Dzisiaj jest poniedziałek, 06 kwietnia 2020 r., 97 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Fabryka Domów Bogucin
[FOTORELACJA] 470. rocznica nadania praw miejskich Kozienicom okiem naukowców
Dodał: DL, 14-12-2019 18:48, odsłon: 1987
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass

W sobotę, 14 grudnia o godzinie 15 w sali kameralnej CKA w Kozienicach odbyła się sesja popularno-naukowa z okazji 470. rocznicy nadania praw miejskich Kozienicom. Swoje referaty wygłosiło czterech naukowców. Spotkanie objęte było Patronatem Honorowym starosty powiatu kozienickiego Andrzeja Junga, a także burmistrza gminy Kozienice Piotra Kozłowskiego. 

Podczas sobotniego spotkania prelekcje i referaty wygłosili:
dr Rafał Jaworski -„Polowania Jagiellonów w Puszczy Kozienickiej”,  
dr Paweł Jusiak - „ O Piotrze Firleju-założycielu miasta Kozienice”,
dr Maciej Kordas - „Lokacja Kozienic – próba oceny”,  
dr Włodzimierz Chorązki - „Heraldyka Kozienic”.

 

Naukową sesję otworzyli prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej Lech Wiśniewski oraz sekretarz TMZK Krzysztof Zając , który pełnił również funkcję prowadzącego spotkanie. Sesja poświęcona była kolejnej rocznicy obchodów utworzenia miasta Kozienice.

 


 

Lech Wiśniewski w słowach otwarcia przywołał między innymi historię miasta Kozienice. - To miasto istnieje tak jak poprzednio, dzięki kolejnym pokoleniom i działaczom. Jak patrzę państwa, którzy tu są to wiem, że każdy z państwa coś robi dla tego naszego miasta. Cieszę się i dziękuję za to - mówił prezes towarzystwa.

 

Główny prowadzący spotkanie Krzysztof Zając powitał wszystkich gości, po czym odniósł się w swojej wypowiedzi do bogatej historii Kozienic. - Dzisiaj spotykamy się z tą tematyką po dwudziestu latach, ponieważ dwadzieścia lat temu były duże obchody 450-lecia nadania Kozienicom praw miejskich. Nasze miasto, ziemia kozienicka ma bardzo bogatą historię co jest związane z między innymi warunkami przyrodniczymi, terenowymi, ponieważ tu zawsze przy okazji wielkich wydarzeń związanych z historią Polski również te wydarzenia dotyczyły Kozienic, wojny, konflikty oraz inne wydarzenia. Nadanie praw miejskich jest dla każdego miasta bardzo ważną sprawą - mówił sekretarz towarzystwa Krzysztof Zając.

 

Głos w imieniu burmistrza gminy Kozienice zabrał jego zastępca do spraw technicznych Mirosław Pułkowski.

 


- Mamy dzisiaj świetnych ekspertów, świetnych naukowców i prelegentów, którzy przekażą nam to co najważniejsze. Dla nas są ważne kwestie, które przypominają nam o tym co było kiedyś. Po to są te konferencje, aby domniemane kwestie historyczne urealniać i myślę, że dzisiaj ten element będzie kluczowy - mówił zastępca Mirosław Pułkowski.

 

Na sobotniej sesji popularno-naukowej obecny był również radny sejmiku wojewódzkiego i były burmistrz Kozienic doktor Tomasz Śmietanka. - Pozostały nam wspaniałe wspomnienia o historii, ciągłości i o pewnej sztafecie pokoleń, która buduje nasze miasto. Nie byłoby naszego miasta, gdyby nie jego mieszkańcy. Ja też się czuję bardzo związany z Kozienicami, bowiem tutaj się urodziłem, tutaj urodzili się moi trzej synowie - mówił radny.

 


- Pamiętajmy, że każdy ma swoje miasto, swoje miejsce, to co niektórzy nazywają środkiem wszechświata, czyli to miejsce, które jest nam najbliższe sercu. Każdy z nas ma taki środek wszechświata i dla wielu z nas tym środkiem wszechświata są nasze piękne Kozienice - dodał doktor Tomasz Śmietanka.

 

Jako pierwszy swój wykład wygłosił doktor Rafał Jaworski, a jego temat stanowił „Polowania Jagiellonów w Puszczy Kozienickiej”.

 


Doktor Rafał Jaworski poruszył między innymi tematy okoliczności urodzenia się Króla Zygmunta Starego w Kozienicach, położenie Puszczy Kozienickiej, czy zamiłowania Jagiellonów do polowania.

 

Wykład doktora Pawła Jusiaka dotyczył postaci Piotra Firleja - fundatora miasta Kozienice. W swojej prelekcji przytoczył wiele ciekawych zagadnień historycznych dotyczących rodziny Firlejów. 

 

 Doktor Maciej Kordas przedstawił szesnastowieczne Kozienice z trzech perspektyw - ogólnej, regionalnej, oraz dawnych mieszkańców. Zaprezentował On także podczas swojego wykładu dokumenty lokacyjne Kozienice, a także opis ówczesnych Kozienic i społeczeństwa.

 

Wykład doktora Włodzimierza Chorązkiego poświęcony był heraldyce Kozienic. Zaprezentował on między innymi rozwój i znaczenia oraz zasady kształtowania się herbu Kozienic.


Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka
23 marca pisaliśmy o oficjalnej inauguracji Kulturalnej Grupy KDK. Teraz przyszedł czas na małe podsumowa...
Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Kozienicach w niedzielę, 5 kwietnia opublikowała kolejne ...
Niestety, w naszej gminie potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Poinformował o tym bur...
Fot. www.gniewoszow.pl
Jak poinformował Urząd Gminy w Gniewoszowie, od dnia 7 kwietnia zostanie przywrócony handel na tar...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook