Dzisiaj jest wtorek, 11 sierpnia 2020 r., 224 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielone
[WIDEO] Blisko 70 milionowe zadłużenie kozienickiego szpitala. Za nami 11. Nadzwyczajna Sesja Rady Powiatu Kozienickiego
Dodał: DL, 08-08-2019 18:53, odsłon: 2904
Fot. Powiat Kozienicki
Fot. Powiat Kozienicki

Problemy kozienickiego szpitala były tematem przewodnim 11. Nadzwyczajnej Sesji Rady Powiatu Kozienickiego, która zwołana została na wniosek 7 radnych. Obrady rozpoczęły się 7 sierpnia o godzinie 15:00. Dyrektor szpitala Roman Wysocki publicznie przedstawił aktualną sytuację placówki oraz problemy, którymi jest dotknięta. Zadłużenie szpitala na ten moment sięga, aż 67 milionów złotych.

Braki kadrowe i możliwa przerwa w działaniu bloku operacyjnego oraz izby porodowej

 

- Chcę powiedzieć, że na dzień 30 czerwca trudna sytuacja szpitala nie uległa jakiekolwiek poprawie.  Staram się jednak podejmować działania, które powinny zmienić sytuację placówki – tymi słowami Roman Wysocki rozpoczął przedstawienie sytuacji szpitala z końca czerwca.

 

Dyrektor Roman Wysocki jednak uspokajał wszystkich zgromadzonych mówiąc o postępowej niwelacji kwoty zobowiązań wymagalnych i o zwalniającym tempie wzrostu zadłużenia szpitala. Jedno z głównych zmartwień stanowi wysoki współczynnik udziału płac w dochodach szpitala. Wynosi on, aż 97%, co stanowi przeważającą większość. Jest to jeden z aspektów, który w opinii publicznej wywołuje duże poruszenie.

 

- W miesiącach kwiecień i maj udało się zniżyć udział płac w dochodach do 88%. Natomiast w miesiącu czerwcu uległo on zwiększeniu do 97%. Było to spowodowane tym, że w czerwcu nastąpił wpływ gotówki z Narodowego Funduszu, który był mniejszy o ponad 230 tysięcy złotych. W tym miesiącu wystąpiła również zwiększona ilość wypłat jubileuszowych – informował dyrektor Roman Wysocki.

 

Roman Wysocki przedstawił również dziedziny i projekty, w których absorbowane są środki pochodzące z Unii Europejskiej. Według dyrektora ich niepoprawne przygotowanie znacznie utrudniło implementację nowych systemów informatycznych, co jest jednym z głównych problemów dotykających szpital.  

 

- Nieustannie borykamy się z awariami systemu informatycznego, który między innymi odpowiada za przekazywania danych, zleceń leków oraz badań. To duży problem – mówił dyrektor Roman Wysocki.

 

W sierpniu za miesiąc lipiec na same wypłaty oprócz płac, które wynoszą 3,6 miliona złotych powinny zostać dokonane wypłaty odpraw i jubileuszówek na kwotę 778 tysięcy złotych.  W związku z zaplanowaną termomodernizacją bloku operacyjnego i porodówki zapowiadane są przerwy w działaniu tych dwóch części szpitala.  Brakuje także wykwalifikowanych pracowników na sorze i radiologii. Dobrze rokującym faktem jest pojawienie się nowych lekarzy na ginekologii w oddziale wewnętrznym oraz na chirurgii. Sprawa dyrektora do spraw lecznictwa nadal stoi pod znakiem zapytania. Dwa ogłoszone na to stanowisko konkursy zostały zakończone niepowodzeniem z powodu braku zgłoszeń. Roman Wysocki podkreślał, że najbliższym celem szpitala jest uruchomienie endoskopii, za sprawą której pojawią się dochody mogące pomóc w prawidłowym funkcjonowaniu szpitala.

 

Problemy z komunikacją na linii dyrektor - pracownicy

 

Jak podkreślał dyrektor Roman Wysocki opinie na temat jego pomysłów wśród kadry są bardzo spolaryzowane. Wśród pracowników powstały dwa obozy. Pierwszy, który w pełni popiera pomysły implementowane przez dyrektora, które mają na celu poprawę sytuacji placówki. Drugi obóz zaś staje w całkowitej opozycji do propozycji przedstawionych przez dyrektora co w sposób znaczny wpływa na funkcjonowanie szpitala. Podczas obrad podjęty był również temat połączenia dwóch placówek jakimi są Szpital Powiatowy oraz "Przychodnie Kozienickie”. Jako pierwszy koncepcja ta została przedstawiona przez burmistrza gminy Kozienice Piotra Kozłowskiego. Jej następstwem było oświadczenie z dnia 23 lipca 2019 roku podpisane przez starostę Andrzeja Junga stanowiące o wprowadzeniu tego projektu do porządku obrad sesji.

 

- Jest bardzo duże nieporozumienie wśród lekarzy, a także brak wzajemnej współpracy. Są oczywiście też oddziały, gdzie współpraca przebiega bez jakichkolwiek problemów. W większości funkcjonują niestety także oddziały, gdzie atmosfera jest podgrzewana przez ludzi niezadowolonych z dotychczasowych decyzji moich i ich przełożonych – dodał Roman Wysocki.

 

W kolejnej części obrad radni dyskutowali na temat informacji przekazanych przed dyrektora. Radni podkreślali istotną rolę sprawnej komunikacji wewnętrznej między dyrektorem, a pracownikami, która w kozienickim szpitalu zanika.

 

Podczas sesji nadzwyczajnej przedstawione zostały również plany starostwa dotyczące zagospodarowania wolnych pomieszczeń w budynkach sąsiadujących z oddziałem zakaźnym. Jak się okazało firma Reha-Complex, która wynajmuje te pomieszczenia nosi się z zamiarem przedłużenia umowę najmu co blokuje adaptację tychże pomieszczeń przez kozienicki szpital.

 

Według starosty Andrzeja Junga oświadczenie zarządu szpitala z dnia 12 lipca dotyczące możliwości likwidacji szpitala było następstwem niepotwierdzonych informacji. Ostatnim punktem obrad była dyskusja na temat pokrycia zadłużenia szpitala z zysków z lat przyszłych. Radni w większości podkreślali, że myślenie przyszłościowe w tej sprawie jest utopijne i na tę chwilę nic nie zwiastuje napływu zysków w latach przyszłych, które mogłyby w jakimkolwiek stopniu pokryć straty szpitala. Część radnych wysunęła projekt, który zawierał by zmieniony zapis w kwestii pokrycia strat szpitala. Miałyby być one pokryte przez organ założycielski, a nie z zysków z lat przyszłych jak pierwotnie zakładano. Starosta Andrzej Jung z racji licznych uchybień prawnych w projekcie radnych złożył wniosek o jego odrzucenie. Radni przyjęli wniosek stosunkiem głosów, 11 za i 7 przeciw. Poniżej zamieszczamy transmisję z 11. Nadzwyczajnej Sesji Rady Powiatu Kozienickiego.

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Nowicjusz
Jak można to było tak zaniedbać przez te wszystkie lata. Mieć tak duży szlpital i nie umieć nim zarządzać.
08-08-2019, 22:19:09
+ 12
0
odpowiedz
ten z torunia niech rzuci groszem tyle dostał
08-08-2019, 23:06:14
+ 12
- 1
odpowiedz
Nowicjusz
Gdyby to było w Radomiu było by juz po problemie ale Kozienice to Kozienice i nie ma poparcia we władzach na wyższych grzędach.
09-08-2019, 08:13:00
+ 11
0
odpowiedz
Przypomnę że w chwili gdy szpital popadał w coraz większe zadłużenie i za usługi miał jedną z niższych stawek na mazowszu posłem na sejm był kto ?..... Kozieniczanin
09-08-2019, 10:41:45
+ 11
0
odpowiedz
Nowicjusz
Uważasz że to wina Pana Dr Czesława? skąd takie podejrzenie?
09-08-2019, 10:50:25
+ 9
0
odpowiedz
Uważam że, w niczym nie pomógł. A nawet więcej gdy inni mieli lepsze kontrakty z NFZ, nasz szpital nie mógł liczyć na jego pomoc.
09-08-2019, 11:09:57
+ 9
0
odpowiedz
Amator
Można powiedzieć, że mamy na naszym gruncie reprezentatywną próbkę tego jaka jest \"kondycja\" słuzby zdrowia. Są oczywiście przypadki i lepsze i gorsze, ale jak widać już od lat różowo nie jest. Kolejki w szpitalach i przychodniach, długi itp.
Jak się nie siedzi w środku tego wszystkiego to pewnie jest nam trudno się wypowiadać co do szczegołów aczkolwiek taką ogólna wizję chyba każdy z nas ma i tu... ciekawostka. Wsród ludzi związanych ze słuzbą zdrowia funkcjonuje taka ciekawa teoria. W tej teorii chodzi o to, że \"na górze\" od dawna wiedzą, że dziesiątki szpitali w Polsce nie ma szans na przetrwanie w obecnych uwarunkowaniach prawnych i organizacyjnych. Wymagałyby one dużych zmian, przekształceń a to by było bardzo niepopularne w społeczeństwie. Takie spychanie problemu w dół bo żadna partia tego nie weźmie na klatę.
11-08-2019, 08:59:04
+ 16
0
odpowiedz
Nowicjusz
Czy kogoś interesuje w jakim tempie PiS zadłuża Państwo? Jak szybko wzrastają ceny żywności? Ślepo zapatrzeni na 500+ nic was już nie obchodzi?
11-08-2019, 14:47:40
+ 20
- 3
odpowiedz
Amator
Pana pytania są niestety ... bardzo zasadne i trafne. Większość obywateli naszego kraju myśli tylko o tym co tu i teraz a zachecają ich do tego często różni politycy, którzy stosują zasadę "ciemny lud to kupi".
11-08-2019, 17:35:00
+ 15
- 1
odpowiedz
masło tanieje , cena jajek , mleka i pieczywa nie zmieniła się od dwóch lat
11-08-2019, 23:12:35
0
- 9
odpowiedz
To nie wina dr. Czechyry , tylko dyrektora i osób , które negocjują kontrakty z NFZ.
11-08-2019, 23:14:49
+ 3
- 6
odpowiedz
Nowicjusz
W przyszłym roku dostanie Pan podwyżkę prądu o min 40% plus inne podwyżki. Zmieni Pan zdanie ale będzie za późno. Ta partia doprowadzi do drugiej Grecji.
12-08-2019, 09:47:37
+ 12
- 1
odpowiedz
Nowicjusz
Główny ekonomista tej partii łapie się za głowe skąd brać na socjale. Patologia kwitnie.
12-08-2019, 10:11:45
+ 13
0
odpowiedz
Jak nie drożeje byłka w lidlu 5 miesięcy temu z 0,69 na 0,79 ;)

No tak Czechya w negocjacjach nie zaszkodził, można powiedzieć że tym sposobem nie zaszkodził..

dobre
12-08-2019, 15:10:30
+ 4
0
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej, od 1 września uczniowie powrócą do szkół...
Fot. UG Garbatka-Letnisko
Tłumy ludzi na „Polance” w Garbatce-Letnisku, to w te wakacje częsty widok i to nie tylko w w...
W sierpniu mija 3 lata od momentu uruchomienia ośrodka Legii Soccer Schools w Kozienicach. Jak dzisi...
Gmina Kozienice chce zainwestować własne środki w poprawę jakości powietrza. Już za chwilę rusza nowy gmi...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook