Dzisiaj jest środa, 18 września 2019 r., 261 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
[WIDEO] Kolejny strajk w Mniszewie. DK 79 ponownie zablokowana
Dodał: DL, 19-07-2019 20:18, odsłon: 1069
Fot. Damian Latos, Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Fot. Damian Latos, Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass

Wczorajsze spotkanie przedstawicieli stowarzyszenia „Nowa 79” z Generalną dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad nie przyniosło oczekiwanych przez mieszkańców gminy efektów. Projekt przebudowy drogi zaprezentowany podczas spotkania nie różnił się niczym od tego pierwotnego, nadal zawierał drogi serwisowe i powstanie pokaźnej liczby zbiorników retencyjnych – tak informowali podczas strajku mieszkańcy gminy Magnuszew i członkowie stowarzyszenia.

Dzisiejszy strajk odbył się zgodnie z planem o godzinie 17:00. Mieszkańcy gminy Magnuszew wyszli na drogę tym samym utrudniając przejazd na drodze krajowej 79. Był to już kolejny protest mieszkańców, a emocje nie stygną i planowane są kolejne blokady DK 79, które będą następować cyklicznie w najbliższym okresie czasu. Uczestnicy zgromadzenia blokowali drogę poprzez korzystanie z przejścia dla pieszych przy Szkole Podstawowej w Mniszewie. Protest tak jak i ostatnim razem trwał do godziny 19:00.

 

Mieszkańcy gminy nie poprzestaną tylko na protestach. Jak informuje Beata Bogucka, radna gminy Magnuszew, a także członkini stowarzyszenia na rzecz zmiany koncepcji rozbudowy drogi - wysyłane będa wnioski do GDDKiA.

 

Będziemy pisać wniosek, aby na tej drodze co jest powstał trzeci pas, środkowy. Taka koncepcja maksymalnie by nas satysfakcjonowała. Drugim wnioskiem będzie zmniejszenie ilości zbiorników retencyjnych – poinformowała Beata Bogucka.

 


Uczestnicy protestu przez piętnaście minut blokowali przejazd na DK 79, po czym schodzili z drogi na dziesięć minut, umożliwiając przejazd samochodom stojącym w korku.

 

Główną kością niezgody w tej sprawie jest powstanie dróg serwisowych oraz, aż 20 zbiorników retencyjnych. Wokół tych aspektów koncepcji rozbudowy DK 70 toczy się cały protest. Mieszkańcy gminy nie zgadzają się na takie rozwiązanie co poskutkowało założeniem stowarzyszenie „Nowa 79”. Głównymi celami stowarzyszenia są działania mające na celu zmianę dotychczasowej koncepcji rozbudowy drogi krajowej 79 do wariantu miejskiego, a także ochrona infrastruktury, obiektów parafialnych, sakralnych oraz szkolnych.

 

- Nie zgadzamy się z tym rozwiązaniem. Uważamy, że będzie to uciążliwe dla naszego codziennego życia. Ponadto będzie dzielić społeczeństwo miejscowości. Wiąże się to z tym, że drogi serwisowe mają przebiegać bardzo blisko domów mieszkańców, w odległości sześciu metrów – mówiła Małgorzata Marchewka, stowarzyszenie „Nowa 79”.

 

Mieszkańcy nie zgadzają się również na zwiększenie dozwolonej prędkości na drodze krajowej, która planowo ma być drogą o standardzie GP. Członkowie stowarzyszenia zabrali również głos w sprawie wczorajszego spotkania z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

 

- Uważamy to spotkanie za dobry początek rozmów. Został nawiązany konstruktywny dialog, który miejmy nadzieję ułatwi rozwijanie tej koncepcji we właściwym kierunku. Przede wszystkim kierunku uwzględniającym interesy mieszkańców tej okolicy – powiedział Mariusz Woch, prezes OSP w Chmielewie, a także członek stowarzyszenia „Nowa 79”.

 

Dzisiejszą akcję protestacyjną zabezpieczała Policja, która zadbała o prawidłowy przebieg ruchu w chwilach kiedy protestujący ustępowali z drogi.

 

Poniżej zamieszczamy materiał wideo prosto z miejsca strajku, w którym znalazły się między innymi wypowiedzi członków stowarzyszenia na temat zaistniałej sytuacji.

 Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. archiwum Kozienice24/Enea Energetyczna Dycha 2018
Enea Wytwarzanie oraz Stowarzyszenie Street Run Radom wraz z Kozienickim Centrum Rekreacji i Sportu serde...
Fot. UM Kozienice
Burmistrz Gminy Kozienice – Piotr Kozłowski w dniu dzisiejszym wręczył nominacje nowemu dyrektorowi...
Fot. KSRH/Członkowie KSRH podczas zeszłorocznego marszu
W nadchodzący weekend odbędzie się X Marsz Szlakiem Bojowym 31 Pułku Strzelców Kaniowskich w Powie...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
W sobotę 14 września, do Ośrodka Turystyki i Rekreacji w Kozienicach przybyli  seniorzy z całego Maz...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook