Dzisiaj jest środa, 08 lipca 2020 r., 190 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Przed nami podwójny nabór do szkół średnich. Jak poradzą sobie z nim szkoły w Kozienicach?
Dodał: KamZap, 23-01-2019 12:29, odsłon: 2182
ilustracja
ilustracja

Rok szkolny 2019/2020 będzie szczególny dla szkół średnich. Po reformie systemu oświaty pojawią się w nich 1 września dwa roczniki uczniów: absolwentów gimnazjów oraz ci, którzy kończą właśnie ośmioklasową szkołę podstawową. Jak cała operacja zostanie przeprowadzona w kozienickich szkołach? Wygląda na to, że nie powinno być z tym większych problemów.

Organem prowadzącym obu szkół średnich w Kozienicach jest starostwo powiatowe. W całym powiecie możemy spodziewać się, że gimnazjum opuści w tym roku około 500 absolwentów i taka sama sytuacja dotyczy szkół podstawowych. Jednak starostwo nie przygotowuje się na przyjęcie tysiąca nowych uczniów do szkół średnich. Biorąc pod uwagę lata poprzednie można założyć, że około 30 % absolwentów będzie aplikowało do szkół średnich poza powiatem. Jak przyznał naczelnik wydziału edukacji starostwa powiatowego Janusz Patkowski największy wpływ na to ma miejsce zamieszkania. Młodzież z gminy Magnuszew czy Grabów nad Pilicą często wybiera szkołę w Warce, natomiast popularnymi kierunkami wybieranymi przez uczniów z Sieciechowa i Gniewoszowa są Dęblin i Puławy. Taki trend może się utrzymać mimo tego, że starostwo w miarę możliwości stara się zapewnić transport z tych gmin do Kozienic, a także dysponuje wciąż połową wolnych miejsc w internacie przy Zespole Szkół.

Szkoły są przygotowane

W zeszłym roku do Zespołu i I LO w Kozienicach przyjęto około 430 uczniów. W tym może być to około 700. Dla starostwa nie stanowi to jednak problemu. – Kiedyś do Zespołu chodziło 2200 uczniów, a w tej chwili jest ich 1000, więc szkoła ta jest w stanie przyjąć nawet więcej uczniów niż jest to przewidywane w tym roku – podkreśla naczelnik Janusz Patkowski. Podobna sytuacja jest w I Liceum Ogólnokształcącym, do którego kiedyś uczęszczało 600 uczniów, a teraz jest to około 250. – Rekrutacja na rok szkolny 2019/2020, nawet przekraczająca nasze szacunki, nie powinna nas zaskoczyć – zapewnia Janusz Patkowski.

Według wstępnych szacunków wydziału edukacji starostwa powiatowego w Kozienicach możemy spodziewać się otwarcia podwójnej liczby klas w porównaniu z rokiem ubiegłym. W szkole branżowej w Zespole Szkół powstaną trzy klasy dla uczniów po gimnazjum i trzy klasy dla absolwentów podstawówek. W technikach będzie to w sumie osiem nowych klas, a w liceum w Zespole - sześć. Również w I LO zamiast trzech klas, tak jak w zeszłym roku, powstanie ich sześć.

Co z nauczycielami?

Ciężko jest w tym momencie przewidzieć czy i w jakiej liczbie w szkołach średnich będą tworzone nowe etaty dla nauczycieli. W odróżnieniu od szkół podstawowych czy gimnazjów, tutaj plan lekcji jest zdecydowanie bardziej zmienny, zwłaszcza jeśli chodzi o przedmioty zawodowe. – Wszystko będziemy musieli ustalić z dyrektorami, bo to ich kompetencją jest organizacja nauki w szkołach. Jeżeli będzie taka potrzeba jesteśmy w stanie stworzyć nowe etaty – mówił Janusz Patkowski.

Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
fot.Damian Latos/Agencja Arpass
Mateusz Morawiecki premier Polskiego Rządu z wizytą w regionie radomskim. Spotkania odbędą się w Kozienic...
fot.archiwum
Już 18 lipca zostanie rozegrany 63. Międzynarodowy Wyścig Kolarski "Dookoła Mazowsza". Tradycyjnie już na...
fot.pixabay.com
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach zatrzymali mężczyznę, który w ciągu kilku go...
W poniedziałek rozlosowano pary I rundy piłkarskiego Mirax Pucharu Polski. Mecze odbędą się 26 lipca. Prz...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook