Dzisiaj jest piątek, 10 lipca 2020 r., 192 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
[FOTO] Niesamowita wystawa Jolanty Walentyny Sobolewskiej - „Malowane baśnie i sny”
Dodał: DL, 16-08-2019 11:59, odsłon: 1084
Fot. Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka
Fot. Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka

Uroczyste otwarcie niezwykle bogatej i interesującej wystawy „Malowane baśnie i sny” autorstwa Jolanty Walentyny Sobolewskiej odbyło się 9 sierpnia w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Wystawę będzie można podziwiać do 20 października.

Wszyscy, którzy nie zdołali przybyć na piątkowe otwarcie wystawy mogą w dalszym ciągu podziwiać dzieła namalowane przez Jolantę Walentynę Sobolewską w sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego. Wernisaż poprowadziły dyrektor Elwira Kozłowska oraz sama autorka prac Jolanta Walentyna Sobolewska.

 

Podczas wernisażu pojawili się między innymi zastępca burmistrza gminy Kozienice do spraw technicznych Mirosław Pułkowski, dyrektora GOK w Wierzbicy Sławomira Kucharczyk, krewni i bliscy autorki wystawy, oraz artyści z Grupy Twórczej „VENA”.

 

Wystawa liczy blisko 70 obrazów. Obrazy cechują się dużą ekspresją kolorów. Prace są barwne, a kolory wyraziste i różnorodne. Motywami, które najczęściej można znaleźć w zbiorze prac Jolanty Walentyny Sobolewskiej są postacie kobiet, gdzie jak sama podkreśla fascynujące jest wyrażanie emocji poprzez twarz. W wystawie nie brakuje również obrazów fantastycznych stworzeń i baśniowych scen oraz krajobrazów. Jak podkreśliła sama autorka barwność prac nie wzięła się z niczego.

 

 

- Kolory to życie jest takim moim życiowym motto. Jeżeli chodzi o malarstwo to znajduje się tutaj kilka takich obrazów, gdzie tego koloru jest mniej i są one trochę mroczne. Miałam taki okres w życiu, w którym lubiłam słuchać gotyckiej muzyki. Lubiłam się wtapiać w takie właśnie przestrzenie. Natomiast koniec końców kolor wygrywa, bo on daje radość i jest tętniący, oraz miły dla wszystkich – powiedziała Jolanta Walentyna Sobolewska.

 

Następnie dyrektor Elwira Kozłowska przedstawiła wszystkim zebranym genezę tego wydarzenia oraz opowiedziała o współpracy z Jolantą Walentyną Sobolewską, która zarządza Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lesznowoli. Mirosław Pułkowski w imieniu gospodarzy Kozienic złożył na ręce autorki symboliczne bajkowe kwiaty. Kolejno Elwira Kozłowska przeprowadziła wywiad z artystką, pytając o jej inspiracje, proces twórczy czy o konkretne prace.

 

Przybyli goście mieli wyjątkową okazję do głębszego zapoznania się z twórczością artystki. Podczas trwania wernisażu zostało odtworzone wideo, na którym Jolanta Walentyna Sobolewska opowiadała fragment bajki z cyklu „Baśnie pachnące terpentyną SIOSTRY”.

 

- Zawsze odkąd tylko pamiętam bardzo lubiłam bajki. Jeszcze w dzieciństwie  baśń, która mnie bardzo zainspirowała musiałam sobie zilustrować po swojemu mimo tego, że tam w książce były piękne ilustracje Ja myślę że ten temat był dla mnie zawsze tematem, w którym mogłam rozwinąć skrzydła, ponieważ malując takie rzeczy stworzyłam swój własny świat – mówiła Jolanta Walentyna Sobolewska.

 

Po części oficjalnej nastąpiło losowanie szczęśliwca, który stał się posiadaczem jednej z prac autorki. Dla dwóch kolejnych osób przygotowano kubki z ilustracjami jej autorstwa. Wszyscy obecni na wystawie podziękowali Jolancie Walentynie Sobolewskiej za wspaniałą wystawę. Kolejno autorka złożyła osobiste podziękowanie dla organizatorów, w tym dla plastyk Agnieszki Bieńkowskiej. Kwiaty i gratulacje przekazali jej także licznie przybyli na wernisaż krewni i bliscy. Dalszą część wieczoru stanowiły kulturalne rozmowy przy lampce wina i słodkim poczęstunku o sztuce i o samej wystawie.  

 


 Licznie przybli goście osobiście składali  autorce wystawy gratulacje i podziękowania.

 

O autorce wystawy

 

Jolanta Walentyna Sobolewska – urodziła się 22 maja 1969 r. w Szczytnie. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie Wydziału Artystycznego - Plastyka. Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni artysty malarza Mariana Panka (1994. Praca dyplomowa - cykl obrazów olejnych pt. „Dziesięć portretów psychologicznych pozornie zwyczajnych ludzi”.) Pogłębiając swą wiedzę ukończyła studia podyplomowe „Zarządzanie Kulturą w Strukturach Unii Europejskiej” w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Od marca 2014 r. jest członkiem Związku Artystów Plastyków.

 

Pracowała jako nauczyciel plastyki w szkołach oraz jako instruktor malarstwa i grafiki komputerowej w domach kultury. Prowadziła również własną Pracownię Rękodzieła Artystycznego i Ludowego. Organizatorka konkursów, plenerów i wystaw artystycznych współczesnych artystów polskich na terenach podwarszawskich. Inicjatorka powstania prężnie działających galerii: Galerii Wystaw Artystycznych przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Raszynie, Galerii „Na Górce” i Galerii „Pasaż” oraz Galerii Wystaw Artystycznych „Okno” w gminie Lesznowola. Jako menager kultury od lat zajmuje się organizowaniem życia kulturalnego i artystycznego. Od 2008 r. pełni funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Lesznowoli. Artystka brała udział w wielu plenerach malarskich oraz prezentowała swe prace na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych kolekcji w kraju i za granicą.


Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot.Enea
Zgodnie ze Strategią Rozwoju, Grupa Enea powołała spółkę Enea Nowa Energia, której zadaniem...
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Po  spotkaniach z mieszkańcami, samorządowcami w Szydłowcu, Zwoleniu premier Mateusz Morawiecki p&oa...
fot.KKS
Dziesięć zespołów będzie rywalizowało w grupie 6 II ligi piłki siatkowej mężczyzn w sezonie 2020/2...
fot.archiwum
Thunderstrike Fight League, 21 edycja odbędzie się już we wrześniu w Kozienicach. Taką informację w czwar...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook