Dzisiaj jest wtorek, 18 lutego 2020 r., 49 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Fabryka Domów Bogucin
Rowerowy sposób na dobry dzień
Dodał: KamZap, 28-05-2019 15:44, odsłon: 906
fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Kozienicach
fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Kozienicach

W sobotę 25 maja odbył się IX Powiatowy Rajd Rowerowy „Śladami Historii” organizowany przez Starostwo Powiatowe w Kozienicach. Tym razem na 70-kilometrowej trasie uczestnicy odwiedzili m.in. Janowiec.

Rower to wolniejsze odkrywanie, głębsze poznawanie, wolność wyboru, niezależność, samowystarczalność. Rower prowadzi cię do miejsc, o których nie wiedziało się, że istnieją, pomaga przeżyć chwile, o których nie myślało się, że mogą się wydarzyć. Wyrażamy nadzieję, że słowa Piotra Strzeżysza z książki „Campa w sakwach, czyli rowerem na Dach Świata” równie dobrze mógłby wypowiedzieć każdy z uczestników IX Powiatowego Rajdu Rowerowego „Śladami Historii”. I chociaż wśród ponad 70 rajdowiczów byli zarówno emeryci, jak i studenci i osoby pracujące, wierzymy, że z uśmiechami każdy z nich do dziś dnia wspominać będzie sobotę 25 maja 2019 roku, kiedy to wyruszyliśmy w naszą wspólną 70-kilometrową wyprawę, tym razem rozpoczynając ją w gościnnym Gniewoszowie.

 

Jak co roku, najpierw dopełniliśmy formalności w Biurze Rajdu. Po powitaniu przez Starostę Kozienickiego Andrzeja Junga i Wójta Gminy Gniewoszów Marcina Gaca porozciągaliśmy się, by w końcu wsiąść na rowery i…zwiedzać, podziwiać, zbierać wspomnienia. Początkowy fragment trasy IX edycji Rajdu przejechaliśmy szlakiem rodzin Boguskich i Skłodowskich, wyznaczonym i oznakowanym przez Gminę Gniewoszów. Jeszcze tuż przed wyjazdem o związkach gminy Gniewoszów z wybitną polską chemiczką Marią Skłodowską-Curie opowiedziała nam Danuta Błażyńska z Urzędu Gminy Gniewoszów. Zatrzymaliśmy się w Zwoli, przy rzeczce Zwolance, w której niegdyś podczas wakacji i swego wuja brodziła polska noblistka.

 

Kolejnym punktem na naszej trasie był cmentarz żołnierzy niemieckich na Polesiu. Dzięki cierpliwości opiekuna cmentarza Pana Józefa Woźniaka, wszyscy mogliśmy zaspokoić swoją ciekawość, zadając mnóstwo pytań. Z Polesia do kolejnego historycznego punktu mieliśmy do pokonania dłuższy fragment trasy. Jednak, czy to była droga polna, leśna, czy publiczna, kamienista, piaszczysta, czy asfaltowa – nikomu nie brakowało sił do jej pokonania. W Janowcu, który niegdyś leżał na terenach dawnego powiatu kozienickiego zatrzymaliśmy się, by posilić się bułkami i zwiedzić z przewodnikiem zamek, dworek oraz skansen. Tego dnia na zamkowym dziedzińcu odbywało się również Święto Wina, a w parku jarmark, podczas którego zakupić można było wiele regionalnych przysmaków. Wśród mnóstwa odwiedzających tego dnia zamek – nasza grupa wyróżniała się wyjątkowo, dzięki odblaskowym kamizelkom z dużym logo IX Rajdu. Tu też spotkali się z nami Starosta Kozienicki Andrzej Jung wraz z małżonką. Z Janowca ruszyliśmy dalej. Najpierw malowniczą leśną ścieżką, następnie przez nadwiślańskie wsie – Wojszyn i Górę Puławską dotarliśmy do puławskiej Mariny. Tu zjedliśmy jabłka i słodkości, no i chwilę odpoczęliśmy, by nabrać sił do jazdy na ostatnim etapie naszego Rajdu. Stąd do mety pozostało nam już tylko około 15 km – jednak mocno piekące słońce już dawało się we znaki.

 

Mimo kilku awarii oraz konieczności zmiany trasy, ze względu na falę powodziową, po 8 godzinach jazdy i zwiedzania dotarliśmy do mety – czyli Gniewoszowa. Tu czekała na nas ciepła zupa i inne smakołyki. Nie zabrakło także niespodzianek dla wszystkich uczestników. Lucyna Domańska-Stankiewicz Naczelnik Wydziału Promocji i Kultury i jednocześnie pomysłodawca całego syklu Rajdów, wraz z pracownikami Wydziału dziękując Rajdowiczom za udział w tegorocznej edycji wręczyła specjalne pakiety rajdowe: plecak, książkę „Powiat Kozienicki Subiektywnie…1999-2018”, folder oraz znaczek rajdowy. Wśród wszystkich uczestników rozlosowano również nagrody przekazane przez naszych partnerów.

 

Sponsorem Wydarzenia był Operator Gazociagów Przesyłowych GAZ-System S.A. Dziękujemy za wsparcie również naszym partnerom, którymi w tym roku byli: Komenda Powiatowa Policji w Kozienicach, Komenda Powiatowa Policji w Puławach, Gmina Gniewoszów, Centrum Ubezpieczeń i Usług Finansowych Marzena Lesiak, PPHU Fenix Robert Rakoczy, Delta Energy Systems Michał Semeniuk, Przedsiębiorstwo ROWMOT, Zakład Mleczarski Obory, Piekarnia Milenka, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Opactwie. Specjalne podziękowania kierujemy również do Pana Wojciecha Stankiewicza, który od I edycji rajdu pomaga w jego organizacji, wyznaczając razem z nami trasę.

 

A teraz kilka słów od organizatorów – bezpośrednio do Was – drodzy Rajdowicze. Dziękujemy… Za zaufanie, że nie wyprowadzimy Was w pole, za każdy wspólnie przebyty kilometr i wspólnie poznawane miejsca, zarówno te na terenie powiatu kozienickiego, jak i u naszych sąsiadów, za ogromne zainteresowanie rajdem, za Wasze uśmiechy, moc życzliwości i miłe gesty. Dziękujemy, że mamy dla kogo organizować to ważne, również dla nas, przedsięwzięcie. To Wy tworzycie wyjątkową atmosferę Rajdu.

 

Dziękujemy i zapraszamy za rok do udziału w Jubileuszowej X edycji Powiatowego Rajdu Rowerowego „Śladami Historii”!

 

 

źródło: Starostwo Powiatowe w Kozienicach


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Od kilku miesięcy trwają prace modernizacyjne kozienickich dróg i towarzyszącej jej infrastruktury...
archiwum
Do połowy marca mają zakończyć się wszystkie prace przy modernizacji ulicy Radomskiej. Chwilę późn...
Fot. KKS Kozienice
Siatkarze Enei KKS-u Kozienice wygrali sobotni wyjazdowy mecz z Wisłokiem Strzyżów 3:0. Tym samym ...
Zdjecie ze spektaklu Wielki John Barrymore, fot. Tomasz Szkodziński. Dzięki uprzejmości Teatru STU
W sobotę, 29 lutego 2020 roku, o godzinie 18.00, w Elektrowni odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu &bdq...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook