Dzisiaj jest sobota, 22 lutego 2020 r., 53 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(Zdjęcia) Uczniowie Zespołu Szkół pojechali do Francji po cenną wiedzę
Dodał: KamZap, 04-04-2019 08:41, odsłon: 1256
Fot. Zespół Szkół
Fot. Zespół Szkół

Od 24 do 29 marca 11-osobowa delegacja Zespołu Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich uczestniczyła w międzynarodowym spotkaniu projektowym Erasmus+ European Pedagogics and Nutrition 2020 EuPeNu20 w Lens we wschodniej Francji.

Tematem wiodącym spotkania było mleko i przetwory mleczne. Przez 2 dni uczniowie Zespołu uczestniczyli w eksperymentach chemicznych poświęconych  m.in. badania jakości produktów mlecznych, wykrywania substancji w produktach mlecznych, badaniu kwasowości mleka. Za polską część warsztatów chemicznych odpowiedzialna była nauczycielka chemii z Zespołu Szkół Monika Baryła.

 


W trakcie spotkania powstał również kolejny rozdział książki dla najmłodszych poruszający zagadnienia dotyczące produktów mlecznych, ale na poziomie przedszkolnym. Tu polscy uczniowie otrzymali wsparcie od nauczycieli z przedszkoli z Austrii i Niemiec. W trakcie spotkania młodzież odwiedziła też ekologiczną farmę hodowli krów, gdzie z pierwszej ręki otrzymali wiele cennych informacji dotyczących produkcji mleka i przetworów mlecznych.

 

 

Smaczna wiedza

W trzecim dniu spotkania uczniowie przeprowadzili warsztaty przygotowania zdrowych i smacznych posiłków bazujących na przetworach mlecznych. Pewnym wyzwaniem było znalezienie w miejscowych sklepach kaszy gryczanej, która w tym regionie nie jest tak popularna, a była potrzebna do przygotowania 1 z 4 potraw. Austriaccy, francuscy, węgierscy i niemieccy partnerzy otrzymali  instrukcje przygotowania między innymi chłodnika mazowieckiego, koktajli owocowo-jogurtowych czy lunchboksów, które następnie wykonywali w grupach pod kierunkiem uczniów z Kozienic. Warsztaty te przygotowała Sylwia Śmietanka wraz z 6 uczniami liceum oraz 2 uczniami technikum gastronomicznego.

 

 

Piękny Paryż

 

Czwartego dnia spotkania odbyła się prezentacja i podsumowanie spotkania projektowego oraz wycieczka do Paryża. Na ulicach uczniowie pod opieką nauczycieli zbierali informacje do ankiety na temat obecności produktów mlecznych w diecie mieszkańców tego miasta. Była też okazja do rejsu po Sekwanie, wizyty w katedrze Notre Dame, Luwrze oraz na Champs-Élysées.

 

 

Swoją przygodę z Paryżem kozieniczanie zakończyli przed łukiem triumfalnym.

 

Wszyscy uczestnicy projektu mieli niezwykła okazję zdobywać wiedzę w międzynarodowym towarzystwie, okazję do komunikowania się w języku angielskim, francuskim i niemieckim. Pewnym zaskoczeniem dla uczniów były polskie sklepy i restauracje w Lens. Wynika to stąd, że wielu mieszkańców tego górniczego miasteczka w przeszłości wyemigrowała z Polski.

 


 

Poprzednie spotkanie projektowe dotyczyło warzyw i owoców i odbyło się grudniu w Wiedniu. Kolejne spotkanie w ramach projektu już w listopadzie. Informacje o tych działaniach będą publikowane na witrynie eupenu20.eu.


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Starostwo Powiatowe w Kozienicach
„Minimalizacja występowania na terenie powiatu kozienickiego wirusa afrykańskiego pomoru świń ASF&r...
Ciekawy pojedynek sparingowy czeka w sobotę piłkarzy Energii Kozienice. Zmierzą się oni z czwartoligową L...
Fot. Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka
Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka na czas ferii zimowych oferował szeroki wachlarz możliwośc...
Być w domu, zdać się na swoją samodzielność, ale czuć się bezpieczniej – tak mogą żyć seniorzy na M...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook