Dzisiaj jest wtorek, 04 sierpnia 2020 r., 217 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
[FOTORELACJA] W podziękowaniu za tegoroczne plony. Dożynki powiatu kozienickiego już za nami
Dodał: MaG, 26-08-2019 10:39, odsłon: 5278
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass

Wyjątkowe wieńce dożynkowe, barwny korowód i uroczysta msza święta. 25 sierpnia, tym razem w Sieciechowie, odbyły się XVI Dożynki Powiatu Kozienickiego.

W samo południe od uroczystej mszy świętej w intencji rolników w kościele pw. Św. Wawrzyńca w Sieciechowie rozpoczęły się tegoroczne uroczystości dożynkowe w powiecie kozienickim. Niedzielnej eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy Diecezji Radomskiej Piotr Turzyński.Chwilę przed nabożeństwem do kościoła został wniesiony tradycyjny wieniec dożynkowy oraz chleb.

 

Ksiądz biskup pobłogosławił  wszystkim zebranym

oraz poświęcił wyjątkowe wieńce dożynkowe.

 

W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych ze wszystkich gmin powiatu kozienickiego, marszałek senatu Stanisław Karczewski, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski, przedstawiciele władz sejmiku województwa mazowieckiego oraz gospodarze dożynek starostwa kozienicki Andrzej Jung oraz Arkadiusz Guba.  

 

- Wiemy, ze źródłem dobra na ziemi jest Bóg. To on daje siły, rośliną wzrost, daje pogodę, On stwórca i Pan. Dlatego przychodzimy podziękować Bogu. Chcemy również w tej eucharystii dziękować za trud ludzi i prosić abyśmy potrafili docenić to co daje nam ziemia, to co daje nam Bóg.  – mówił podczas mszy biskup Piotr Turzyński

 

 

Po mszy barwny korowód, przemaszerował na boisko sportowe przy Zespole Placówek Oświatowych im. Armii Krajowej w Sieciechowie w asyście Kapeli Henryka Gwiazdy. Wszystkich gości powitali wspólnie starosta powiatu kozienickiego Andrzej Jung oraz wójt gminy Sieciechów Arkadiusz Guba.

 

- W sposób szczególny witam głównych adresatów dzisiejszego święta, czyli rolników z powiatu kozienickiego. Do was drodzy rolnicy kieruje słowa podziękowania, za wasz trud za waszą pracę. Ziemia nie jest łatwym pracodawcą, jest bardzo wymagająca, tu nie ma ośmiogodzinnego wymiaru czasu pracy. Często trzeba pracować przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych nie tylko w okresie żniw ale cały rok. Ja sam jestem rolnikiem sam pracuję na ziemi i znam trud każdego rolnika. Niech dzisiejszy dzień będzie podziękowaniem za tegoroczne żniwa, które licznych problemów dobiegły końca i przeniosły upragnione plony.   Życzę aby wszystkie momenty rolniczej pracy przynosiły radość oraz dobre plony oraz dobre życie dla rolników i ich rodzin. – słowa podziękowania dla rolników złożył wójt Sieciechowa Arkadiusz Guba.

 

Starostami dożynek była Agnieszka Ciesielska z Woli Klasztornej

oraz Karol Majdak z Mozolic Dużych

 

Do słów gospodarza tegorocznych dożynek przyłączył się starosta kozienicki Andrzej Jung.

 

- Piękną tradycją zwieńczającą jest święto plonów. Dożynki to doskonała okazja, by wyrazić wdzięczność i szacunek dla mozolnej i pełnej poświecenia pracy rolnika. Sam od najmłodszych lat zajmowałem się i nadal zajmuje pracą na roli. Dlatego nie są mi obce  wyzwania, problemy jakie dotykają polskiej wsi. Wiem, że prowadzenie gospodarstwa uzależnione jest od wielu czynników, na które nie mamy wpływu. Mimo to wciąż niestrudzoną pracą wyrażamy umiłowanie polskiej ziemi. Dziś chciałbym wam za to podziękować, to wasza zasługa, że nikomu nie brakuje najważniejszego pokarmu jakim jest chleb. – mówił starosta Andrzej Jung.

 

Bardzo ważnym elementem obrzędów dożynkowych jest tradycyjne dzielenie się chlebem. Starostowie tegorocznych dożynek Agnieszka Ciesielska z Woli Klasztornej oraz Karol Majdak z Mozolic Dużych przekazali chleb dożynkowy gospodarzom, którzy rozdzielili jego części wśród przybyłych gości oraz mieszkańców gminy. 

 

 

Tradycją każdych uroczystości dożynkowych jest wręczenie dla wyróżniających się rolników z terenu powiatu kozienickiego medalu „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tym roku w obecności wójtów z gmin powiatu, burmistrza Kozienic medale wręczał marszałek senatu Stanisław Karczewski oraz sekretarz stanu Marek Suski.

 

Po części oficjalnej przyszedł czas na nagrody i wyróżnienia dla najładniejszego wieńca dożynkowego. Wśród laureatów znalazły się wieńce przygotowane przez gminę Magnuszew (I miejsce), Gminę Głowaczów (II miejsce) oraz Gminy Sieciechów III miejsce przypadło w tym roku gminie Garbatka-Letnisko oraz Kozienice.

 

Dodatkowymi nagrodami i wyróżnieniami nagrodzono również osoby posiadające najładniejszy ogród oraz posesję. Pierwszą nagrodę w kategorii najpiękniejszy ogród otrzymał Cezary Bogacki z Mozolic Małych, na drugim miejscu wyróżniono ogród Henryka Gniwka z miejscowości Słowiki Stare, trzecie miejsce przypadło Pani Danucie Paduch z miejscowości Słowiki Nowe.

 

W tym roku tytułem najpiękniejszej posesji nagrodzono Bożenę Urbanek z Kępic, na drugim miejscu znalazła się posesja Moniki Bogackiej z Łojów, trzecim wyróżnieniem nagrodzono posesję Anny Bańka z Zajezierza

 

Czas na zabawę

Dożynki to również czas na wspólną zabawę. Jako pierwsze na scenie zaprezentowały  swoje umiejętności wokalne dziewczyny z zespołu „Słowianki”. Tuż po nich scenę opanował zespół Mejk, który mimo wysokiej temperatury powierza jeszcze bardziej rozpalał zebraną na dożynkach publiczność.

 

Zespół Mejk zaprosił wszystkich do wspólnej tanecznej zabawy

 

Dalszą część tej wyjątkowej imprezy uświetnił występ artystyczny młodzieży ze szkół z terenu gminy Sieciechów oraz Koła Gospodyń Wiejskich „Babeczki z pieprzem i solą”  z Nowej Wsi oraz zespołu „TerazMy”. Wspólna zabawa trwała do późnych godzin nocnych, która zakończyła się pokazem sztucznych ogni.


Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. CKA
„Łatwe patenty na ekodergenty” to tytuł warsztatów on-line z Joanną Baranowską, kt&oac...
Fot. KCRiS Kozienice
W weekend rusza Mazowiecki Turniej Tenisa Ziemnego Amatorów. Wystartować może każdy, kto nie jest ...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Wyruszyła jubileuszowa, trzydziesta kozienicka piesza pielgrzymka do Częstochowy, w której wzięło ...
Fot. Facebook/Burmistrz Piotr Kozłowski
Na terenie gminy Kozienice trwa budowa dwóch sal gimnastycznych przy PSP nr 3 i PSP w Stanisławica...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook