Dzisiaj jest piątek, 18 września 2020 r., 262 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Delegacja powiatu kozienickiego w szpitalu w Świeciu zarządzanym przez Nowy Szpital Holding S.A.
Dodał: KamZap, 21-01-2019 20:05, odsłon: 3869
fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Kozienicach
fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Kozienicach

7 stycznia w czasie zebrania komisji zdrowia rady powiatu kozienickiego przedstawiciele Grupy Nowy Szpital Holding S.A. przedstawili swoją propozycję na rozwiązanie problemów finansowych kozienickiego szpitala. Miała by nim być dzierżawa szpitala i zarządzanie nim przez Grupę. W związku z tym delegacja powiatu kozienickiego udała się do szpitala w Świeciu, który jest kierowany przez Grupę, żeby poznać specyfikę zarządzania placówek przez Nowy Szpital Holding S.A.

Sprawa Szpitala Powiatowego w Kozienicach budzi wiele emocji zarówno wśród mieszkańców powiatu kozienickiego, jak i wśród Radnych Rady Powiatu. I nic w tym dziwnego, gdyż jego zadłużenie, przede wszystkim ze względu na niski kontrakt z NFZ, stale rośnie. W tej chwili wynosi już ponad 52 mln zł, dlatego też Zarząd i Rada Powiatu Kozienickiego szukają rozwiązań powyższego problemu. Jednym z nich miałoby być wydzierżawienie szpitala. Najpierw należy jednak rozważyć wszelkie wady i zalety, dlatego też 16 stycznia delegacja Zarządu i Rady Powiatu Kozienickiego, w skład której weszli: Starosta Andrzej Jung, Małgorzata Siekut, Waldemar Banaś i Emanuel Zawodnik – udała się do Świecia, gdzie w 2005 roku władze Powiatu Świeckiego zdecydowały o przekształceniu Szpitala Powiatowego w spółkę, oddając go w zarządzanie Grupie Nowy Szpital Holding S.A. Rozmowa o doświadczeniach innych samorządów i wizyta w szpitalu pozwolą z pewnością na podjęcie decyzji.

 

W Nowym Szpitalu w Świeciu delegacja z powiatu kozienickiego spotkała się z Zarządem Szpitala: Prezesem dr nauk med. Andrzejem Brymorą, który jest jednocześnie ordynatorem Stacji Dializ oraz Wiceprezesem Przemysławem Leśniewskim.

 

Jak zapewnia Zarząd Szpitala – najważniejsza dla nich jest współpraca: współpraca z Samorządem Powiatowym – Starostą, Radnymi – tak, by wiedzieli, jakie działania są w Szpitalu podejmowane. Ale także współpraca i rozmowa z pacjentami. Dlatego też Biuro Zarządu jest otwarte dla nich przez wszystkie godziny pracy. Jak zaznacza Prezes Przemysław Leśniewski - Niezwykle ważna jest także rozmowa z personelem. Nasza praca nie polega na siedzeniu w biurze. Każdego dnia chodzimy po szpitalu, rozmawiamy z lekarzami, z pielęgniarkami. Słuchamy ich uwag, bo to przecież oni najlepiej wiedzą, co im jest potrzebne do efektywnej pracy, a będąc najbliżej pacjentów wiedzą też czego oni potrzebują, i czego oczekują. Również sami pacjenci mogą zgłaszać swoje uwagi, czy też skargi. Zarząd jest otwarty na opinie mieszkańców, bo dobro pacjenta jest dla nich najważniejsze.

 

Panowie odpowiadali również na pytania Radnych – dotyczące samej restrukturyzacji Szpitala, która dokonała się w 2005 roku. Jak twierdzą, po restrukturyzacji udało się uzyskać wiele oszczędności – wynikają one przede wszystkim z zakupów, które Grupa robi dla wszystkich Szpitali. Dzięki temu Szpital może osiągnąć nawet do 30% oszczędności. W Szpitalu zarządzanym przez Spółkę w znacznym stopniu ograniczony został również personel administracyjny – aktualnie ogranicza się on do kilku osób. Jednak wraz z ograniczeniem zatrudnienia niemedycznego wzrosło zatrudnienie tak zwanego „personelu białego”, czyli pracowników medycznych. W momencie przejęcia Szpitala przez Grupę kontrakt z NFZ opiewał na 17 mln zł, w tej chwili jest to już ponad 60 mln zł.

 

Po rozmowach z Zarządem delegacja z Kozienic odwiedziła oddziały szpitalne. O efektach przekształceń i własnych odczuciach opowiedziała lek. med. Grażyna Szybowicz – Dyrektor Medyczny Nowego Szpitala w Świeciu, Ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, która pracowała w Szpitalu również w momencie jego przekształcenia. - Dzięki przekształceniu pozbyliśmy się wreszcie kłopotów finansowych: długów, problemów z wypłatami, komorników. Po przekształceniu pracownicy otrzymali wszystkie zaległe pensje. Szpital niewątpliwie zyskał, zyskali również mieszkańcy powiatu. Teraz placówka jest w stanie zapewnić dużo lepszą, szerszą i bardziej kompleksową opiekę. Szpital doposażony jest dziesięciokrotnie lepiej niż to miało miejsce wcześniej. Powstały nowe oddziały, wyposażone zostały w sprzęt najwyższej jakości.

 


 

Radni Rady Powiatu Kozienickiego odwiedzili Szpitalny Oddział Ratunkowy, Oddział Pediatryczny, Pododdział Nefrologii, Oddział Udarowy oraz „ostrodyżurową” Stację Dializ. Na każdym z nich rozmawiali nie tylko z personelem, ale i z pacjentami, którzy wyrażali bardzo pozytywne opinie zarówno jeśli chodzi o kwestię leczenia, jak i zarządzania szpitalem.

 

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, mamy profesjonalną opiekę, wszystkie badania zawsze są zrobione na czas, lekarze i pielęgniarki nie siedzą w swoich gabinetach, są cały czas na oddziale, przy pacjentach, to bardzo ważne – mówią pacjenci.

 

Po wizycie w Szpitalu delegacja z powiatu kozienickiego udała się do Starostwa Powiatowego w Świeciu, gdzie spotkała się ze Starostą Barbarą Studzińską oraz Wicestarostą Franciszkiem Koszowskim. Podczas rozmowy Starostowie Powiatu Świeckiego opowiedzieli o swoich doświadczeniach związanych z problemami finansowymi szpitala i jego przekształceniem w spółkę oraz udzielili wielu wskazówek. Zaznaczyli, że w momencie, gdy dług szpitala drastycznie urósł i przewyższył kwotę kontraktu – musieli podjąć drastyczne działania, by ratować Szpital i tym samym zapewnić bezpieczeństwo medyczne swoim mieszkańcom. Podjęli zatem decyzję o ogłoszeniu konkursu, w wyniku którego podjęli współpracę z firmą, która zaproponowała utworzenie spółki prawa handlowego. Dług Szpitala pozostał co prawda po stronie Powiatu Świeckiego, jednak nowi partnerzy pomogli opracować plan restrukturyzacji i spłaty długu. Za dzierżawę majątku ruchomego i nieruchomego płacą rocznie 1 mln zł, z czego również Powiat mógł spłacać zadłużenie, z którym uporał się do 2011 roku.

 

- Współpraca z Grupą Nowy Szpital Holding S.A. układa się bardzo dobrze i jeżeli mielibyśmy jeszcze raz podejmować podobną decyzję, to byłaby ona taka sama, jak kilkanaście lat temu. Pozwoliła ona nie tylko na uporanie się z dużym zadłużeniem, ale i poprawę warunków w Szpitalu. Ludzie z Grupy znają się na swojej pracy bardzo dobrze. Ale oczywiście Powiat również musi cały czas czuwać nad tym, by wszelkie działania podejmowane przez Zarządcę były działaniami nastawionymi na dobro pacjenta. Na tym polega współpraca – jesteśmy przecież partnerami, ale musimy też pilnować interesu Powiatu  mówiła Starosta Barbara Studzińska.

 

Wizyta w Starostwie Powiatowym w Świeciu i spotkanie ze Starostą Barbarą Studzińską oraz odwiedzenie Nowego Szpitala w Świeciu pozwoliły delegacji z powiatu kozienickiego na wyrobienie sobie opinii o przekształceniu Szpitala w spółkę.

 

Wszyscy Radni uczestniczący w wyjeździe, wyrazili aprobatę dla rozwiązań zastosowanych w Szpitalu w Świeciu. Podkreślali przy tym, że jeżeli dokonując takich zmian można uzyskać dobre ekonomicznie rozwiązania – jednocześnie polepszając i zwiększając usługi dla pacjentów, kierując się ich dobrem – to jest to najlepsze rozwiązanie.

 

Należy podkreślić, że przekształcenie Szpitala w spółkę nie wiąże się z kosztami finansowymi dla pacjentów. Szpital będąc spółką nadal świadczy usługi w ramach kontraktu z NFZ, zmienia się jedynie jego organ zarządzający.

 

Radni uczestniczący w delegacji wszelkie informacje uzyskane podczas wizyty w Świeciu przekażą pozostałym Radnym. Jednak dopiero po rozważeniu również innych rozwiązań Rada podejmie stosowną decyzję. Dla wszystkich najważniejszą sprawą jest dobro pacjenta i pracowników szpitala.

 

O kolejnych spotkaniach dotyczących sytuacji Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach informacje pojawiać się będą na bieżąco na stronie internetowej Powiatu Kozienickiego www.kozienicepowiat.pl oraz w Biuletynie Informacyjnym „Nasz Powiat”.

 

źródło: Starostwo Powiatowe w Kozienicach   
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Zaczyna się chwalenie takiego rozwiązania w powyższym tekście więc sprawa przesądzona...Teraz trzeba tylko przekonać "szaraczków" czyli nas że tak będzie najlepiej.Tylko dla kogo? Dla holdingu na pewno...To szpitala już praktycznie nie mamy.A moje pytanie kolejne do władz: CO Z KOMUNIKACJĄ PUBLICZNĄ?!!!!!!!!!!Teraz już nic nie wolno powiedzieć bo zaraz "mowa nienawiści"... Ale ja powiem - ruszcie tyłki i załatwcie to bo wam zafundujemy przedwczesne wybory na wiosnę!
22-01-2019, 11:01:48
+ 8
- 2
odpowiedz
braw jest nas dwóch heh pewnie łapki w dól nam dadza ,nie mozesz nic złego napisac , biznes szpitalny sie bedzie krecił jak nic,radni dumni piersi do medali wypna a gdzie my społeczeństwo w tym wszystkim jesteśmy, DO SPŁACANIA MILIONy ZA SZPITAL, nich ktos napisze z radnych za ile dacie szpital wyposażony , tej zacnej spólce
22-01-2019, 12:09:57
+ 4
- 3
odpowiedz
Najłatwiej wyprzedawac nie swoje...Od pokoleń brali pieniądze od ludzi na utrzymanie publicznej służby zdrowia.O dziwo, za tzw komuny nie było takich problemów...Dziś to co jest de facto mieniem publicznym czyli nas, obywateli którzy płacimy cięzkie pieniądze na to wszystko chce się "wydzierżawić" holdingowi.Dla mnie to typowy "wał".Komuś zależało żeby uwalić służbę zdrowia żeby potem móc przejąć majątek za bezcen.Jeśli ten holding bierze szpital to ja poproszę o moją dolę z tej transkcji bo sprzedajecie coś co w małej ( ale jednak!) cząstce należy także do mnie.Będę się miał za co leczyć w prywatnych gabinetach lekarzy-milionerów na starość...Dziękuję samorządowi temu i poprzednim oraz rządowi - właćzę sobie TVP info żeby jednak uśłyszeć że przecież jest "tak dobrze jak nigdy" więc mnie też nie może być źle...
22-01-2019, 16:55:37
+ 6
0
odpowiedz
A co tam ratować ?. stare łóżka, brudne ściany czy układy ordynatorów z ludźmi z powiatu?. Strach przed nowym zarządem jest wielki. Nie będzie bumelowania i udawania że wszystko jest ok. Przypomnę jednak, że ten szpital w 2008 roku mógł sam się przekształcić w niezależną spółkę z znaczną redukcją długu na rzecz państwa (US i ZUS). Ale nie, miłościwie rządzące Forum K. było mądrzejsze... no to mamy co mamy
23-01-2019, 06:36:23
+ 5
- 1
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje dotyczące koronaw...
Nadleśnictwo Kozienice dołączyło do akcji #sadziMY 2020, odbywającej się pod patronatem pary prezydenckie...
Fot. Mazovia
Znamy laureatów trzeciej edycji organizowanego przez samorząd Mazowsza konkursu na „Opiekuna...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka serdecznie zapraszają mieszkańców...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
17 września odbyła się już siódma Spartakiada Osób Niepełnosprawnych "Integracja przez akty...
Fot. Ł. Kościelniak (Echodnia.eu)
Piłkarze Energii Kozienice rozegrali zaległe spotkanie w ramach Tymex Ligi Okręgowej. Wysoko wygrali z be...
Michał Pastuszak z zespołem zaśpiewają dla mieszkańców Gminy Kozienice. Koncert on-line pod tytułe...
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje dotyczące koronaw...
for.grafika Grafitornia - Lilianna Kaleta
Wybory do sejmiku w grudniu? Od stycznia przyszłego roku Warszawa wyłączona z województwa? Co...
Fot. CKA
Przed nami pierwszy z trzech koncertów w ramach inicjatywy mieszkańców pn. „Muzyczne ...
Fot. ilustracja/pixabay.com - ilustracja przykładowa
Rozpoczęły się prace na skwerku między ulicami Konarskiego i Głowaczowską. Powstanie tam plenerowa tężnia...
Muzyczny duet tworzą: Radosław Bolewski - wokalista i perkusista oraz Maciej Tubis, grający na fortepianie i syntezatorze basowym. (FOT. Przemek Kaźmierski)
To będzie prawdziwa gratka dla miłośników muzyki, a zwłaszcza nietypowych i interesujących brzmień...
Fot. Enea KKS Kozienice
Już w najbliższą sobotę siatkarzy Enei KKS-u Kozienice czeka pierwsze spotkanie w ramach Pucharu Polski. ...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu zaprasza do udziału w rozgrywkach Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej...
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje dotyczące koronaw...
Fot. Kronika Kozienicka - Spartakiada 2019 rok
17 września odbędzie się cykliczne wydarzenie - Spartakiada Osób Niepełnosprawnych "Integracja prz...
Fot. Czytelnik
13 września, około godziny 15 w miejscowości Słowiki, w gminie Sieciechów doszło do kolizji drogow...
Fot. burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski
Władze gminy Kozienice zamierzają przyjąć rodzinę repatriantów. Burmistrz Piotr Kozłowski podpisał...
Fot. archiwum Starostwa Powiatowego w Kozienicach - 9 edycja rajdu 2019
Starostwo Powiatowe w Kozienicach organizuje X Powiatowy Rajd Rowerowy „Śladami Historii", kt&oacut...
Fot. ilustracja/pixabay.com
„Razem z Gminą Kozienicką” – to tytuł konkursu fotograficznego, ogłoszonego przez Kozie...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook