Dzisiaj jest piątek, 18 września 2020 r., 262 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Fabryka Domów Bogucin
Czy dzierżawa może rozwiązać problem szpitala? Dzisiaj dyskutowali nad tym radni powiatu kozienickiego
Dodał: KamZap, 07-01-2019 19:37, odsłon: 4173
Fot. A©Arpass
Fot. A©Arpass

Dzisiaj w starostwie powiatowym miało miejsce zebranie komisji zdrowia rady powiatu kozienickiego. Brali w niej udział przedstawiciele Grupy Nowy Szpital Holding S.A., którzy przedstawili swoją propozycję na rozwiązanie problemów finansowych kozienickiego szpitala. Miała by nim być dzierżawa szpitala i zarządzanie przez Grupę.

Posiedzenie prowadził przewodniczący komisji zdrowia Waldemar Witkowski. Na początku starosta Andrzej Jung przedstawił krótką historię kozienickiego szpitala. Starosta podkreślił, że posiada on największą liczbę łóżek w województwie mazowieckim, a jednocześnie jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Zaznaczył, że to posiedzenie ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i dalszej ochrony zdrowia mieszkańców powiatu. Według starosty mogła by to umożliwić dzierżawa szpitala przez grupę „Nowy Szpital”. W posiedzeniu brali udział m.in. jej przedstawiciele: Krzysztof Zgoda, Dariusz Kępisty i Marlena Laskowska, a także pracownicy szpitala, jego dyrektor Jarosław Pawlik oraz przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Ochrony Zdrowia w Kozienicach Maria Miklińska i radni powiatu kozienickiego, którzy nie są w komisji zdrowia.

Mieć więcej zysków niż strat

Dariusz Kępisty w czasie swojej prezentacji przedstawił Grupę, którą reprezentował. Nowy Szpital jest polską prywatną spółką, która istnieje na rynku od kilkunastu lat i obecnie prowadzi 10 szpitali samorządowych, w sumie 82 oddziały i 160 poradni. Spółka działa w oparciu o kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. W momencie przejęcia szpitala Spółka bierze pełną odpowiedzialność za jego funkcjonowanie w tym inwestycje, zakupy, remonty. Mechanizm poprawy kondycji szpitala przedstawiony przez przedstawicieli spółki przedstawia się następująco. W momencie oddania przez starostwo szpitala w dzierżawę Grupie Nowy Szpital obecny dług szpitala jest pozostawiany organowi założycielskiemu czyli powiatowi. Powiat spłaca dług pieniędzmi z dzierżawy, a spółka będąca nowym zarządcą szpitala zmienia tak jego funkcjonowanie, żeby jak najlepiej wykorzystywać przychody szpitala, aby zadłużenie nie rosło, a wręcz przeciwnie, szpital przynosił zysk. Ma być to możliwe dzięki zarządzaniu szpitalem kozienickim w ramach całej grupy. Jak mówił Krzysztof Zgoda takie rozwiązanie pozwala np. na oszczędności rzędu 30% przy zakupach sprzętu medycznego.

Marlena Laskowska z Grupy Nowy Szpital jako przykład podała szpital w Świeciu w woj. kujawsko-pomorskim, gdzie od 2005 roku zwiększyła się liczba oddziałów z 12 do 16, poradni z 13 do 26, kontrakt z NFZ wzrósł z 17 mln do 57 mln złotych, a przychody szpitala z 17,6 mln do 63,5 mln złotych. Krzysztof Zgoda zaznaczył, że póki co nie zna jeszcze wszystkich szczegółów związanych ze szpitalem w Kozienicach, więc nie jest w stanie podać konkretnych liczb. Wymagać to będzie dokładnego rozeznania po ewentualnym rozpoczęciu współpracy.

 


Szpital w Świeciu (woj. kujawsko-pomorskie) był sztandarowym przykładem działania Grupy Nowy Szpital.

 

Po prezentacji przyszedł czas na pytania do przedstawicieli Grupy Nowy Szpital. Dyrektor szpitala Jarosław Pawlik pytał o to, kto będzie właścicielem kontraktu z NFZ w momencie dzierżawy. Krzysztof Zgoda wyjaśnił, że kontrakt z NFZ zawiera jednostka zarządzająca szpitalem, a więc w tym wypadku była by to Grupa. Zaznaczył przy tym, że dzięki temu spółce zależeć będzie na utrzymywaniu zysków szpitala i nie dopuszczanie do strat.

Radna Małgorzata Bebelska pytała w jaki sposób Grupa pozyska szpital w Kozienicach. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że musiało by odbyć się to na zasadzie konkursu.

Przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Ochrony Zdrowia w Kozienicach Maria Miklińska pytała o sytuację tzw. pracowników niemedycznych w momencie dzierżawy. Krzysztof Zgoda nie potrafił dzisiaj odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od podjętych działań naprawczych, choć przykłady innych szpitali pokazywały, że tacy pracownicy, pod warunkiem, że wyrażą taką chęć, mogą znaleźć zatrudnienie w Grupie Nowy Szpital, np. informatycy lub w firmach zewnętrznych, tak jak laboranci zatrudniani przez firmę Diagnostyka na tych samych warunkach.

Radny Zbigniew Sitkowski chciał upewnić się skąd pochodzą środki jakimi dysponuje grupa. Jak powiedział Krzysztof Zgoda są to przede wszystkim przychody szpitala, ale także środki zewnętrzne z Unii Europejskiej.  

Przewodniczący komisji zdrowia Waldemar Witkowski był ciekawy, w jaki sposób Grupa zamierza pozyskać nowych lekarzy i pielęgniarki, których brakuje na rynku, a którzy są niezbędni do prawidłowego działania szpitala. Według Zgody kluczem są ciągłe negocjacje z lekarzami.

Radna Ziółek była zainteresowana tym, czy przychody z dzierżawy pokryją koszt obsługi długu szpitala przez powiat. Choć nie było na to jednoznacznej odpowiedzi, możemy spodziewać się, że tak nie będzie. Nie zmienia to jednak faktu, że dług ten i tak trzeba będzie spłacić niezależnie od tego, czy szpital zostanie wydzierżawiony czy nie.

Radny Stanisław Orzechowski pytał o to jak kształtowały się pensje lekarzy i pielęgniarek w szpitalach przejętych przez spółkę. Krzysztof Zgoda powiedział, że nie zdarzyło się, żeby pensje zostały obniżone z wyjątkiem jednego skrajnego przypadku, chociaż tam ostatecznie pensje zostały wyrównane przez NFZ po decyzji sądu.

Radny Marak Kucharski zastanawiał się jak Grupa poradzi sobie z tzw. niedoszacowaniami przez NFZ. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że Grupa zarządzająca szpitalem stara się działać z takimi środkami jakie posiada. Nie zdarzyło się jednak, żeby w którymkolwiek szpitalu zarządzanym przez nią zmniejszyła się liczba świadczonych usług.

 


Członek zarządu Grupy Nowy Szpital Holding S.A. Krzysztof Zgoda objaśniał zebranym działanie jego spółki.

 

W dalszej części dyskusji padło jeszcze wiele innych pytań, na które przedstawiciele Grupy Nowy Szpital starali się odpowiadać. Dowiedzieliśmy się m.in., że forma zatrudnienia lekarzy i pielęgniarek przez spółkę jest kwestią ich woli, choć większość lekarzy wybiera kontrakt, a pielęgniarek umowę o pracę. Okres dzierżawy to 30 lat co wynika z wieloletnich inwestycji prowadzonych przez spółkę, a ewentualne straty poniesione przez Grupę nie będą obciążały powiatu. Krzysztof Zgoda nie podał też jasnej odpowiedzi na temat losu kozienickiego oddziału zakaźnego pod ewentualnym zarządem Grupy, ponieważ nie miał odpowiednich danych jak to wyglądało w innych szpitalach w Grupie.

Radni mają teraz czas, żeby przeanalizować zebrane informacje i wyrobić sobie zdanie na temat propozycji Grupy Nowy Szpital. Poznamy je na kolejnym posiedzeniu komisji zdrowia.  
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Przede wszystkim ten szpital trzeba porządnie oznakować i wprowadzić jakieś zasady obsługi pacjentów, bo tam wszystko jest dziełem przypadku i tak już od wielu lat. Do specjalisty czeka się nieraz latami a jak już nadejdzie termin to okazuje się, że tym swoim numerkiem możemy się co najwyższej podetrzeć. Zwykle ani godzina się nie zgadza, ani numerek, ani właściwie nic. Czeka się po 6-7 godzin na przyjęcie, w dodatku w atmosferze kłótni, bo wszystko trzeba uzgadniać z wojowniczymi babciami i dziadkami z kolejki. Zupełnie inny komfort byłby gdyby lekarze wyczytywali pacjentów, albo chociaż był wyświetlacz numerkowy, no ale ten standard jeszcze do szpitala kozienickiego nie dotarł. A szkoda, bo specjaliści są dobrzy, personel także, no ale cała reszta działa na słowo honoru.
10-01-2019, 15:07:38
+ 1
0
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje dotyczące koronaw...
Nadleśnictwo Kozienice dołączyło do akcji #sadziMY 2020, odbywającej się pod patronatem pary prezydenckie...
Fot. Mazovia
Znamy laureatów trzeciej edycji organizowanego przez samorząd Mazowsza konkursu na „Opiekuna...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka serdecznie zapraszają mieszkańców...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
17 września odbyła się już siódma Spartakiada Osób Niepełnosprawnych "Integracja przez akty...
Fot. Ł. Kościelniak (Echodnia.eu)
Piłkarze Energii Kozienice rozegrali zaległe spotkanie w ramach Tymex Ligi Okręgowej. Wysoko wygrali z be...
Michał Pastuszak z zespołem zaśpiewają dla mieszkańców Gminy Kozienice. Koncert on-line pod tytułe...
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje dotyczące koronaw...
for.grafika Grafitornia - Lilianna Kaleta
Wybory do sejmiku w grudniu? Od stycznia przyszłego roku Warszawa wyłączona z województwa? Co...
Fot. CKA
Przed nami pierwszy z trzech koncertów w ramach inicjatywy mieszkańców pn. „Muzyczne ...
Fot. ilustracja/pixabay.com - ilustracja przykładowa
Rozpoczęły się prace na skwerku między ulicami Konarskiego i Głowaczowską. Powstanie tam plenerowa tężnia...
Muzyczny duet tworzą: Radosław Bolewski - wokalista i perkusista oraz Maciej Tubis, grający na fortepianie i syntezatorze basowym. (FOT. Przemek Kaźmierski)
To będzie prawdziwa gratka dla miłośników muzyki, a zwłaszcza nietypowych i interesujących brzmień...
Fot. Enea KKS Kozienice
Już w najbliższą sobotę siatkarzy Enei KKS-u Kozienice czeka pierwsze spotkanie w ramach Pucharu Polski. ...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu zaprasza do udziału w rozgrywkach Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej...
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje dotyczące koronaw...
Fot. Kronika Kozienicka - Spartakiada 2019 rok
17 września odbędzie się cykliczne wydarzenie - Spartakiada Osób Niepełnosprawnych "Integracja prz...
Fot. Czytelnik
13 września, około godziny 15 w miejscowości Słowiki, w gminie Sieciechów doszło do kolizji drogow...
Fot. burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski
Władze gminy Kozienice zamierzają przyjąć rodzinę repatriantów. Burmistrz Piotr Kozłowski podpisał...
Fot. archiwum Starostwa Powiatowego w Kozienicach - 9 edycja rajdu 2019
Starostwo Powiatowe w Kozienicach organizuje X Powiatowy Rajd Rowerowy „Śladami Historii", kt&oacut...
Fot. ilustracja/pixabay.com
„Razem z Gminą Kozienicką” – to tytuł konkursu fotograficznego, ogłoszonego przez Kozie...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook