Dzisiaj jest środa, 18 września 2019 r., 261 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Kosztowniak
Wyjątkowa lekcja przyrody nieopodal elektrowni Kozienice
Dodał: DL, 06-07-2019 12:00, odsłon: 780
Fot. Enea
Fot. Enea

 

Dzieci przebywające na półkoloniach w Ogrodzie Jordanowskim  wzięły udział w  dwóch wycieczkach przyrodniczo-ornitologicznych w lesie obok Elektrowni Kozienice. Zorganizowały je Fundacja Enea, Enea Wytwarzanie oraz Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne.

 

Wycieczki odbywają się w  ramach akcji edukacyjno-ekologicznej. Do udziału zapraszane są dzieci i młodzież z powiatu kozienickiego, a także seniorzy - studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Głównym założeniem inicjatywy jest zaprezentowanie okolic elektrowni jako terenów przyjaznych przyrodzie.

 

– Pomimo sąsiedztwa właśnie takiego energetycznego przedsiębiorstwa mamy różnorodne gatunki ptaków, roślin i zwierząt. Tym razem w wycieczkach udział wzięły dzieci przebywające na półkoloniach w Ogrodzie Jordanowskim – powiedziała Justyna Tkaczyk-Kurek, koordynator wolontariatu w Enei Wytwarzanie.

 

Zajęcia w terenie prowadzi ornitolog Jacek Tabor, prezes Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego, które sprawuje nadzór przyrodniczy nad Elektrownią Kozienice. Uczestników wycieczek oprowadza specjalnie wybraną trasą, podczas której widoczne jest całe piękno okolic otoczenia przedsiębiorstwa. Ornitolog  dzieli się z  uczestnikami swoją wiedzą na temat otaczającej Elektrownię przyrody i przekazuje przy okazji wiele ciekawostek na temat flory i fauny. Nie brakuje też informacji o występujących gatunkach chronionych. Są to na przykład kocanki piaskowe - gatunek bardzo rzadki występujący w niektórych rejonach Polski. Znajduje się tutaj także kilka stanowisk storczyka, który nazywa się kruszczyk szerokolistny i również objęty jest ścisłą ochroną.

 

Zdaniem Jacka Tabora bogate przyrodniczo tereny w okolicach naszej elektrowni stanowią doskonałe miejsce do życia dla różnego rodzaju owadów i roślin miododajnych.

 

– Takie spotkania to dla młodych ludzi doskonała okazja do bliższego zapoznania się z naszą rodzimą przyrodą. Pokazujemy, że jest ona tutaj niezwykle bujna, bogata w gatunki i nie jest zagrożona. Nie obserwujemy chociażby zagrożeń związanych z wymieraniem lasów. Te lasy są naprawdę w dobrej kondycji, co pokazuje, że Elektrownia nie szkodzi, jest dobrem dla wielu cennych gatunków zwierząt, roślin oraz grzybów - powiedział Jacek Tabor.

 

Justyna Tkaczyk-Kurek dodaje, że dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały wszystkich informacji i zadawały wiele pytań - to była wyjątkowa lekcja przyrody – podsumowała. 


Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Nowicjusz
Widzę, że rodzime korporacje ocieplają wizerunek wzorem firm zachodnich :-)
06-07-2019, 18:18:01
+ 5
- 3
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. archiwum Kozienice24/Enea Energetyczna Dycha 2018
Enea Wytwarzanie oraz Stowarzyszenie Street Run Radom wraz z Kozienickim Centrum Rekreacji i Sportu serde...
Fot. UM Kozienice
Burmistrz Gminy Kozienice – Piotr Kozłowski w dniu dzisiejszym wręczył nominacje nowemu dyrektorowi...
Fot. KSRH/Członkowie KSRH podczas zeszłorocznego marszu
W nadchodzący weekend odbędzie się X Marsz Szlakiem Bojowym 31 Pułku Strzelców Kaniowskich w Powie...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
W sobotę 14 września, do Ośrodka Turystyki i Rekreacji w Kozienicach przybyli  seniorzy z całego Maz...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook