Dzisiaj jest sobota, 08 sierpnia 2020 r., 221 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Ostatnia sesja rady powiatu V kadencji. O czym dyskutowali radni?
Dodał: KamZap, 15-10-2018 21:35, odsłon: 2238
Fot. A©Arpass
Fot. A©Arpass

W poniedziałek 15 października odbyła się ostatnia sesja rady powiatu kozienickiego przed wyborami samorządowymi. Wśród podjętych uchwał znalazły się: pomoc finansowa na przydomowe oczyszczalnie ścieków w gminie Grabów nad Pilicą oraz zmiany w budżecie powiatu. Ponadto zostały poruszone sprawy mostu czy komunikacji publicznej na terenie powiatu.

Jeszcze przed rozpoczęciem obrad, starosta wręczył dyrektorowi Zespołu Szkół w Kozienicach Ryszardowi Zającowi medal przyznany przez Komisję Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.

Na 45. Sesji rady powiatu obecny był burmistrz gminy Kozienice Tomasz Śmietanka. W związku z końcem jego piątej kadencji na tym stanowisku podziękował on radzie i zarządowi powiatu za wzorową współpracę na przestrzeni ostatnich 20 lat. Jak powiedział, jednostka samorządowa jaką jest powiat jest mu szczególnie bliska, ponieważ sam zaczynał swoją przygodę z samorządem właśnie jako radny powiatowy. Burmistrz życzył kolejnym kadencjom rady powiatu dalszej owocnej pracy.

 

Następnie starosta Andrzej Jung poinformował, że dzięki staraniom wielu osób, w tym radnych powiatowych od 1 października firma Reha-Complex znów świadczy usługi na terenie powiatu i to w większym zakresie niż dotychczas. O problemach z tym związanych pisaliśmy szerzej TUTAJ.  


Następnie usłyszeliśmy sprawozdanie starosty z prac zarządu i opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej na temat przebiegu wykonania budżetu starostwa za I półrocze 2018. RIO pozytywnie zaopiniowało wykonanie budżetu. Niskie wydatki w pierwszym półroczu przełożyły się na nadwyżkę budżetową w kwocie prawie 4 mln złotych, przy planowanym na koniec roku deficycie w kwocie ponad 2,8 mln złotych.

Ponadto naczelnik wydziału edukacji Janusz Patkowski zapoznał wszystkich z informacją o stanie realizacji zadań oświatowych za poprzedni rok szkolny w placówkach, których organem prowadzącym jest starostwo.

Następnie radni zajęli się rozpatrzeniem i przyjęciem pięciu uchwał. Pierwsza dotyczyła pomocy finansowej dla gminy Grabów nad Pilicą na budowę oczyszczalni przydomowych. Pomoc zostanie udzielona w formie dotacji celowej w kwocie 50 tys. złotych. Inne dotyczyły m.in. zmian w budżecie powiatu na ten rok oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej

 

O co pytali radni?


Na koniec sesji tradycyjnie przyszedł czas odpowiedzi na interpelacje radnych. Radna Grażyna Ziółek pytała o sprawę planowanej budowy mostu na Wiśle w okolicy Kozienic. Starosta Andrzej Jung powiedział, że odbył już spotkanie z przedstawicielami gmin Maciejowice i Kozienice oraz starostwa w Garwolinie. W spotkaniu uczestniczył również przedstawiciel Marszałka województwa mazowieckiego, ponieważ urząd marszałkowski powinien być organem odpowiedzialnym za stan techniczny mostu z uwagi, że będzie znajdował się on na terenie dwóch powiatów. Obecnie potrzebny jest projekt mostu, który spełniałby warunki pozwalające na jego dofinansowanie.

Radna pytała również o kursy busów dalej niż do Sieciechowa, których obecnie nie ma. Naczelnik wydziału komunikacji i transportu w starostwie powiatowym Bożena Jaworska wyjaśniła, że z uwagi na zniknięcie z rynku PKS-u Kozienice transport na terenie powiatu przejęli prywatni przewoźnicy i kursy dalej niż do Sieciechowa są dla nich nierentowne. Obecnie starostwo współpracuje z 13 przewoźnikami, a do tego dochodzą jeszcze przewoźnicy gminni i ci, którzy realizują kursy do Radomia i Warszawy. Jak powiedziała Bożena Jaworska potrzeby nowych kursów zgłaszane przez mieszkańców są konsekwentnie realizowane. Ponadto starosta zapowiedział, że ustawa o transporcie zbiorowym przewiduje dopłaty do nierentownych kursów.

Radna Ziółek wróciła także do tematu ławek przy ulicy Kasztanowej i Solidarności, a tym razem miała okazję zwrócić się do burmistrza Kozienic bezpośrednio. Jak zapowiedział burmistrz ławek możemy się spodziewać w najbliższym czasie.

Radny Krzysztof Sałek nawiązał do poruszonego na poprzedniej sesji grobowca księży na terenie kozienickiego cmentarza. Z informacji jakie napłynęły do radnego Sałka wynika, że grobowiec ten jest w złym stanie technicznym i należy przeprowadzić jego renowacje. Jednak jak usłyszeliśmy w czasie sesji, do podjęcia takich działań wymagana jest zgoda konserwatora, a z wnioskiem do niego może wystąpić tylko właściciel grobu.

Na zakończenie ostatniej sesji rady powiatu kozienickiego V kadencji przewodniczący Włodzimierz Stysiak podziękował wszystkim radnym i związanym z nią pracownikom starostwa za cztery lata wspólnej pracy na rzecz powiatu. Każdy radny otrzymał również upominek.


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Szpital Powiatowy w Kozienicach
Od dnia 20 lipca 2020 roku w szpitalu w Kozienicach rozpoczął się remont instalacji wodno – kanaliz...
Fot. CKA
Gmina Kozienice, Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka i Enea Wytwarzanie zapraszają na wykład o...
Fot. UM Kozienice
Zapraszamy na uroczyste obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, które odbędą się 15 sierpnia w K...
Gmina Kozienice ma zamiar aktywnie uczestniczyć w akcji mającej na celu bezpieczne usuwanie azbestu. Tute...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook