat Zespołu Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach, Koło Gospodyń Wiejskich i mieszkańcy Świerży Górnych, społecznicy i samorządowcy z gminy i powiatu kozienickiego.

fot. TMZK

Podczas kwesty na cmentarzach w Kozienicach i Świerży Górnych ustawione będą punkty ze skarbonami na datki, w alejkach cmentarnych spotkać będzie można kwestujących z puszkami oznaczone logiem organizatora.

fot. TMZK
fot. TMZK
fot. TMZK
fot. TMZK
fot. TMZK

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content