Dzisiaj jest wtorek, 02 czerwca 2020 r., 154 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
REMAX Sp. z o.o.
Kozienice liderem. Śmieci ciągną ceny w górę. Nowy ranking wydatków na usługi komunalne
Dodał: MaG, 16-10-2019 11:40, odsłon: 2648

O niemal 31% podrożał odbiór odpadów, a do 3,6 tys zł wzrosła dysproporcja między najtańszymi do życia Kozienicami i najdroższym Miliczem. W tym samym czasie koszt wydatków na wodę i odprowadzenie ścieków wzrósł o około 7,7%, zaś niemal bez zmian pozostały podatek od nieruchomości, koszt parkingu czy podstawowej komunikacji. To tylko kilka najważniejszych wniosków jakie prezentuje druga edycja rankingu wydatków mieszkańców na usługi komunalne.

Niniejszy ranking stanowi kontynuację kalkulacji rocznych kosztów, jakie obciążają statystyczną rodzinę w pięciu obszarach: zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków, odbiór odpadów komunalnych, podatek od nieruchomości, komunikacja publiczna oraz strefy płatnego parkowania.

 

W 2019 roku po raz kolejny liderem zostało Miasto Kozienice z rocznymi wydatkami na usługi komunalne na poziomie 1.386,52 zł, odnotowując 5,81% wzrostu kosztów usług względem roku ubiegłego. Niemniej jednak w niektórych miastach koszty usług komunalnych zostały ograniczone, czego dowodem jest uplasowane na drugim miejscu Miasto Giżycko, awansujące z miejsca czwartego, gdzie nastąpił spadek wydatków o 3,08%. Najdroższym miastem został Milicz, gdzie łączne wydatki na usługi komunalne wzrosły aż o 37,10% i wyniosły 4.954,83 zł. Różnica między najtańszym a najdroższym miastem kształtuje się na poziomie 3.568,31 zł, podczas gdy zeszłoroczna rozbieżność wynosiła 2.600,00 zł. Rosnąca dysproporcja obrazuje zatem odmienne zarządzanie miastami w zakresie tych samych usług.

 

Jesteśmy w roku powyborczym. Część trudnych decyzji o podwyżkach już została podjęta, choć ich skala nie wydaje się znacząca. Jedynym, niechlubnym wyjątkiem są odpady, gdzie ceny poszybowały w górę i nie zapowiada się, aby to był koniec.

 

Przygotowany przez firmę doradczą Curulis ranking, obejmuje ceny podstawowych usług komunalnych w miastach powiatowych (339 miast) według stanu na 15 sierpnia 2019 roku. Jest to drugie opracowanie tego typu, po cieszącym się ogromnym zainteresowaniem rankingu z września 2018 roku. Dzięki temu poza przedstawieniem stanu cen w przekroju Polski, możemy też zaobserwować zmiany na przestrzeni czasu.

 

Przeciętna polska rodzina, w ciągu roku wydaje 3.002 zł na tzw. usługi komunalne – 50 zł na podatek od nieruchomości, 54 zł w formie opłat parkingowych, 649 zł za wywóz odpadów komunalnych, 834 zł na komunikację publiczną a 1.415 zł za zużytą wodę i odprowadzone ścieki. Najdroższe utrzymanie czeka rodziny zamieszkujące miasta pomiędzy 100-200 tys. mieszkańców – 3.370 zł. Najtaniej jest w miejscowościach poniżej 50 tys. mieszkańców – 2.951 zł. Koszty w województwach zachodnich są znacząco wyższe od tych w Polsce Wschodniej – między najdroższym Śląskiem a najtańszym Podlasiem różnica wynosi 946 zł rocznie na rodzinę.

 

- Rolą samorządu jest zapewnienie wysokiej jakości usług komunalnych, prowadzenie stabilnej polityki podatkowej, prorodzinnej, probiznesowej, prośrodowiskowej, itd. Nie jesteśmy przedsiębiorstwem, którego rozwój determinuje zysk finansowy, nasz rozwój jako wspólnoty samorządowej, zależy od mieszkańców, dlatego będziemy wykorzystywać wszelkie możliwe działania, aby zachęcać do życia w Kozienicach, do zakładania rodzin, zakupu nieruchomości i lokowania nowych przedsięwzięć gospodarczych. Inwestycje własne prowadzimy rozważnie, wykorzystując nowe technologie i formy organizacyjne, tak aby użytkowanie było jak najtańsze i nie generowało wysokich kosztów obsługi czy utrzymania. „Kozienice idealne na szczęście” – to nasze hasło promocyjne. Pracujemy każdego dnia, podejmujemy decyzje strategiczne, wyznaczamy plany na przyszłość, tak by hasło materializowało się dla wszystkich i we wszystkich obszarach życia. Skutek jest zadawalający o czym świadczy tegoroczny wynik rankingu.- mówi Piotr Kozłowski, Burmistrz Gminy Kozienice

 

Najwięcej wydajemy na wodę i odbiór ścieków. Mimo iż ceny po dopłatach wzrosły o ok. 3% to na skutek zwiększonego zużycia, przeciętna rodzina musi wydać 7,7% więcej niż w roku 2018. Cena brutto wody waha się od 2,32 zł/m3 we Włodawie do 8,50 zł/m3 w Mysłowicach. Najwięcej kontrowersji budzi natomiast cena i koszt odbioru odpadów.  Najtańsze w systemie Suwałki stosują kalkulację od gospodarstwa domowego, które płaci 20 zł miesięcznie (240 zł rocznie na rodzinę). Najdroższy Otwock pobiera 31,50 zł od osoby, co daje 1.512 zł rocznie na rodzinę. Problemem jest jednak znaczący przyrost tych kosztów na rodzinę rok do roku. Rozstrzygane przetargi generują znaczne koszty po stronie gmin a te muszą przerzucić ten koszt na mieszkańców (choć znaczna część dopłaca do systemu). Największy wzrost odczuły miejscowości poniżej 50 tys. mieszkańców – z rocznego 488,27 zł do 653,10 zł. W tym układzie najtańszy odbiór odpadów jest w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców – 581,22 zł rocznie na rodzinę.

 

Sumaryczne koszty wzrosły rok do roku o niecałe 9%. To znacznie więcej niż inflacja, ale to nie koniec. Już dziś możemy przewidywać, że zdecydowanie droższe będą lata kolejne. Powodem jest choćby planowany wzrost płacy minimalnej oraz zamrożone chwilowo ceny energii. Tylko te 2 składowe przełożą się wprost na znaczące wzrosty szczególnie w cenach wody/ścieków oraz odbioru odpadów.

 

Bardzo pozytywna jest jednak inna informacja – dochód rozporządzalny przeciętnej rodziny (2 osoby dorosłe) przy takich rachunkach za usługi komunalne wynosi w 2019 roku 6.782 zł, co stanowi 15% więcej niż w 2018 roku (5.890 zł). Oznacza to, że nasze zarobki rosną szybciej niż koszty usług komunalnych.

 

Ze szczegółami rankingu można zapoznać w się w galerii oraz w raporcie znajdującym się pod adresem https://www.curulis.pl/raport/wydatki-mieszkancow-na-uslugi-komunalne-2019.  
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
ojj coś mi się wydaje, że Pieczarka zaraz wyciągnie łapki po kasę od obywateli naszej gminy... no cóż do następnych wyborów daleko a 500plus należy się podzielić....
16-10-2019, 15:19:23
+ 29
- 2
odpowiedz
Nowicjusz
Konfederacja wygrywa za 4 lata.
16-10-2019, 17:29:52
+ 18
- 7
odpowiedz
mamy znów sukces jak dobra zmiana to dobra hahhah, ale cóz jak u nas nie ma płatnych parkingów ,jak nie ma komunikacji bo metrobus to nie komunikacja ,liczy sie tylko ,przeczytłem cały raport smiechu warte
17-10-2019, 18:59:09
+ 15
- 1
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. CKA
Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka ogłaszają otwarty konkurs ofert na prowa...
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje na temat statysty...
 (archiwum Lechii Gdańsk)
Nie ma szczęścia Rafał Wolski, wychowanek UKS Jastrząb Głowaczów. Były reprezentant Polski miał ju...
fot. pixabay.com
Być w domu, zdać się na swoją samodzielność, ale czuć się bezpieczniej. Takim rozwiązaniem może być teleo...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook