Dzisiaj jest niedziela, 17 stycznia 2021 r., 17 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
[FOTO] Powstanie most na Wiśle łączący powiat kozienicki z garwolińskim
Dodał: DL, 23-09-2019 13:11, odsłon: 3580
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass

Długość przeprawy wraz z drogami dojazdowymi będzie wynosić około 1,5 kilometra. Szacowany koszt inwestycji to 650 milionów złotych. Pozytywną opinię o dofinansowaniu budowy mostu przekazał minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Nowy most na Wiśle wraz z drogami dojazdowymi powstanie pomiędzy Świerżami Górnymi, a Antoniówką Świerżowską.

Nowy most na Wiśle wraz z drogami dojazdowym powstanie pomiędzy Antoniówką Świerżowską, a Świerżami Górnymi. Wniosek do programu Mosty dla Regionów złożył powiat Garwoliński w porozumieniu z powiatem Kozienickim przy udziale gminy Maciejowice i gminy Kozienice.

 

- Przeprawa, która połączy gminę Maciejowice z gminą Kozienice będzie magnesem na inwestycje w regionie, bo zwiększy przewagę konkurencyjną przedsiębiorstw zlokalizowanych na tym obszarze - podkreślił minister Jerzy Kwieciński.

 

Minister Jerzy Kwieciński dodał, że 70-kilometrowy odcinek między Dęblinem, a Górą Kalwarią jest najdłuższym na obszarze całego regionu odcinkiem Wisły, gdzie nie ma mostu.


Szacowany koszt budowy mostu to 650 milionów złotych. Całkowity koszt przygotowania dokumentacji to ponad 29 milionów złotych, z czego ponad 23 miliony złotych zostanie sfinansowanych z programu Mosty dla Regionów.

 

- Na chwilę obecną między miejscowością Świerże Górne, a Antioniówką Świerżowską kursuje prom. Ten most jest potrzebny, aby inwestycje z regionu nie odpływały, tylko żeby w regionie był ich przypływ - dodał minister Kwieciński.

 

Inwestycja ma również ważne znaczenie, ponieważ w jej bliskim sąsiedztwie jest jeden z największych pracodawców w regionie - Elektrownia Kozienice wchodząca w skład grupy kapitałowej ENEA Wytwarzanie S.A.

 

O słuszności idei połączenia dwóch powiatów mówił również radny Sejmiku Wojewódzkiego Tomasz Śmietanka. Radny podkreślał, że jeśli 80% tej inwestycji będzie leżało po stronie rządowej, a nie tak jak zakłada program do 80% to samorządy lokalne, a przede wszystkim samorząd regionalny Mazowsze będzie musiał znaleźć brakujące 20%, żeby wspólnie zrealizować tę inwestycję.

 


- Idea połączenia przyświecała nam już od dawna, ale jako samorządowcy i same samorządy nie byliśmy w stanie udźwignąć takiej inwestycji. Stoimy przed historyczną szansą, aby ponad podziałami politycznymi, pomiędzy polską państwową i polską regionalną dać przykład całemu krajowi, że możliwa jest współpraca i, że ten most tak naprawdę połączy ludzi i wspólne idee - mówił radny Tomasz Śmietanka.

 

W Polsce istnieje około 35 tys. różnego rodzaju przepraw mostowych. Jednak w ostatnich dekadach powstawały one głównie w ciągach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych. Pomijane były potrzeby społeczności lokalnych i samorządów, które – ze względu na wysoki koszt budowy mostów – nie były w stanie samodzielnie finansować tego typu inwestycji.

 

- Dzisiejszy dzień jest dniem historycznym. Uzyskana promesa urealnia realizację tego mostu. Mostu, który będzie łączył. Dziękuję za to rządowi naszego kraju i wszystkim samorządowcom za bardzo dobrą współpracę. Dziś już wiem, że ten most będzie - mówił starosta kozienicki Andrzej Jung.

 

Burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski wyraził głębokie podziękowania dla strony rządowej.

 


- Mam nadzieję, tak jak Pan Minister mówił, że za dwa, trzy lata będziemy tutaj przystępowali do budowy i ten most będzie dziełem na wiele lat, który posłuży całemu regionowi. Dziękujemy serdecznie - powiedział burmistrz.


Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Nowicjusz
Bez obwodnicy Kozienice się zakorkują na amen.
23-09-2019, 13:49:52
+ 18
- 9
odpowiedz
Nowicjusz
Brawo Panie Piotrze.
23-09-2019, 13:51:06
+ 10
- 17
odpowiedz
Komentator
Proszę się nie martwić Panie Jarosławie wg stanowiska gddkia obwodnica przygotowana we współpracy z Gminą Kozienice, już w 2012 roku zaktualizowana prawomocnie w dokumentach rozwojowych gminy, będzie realizowana po 2023 roku czyli podobnie jak most.
23-09-2019, 15:20:12
+ 15
- 5
odpowiedz
Nowicjusz
Oby tak było jak Pan pisze.
23-09-2019, 15:51:34
+ 2
0
odpowiedz
Komentator
Tak będzie :-) Biorąc pod uwagę to kiedy wpisano wstępnie ten most do rządowego programu to zasługa Pana Piotra jest tu raczej symboliczna.. . Nie zmienia to faktu, że jeśli będzie skutecznie współpracował ze stroną rządową, Starostą Jungiem i radnym Śmietanką to może sobie chłopak zapunktować w przyszłości. Tak jak widać powyżej ten most jest możliwy przy szerokiej współpracy różnych sił. Trzeba tu współpracować i z rządem z PiS i z województwem z KO-PSL (bez nich nie wydolimy na wkład własny).
23-09-2019, 16:44:28
+ 19
- 7
odpowiedz
Nowicjusz
Tylko z rządem Pisu i nikim więcej. Reszta się nie liczy!
23-09-2019, 17:37:49
+ 9
- 22
odpowiedz
Komentator
Bzdura. Pan może sobie takie rzeczy pisać Panie Jarku bo od Pana nie zależy powodzenie tej inwestycji... Nie jest to prawda bo Rząd nie sfinansuje w całości tej inwestycji a Kozienic i Garwolina nie stać na cały wkład własny. Niestety. Musi tu sypnąć groszem także samorząd województwa. Gdyby politycy kierowali się wyłącznie osobistą niechęcią, tak jak Pan, dawno by z tej polityki wylecieli na zbity... Niech Pan popatrzy na zdjęcia - są na nich ludzie, których normalnie więcej dzieli niż łączy, ale są na nich razem bo chcą mieć w tym udział a wiedzą, że sukces będzie tylko wtedy jeśli swoją robotę w tym zakresie zrobi Pan A Pan B Pan C itd. Mogą sie szczerze nienawidzieć, lecz bez ich współpracy nic z tego nie wyjdzie i Oni mają tego świadomośc niezależnie czy są z PIS czy z PO czy z innej jeszcze matki...
23-09-2019, 18:29:11
+ 21
- 8
odpowiedz
A jaki to procent dołoży się samorząd województwa ?. Przy tej kwocie inwestycji, będzie to symboliczny wkład.

Proszę sobie odpowiedzieć na pytanie, co by pomyślał mieszkaniec naszego terenu, w sytuacji gdy opozycyjny do rządzących samorząd województwa wystawił by środkowy palec i powiedział że ich to nie interesuje .

Strzał w kolano... to mało. A tak to się napisze że bez nas ni chu chu
25-09-2019, 14:02:11
+ 5
- 6
odpowiedz
Nowicjusz
Pan Jerzy żyje na innej planecie i nie orientuje bazy :)
25-09-2019, 15:02:21
+ 5
- 7
odpowiedz
Komentator
Ten wkład własny wyniesie około 140 milionów, to chyba mniej więcej roczny budżet Kozienic dla porównania... Jeśli Pan Robert uważa, że to symboliczna kwota to... Gratuluję. Tak jak napisałem ani bez strony rządowej ani bez samorządu województwa się to nie uda. Dobrze, że się dogadali i dobrze, że lobbują za tym połowie PIS i dobrze że lobbuje za tym Pan Śmietanka.
25-09-2019, 15:37:40
+ 6
- 5
odpowiedz
Nowicjusz
Pan Smietanka to moze sobie pollobować na Mozolicach. Rzadzi i rozdaje karty PiS.
25-09-2019, 20:13:22
+ 3
- 9
odpowiedz
Komentator
W tym sensie ma Pan rację bo może być, że niedługo PiS zamiast demokratycznych wyborów zafunduje nam dekrety prezesa podobnie jak przed laty Bieruta, ja się na to zdecydowanie nie zgadzam, a Pan widzę akceptuje...
25-09-2019, 20:55:47
+ 9
- 3
odpowiedz
Finansowanie przewiduje 650 mln, z czego 80 % pokryje rząd. Mi wychodzi 130 a nie 140 mln.

Zgubił Pan 10 mln, dla mnie nie mało.

A z lobbowania Śmietanki to raczej bym się nie cieszył.

Już wyllobbował co miał..... najgorsze drogi w naszym rejonie.
27-09-2019, 13:45:36
+ 2
- 7
odpowiedz
Komentator
Myślę, że biorąc pod uwagę koszt przygotowania projektu i inne koszty, które wystąpią w sposób nieprzewidywalny to możemy spokojnie wartość inwestycji oszacować na mniej więcej 700 milionów. Stąd moje wyliczenia z pewnym zaokrągleniem. Co do jakości dróg w regionie rozumiem, że ma Pan takie subiektywne odczucia, ale jakichś obiektywnych danych w tym zakresie raczej nie znajdziemy... Z drogami tak już jest, że w zasadzie wszędzie nie spełniają do końca naszych oczekiwań.
28-09-2019, 06:08:04
+ 9
- 1
odpowiedz
Tak, takieulice jak Lubelska, Głowaczowska oraz ulice na osiedlach Borki I czy Borki II , trudno obiektywnie ocenić. Trzeba sztabu ludzi i wielu ekspertyz..
30-09-2019, 09:59:23
+ 1
- 4
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. PKP S.A.
PKP S.A. na przełomie 2020 i 2021 r. ogłosiły przetargi na wybór wykonawców prac budowlanyc...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Wiadomo już, że w 12 placówkach medycznych w powiecie kozienickim będzie można najpierw się zareje...
Fot. image.freepik.com
W najbliższych dniach temperatury w regionie mają spaść w nocy nawet do minus 18 stopni. Nie od dziś wiad...
Wielokrotnie dostrzegasz w swoim miejscu zamieszkania coś niepokojącego, a może chciałbyś się dowiedzieć ...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych zakażeniach koronawirusem w powiecie kozienickim.
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass, od lewej: radny powiatu kozienickiego Tomasz Trela oraz poseł na Sejm RP Konrad Frysztak
Radny powiatu kozienickiego Tomasz Trela oraz poseł na Sejm RP Konrad Frysztak od kilku miesięcy kruszyli...
Fot. kkskozienice.pl
Przed siatkarzami Enei KKS-u Kozienice pierwsze w tym roku kalendarzowym spotkanie na własnym parkiecie. ...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Armia Kazika rośnie w siłę! We wtorek informowaliśmy o przekazaniu przez burmistrza Kozienic Piotra Kozło...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych zakażeniach koronawirusem w powiecie kozienickim.
Na zdjęciu Arkadiusz Mizera. Fot. Mariusz Basaj/archiwum Kozienice24
Dzień po swoich urodzinach, 13 stycznia odszedł założyciel i szkoleniowiec Akademii Piłkarskiej "Nasze Na...
Fot. Starostwo Powiatowe w Kozienicach
13 stycznia, na zaproszenie starosty kozienickiego Andrzeja Junga – w starostwie gościł wicemarszał...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Od stycznia telewizja lokalna Kronika Kozienicka nie jest już w strukturach Kozienickiego Domu Kultury, a...
Fot. opskozienice.pl
Centrum Usług Społecznych w Kozienicach zaprasza seniorów z terenu gminy Kozienice, nieaktywnych z...
Fot. Anna Puzio - PCK Kozienice
Otwarto nową siedzibę Polskiego Czerwonego Krzyża w Kozienicach.    
Fot. ilustracja/pixabay.com
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych zakażeniach koronawirusem w powiecie kozienickim.
Małgorzata Jagielska - Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza do oglądania nowego cyklu pt. „...
Fot. Kozienicki Dom Kultury
Po raz kolejny Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka dołączył do Wielkiej Orkiestry Świątecznej ...
Fot. Maciej Zając
W ostatnim czasie obserwujemy bardzo duży wzrost zainteresowania zarówno ze strony lokalnej społec...
Fot. archiwum
Zgodnie z decyzją rządu etap odpowiedzialności, który został rozpoczęty 28 listopada 2020 r., zost...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Aparaty RTG za prawie 2,8 mln zł trafią do szpitali w Radomiu, Kozienicach, Grójcu, Lipsku, Pionka...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook