Dzisiaj jest piątek, 07 sierpnia 2020 r., 220 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielone
[FOTORELACJA] 100-lecie Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzeźnicy.
Dodał: KamZap, 05-10-2018 18:28, odsłon: 5432

Niecały tydzień temu braliśmy udział w oficjalnych obchodach 100-lecia I LO w Kozienicach, a dziś równy wiek swojego istnienia świętowała PSP w Brzeźnicy. Była msza święta, odsłonięcie pamiątkowej tablicy i posadzenie przed szkołą potomka dębu Bartek. Dzięki przedstawieniu przygotowanemu przez uczniów mogliśmy poznać pełną zawirowań historię placówki. W uroczystościach wzięło udział wiele osób, a wśród nich znalazła się wieloletnia dyrektor Stefania Woś. To między innymi dzięki jej staraniom szkoła w Brzeźnicy zyskała obecny budynek.

 

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Brzeźnicy, którą wspólnie odprawili ks. dziekan Władysław Sarwa i proboszcz parafii w Brzeźnicy ks. kanonik Julian Zając.

Po mszy wszyscy zebrani uroczystym podchodem pod przewodnictwem orkiestry Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach przeszli z kościoła do budynku szkoły, gdzie miało miejsce odsłonięcie tablicy pamiątkowej z okazji 100-lecia istnienia szkoły.  Tablicę wspólnie odsłonili burmistrz Tomasz Śmietanka, starosta Andrzej Jung, wieloletnia dyrektor szkoły w Brzeźnicy Stefania Woś, obecny dyrektor Jerzy Wach, przedstawicielka rady rodziców Monika Milcuszek i przedstawicielka samorządu uczniowskiego Wiktoria Uzdowska.

 


Wspólne odsłonięcie tablicy.

 

 

Po odsłonięciu tablica została poświęcona.

 

Nie zawsze było łatwo

Po odsłonięciu tablicy wszyscy przeszli do sali gimnastycznej. Tam po odśpiewaniu hymnu państwowego przybyłych gości przywitał dyrektor placówki. Wśród nich znaleźli się m.in.: burmistrz Tomasz Śmietanka, starosta Andrzej Jung, dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy, radni miejscy oraz byli nauczyciele szkoły na czele z byłą dyrektor Stefanią Woś.

 

Później mogliśmy zobaczyć przedstawienie poświęcone szkole przygotowane przez jej uczniów. Tak się składa, że rok 1918 wpisuje się złotymi literami zarówno w historii Polski jak i szkoły w Brzeźnicy. Przemiany jakie zachodziły w naszym kraju przez ostatnie sto lat odbijały się również na funkcjonowaniu tej placówki.

W 1944 roku stary budynek został zniszczony. Dopiero po prawie trzydziestu latach kiedy funkcję dyrektora objęła Stefania Woś rozpoczęto przygotowania do budowy nowego. Niestety na pomoc państwa w tamtym czasie nie można było liczyć. Dlatego szkoła w Brzeźnicy stała się owocem wspólnego wysiłku lokalnej społeczności, która własną pracą i za własne środki stworzyła to miejsce.

Obecny dyrektor Jerzy Wach, który objął to stanowisko po Stefani Woś kontynuował rozwój szkoły. To dzięki jego staraniom powstała sala gimnastyczna, boiska i plac zabaw. Opowieść uczniów wzbogacona była filmem, w którym wystąpili byli i obecni pracownicy szkoły.

 

 

Uczniowie znają historię swojej placówki i tego dnia podzieli się nią z innymi.

 

Szkołę tworzą ludzie

 

Wysiłek jaki uczniowie włożyli w przygotowanie przedstawienia został nagrodzony brawami, po czym głos zabrał wychowanek szkoły w Brzeźnicy, burmistrz gminy Kozienice Tomasz Śmietanka. Podzielił się on swoimi wspomnieniami z lat młodzieńczych i podkreślił jak ważną rolę z jego życiu odegrał czas spędzony w tej szkole. Podziękował również wszystkim osobom, które miały swój wkład w jego edukację i wychowanie, w tym emerytowanej już dyrektor Stefani Woś. W dowód uznania za wieloletnią pracę na rzecz szkoły i lokalnej społeczności dyrektor otrzymała od burmistrza medal pamiątkowy z okazji 450-lecia miasta Kozienice.

 


Medal pamiątkowy wręczył wieloletniej dyrektorce szkoły jej były uczeń – Tomasz Śmietanka.


Później był czas na inne formy uznania dla pracowników placówki w Brzeźnicy takie jak nagrody burmistrza, nagrody dyrektora szkoły, wyróżnienia od starosty, podziękowania i kwiaty. Ponadto zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe statuetki

 

 

Wyróżnienia zostały przyznane również wzorowym uczniom. Te wręczała wiceburmistrz Małgorzata Bebelska.

 

Następnie wszyscy przeszli na zewnątrz budynku by jeszcze jednym symbolicznym gestem upamiętnić ten piękny jubileusz. Przed szkołą miało miejsce wspólne posadzenie dębu, który jest klonem najstarszego polskiego drzewa, znanego „Bartka”. Ci którzy pamiętają czasy sprzed wybudowania sali gimnastycznej twierdzili, że nowy dąb będzie rósł niedaleko miejsca po swoim poprzedniku, ściętym na potrzeby budowy. Jak widać w przyrodzie nic nie ginie.

 

 

Długowieczne drzewo jakim jest dąb ma wróżyć równie długie funkcjonowanie szkoły w Brzeźnicy.

 

Po części oficjalnej goście uroczystości mogli zwiedzić szkołę, obejrzeć stare fotografie lub przeczytać szkolne kroniki. Wiele zaproszonych osób mogło w nich odnaleźć swoich kolegów, koleżanki i siebie samego. Tak jak na przykład zrobił to burmistrz Śmietanka.

 

 

To archiwalne zdjęcie klasy, do której uczęszczał burmistrz Kozienic Tomasz Śmietanka (pierwszy rząd, trzeci od lewej)

 

 

To wspólne zdjęcie z obchodów 100-lecie także powędruje do szkolnej kroniki. Może za sto lat ktoś spojrzy na nie z takim samym sentymentem jak dzisiaj my na te z początku ubiegłego wieku.

 

 

W czasie tak ważnego jubileuszu nie mogło zabraknąć tortu.

 

 

Pierwszy kawałek wspólnie ukroili obecny i była dyrektor szkoły w Brzeźnicy.

 

Redakcja Kozienice24 również gratuluje pięknego jubileuszu i życzy kolejnych 100 lat owocnej pracy na rzecz młodzieży.


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Szpital Powiatowy w Kozienicach
Od dnia 20 lipca 2020 roku w szpitalu w Kozienicach rozpoczął się remont instalacji wodno – kanaliz...
Fot. CKA
Gmina Kozienice, Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka i Enea Wytwarzanie zapraszają na wykład o...
Fot. UM Kozienice
Zapraszamy na uroczyste obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, które odbędą się 15 sierpnia w K...
Gmina Kozienice ma zamiar aktywnie uczestniczyć w akcji mającej na celu bezpieczne usuwanie azbestu. Tute...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook