Dzisiaj jest niedziela, 17 stycznia 2021 r., 17 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Fabryka Domów Bogucin
Solidarność w Enei Wytwarzanie rozpoczyna protest. "NIE dla zniszczenia naszego systemu energetycznego"
Dodał: DL, 19-10-2020 10:59, odsłon: 4761
Fot. archiwum - Elektrownia Kozienice
Fot. archiwum - Elektrownia Kozienice

Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" w Enei Wytwarzanie zawiązała Komitet Protestacyjno-Strajkowy. Jak twierdzi przewodniczący związku Jacek Bolek, ta decyzja spowodowana jest brakiem rozmów rządu z sektorem energetycznym w sprawie między innymi zwiększenia ograniczenia emisji CO2. - Jeżeli doprowadzimy do zniszczenia naszego systemu energetyki, a przede wszystkim firm wytwarzających prąd z węgla, to skąd go weźmiemy? – pyta przewodniczący "Solidarności" w Enei Wytwarzanie Jacek Bolek.

 

 

Sklep MALUCH Kozienice

Jak tłumaczy przewodniczący Komisji NSZZ „Solidarność” w Enei Wytwarzanie Jacek Bolek, protest jest odpowiedzią na brak reakcji rządu na między innymi pisma skierowane do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Jacka Sasina w sprawie stworzenia komisji do spraw transformacji energetyki. Według niego nie ma rozsądnego planu na zreformowanie naszego systemu energetycznego. Inne rozwiązania wiążą się z potężnymi nakładami finansowymi, którym według przewodniczącego Jacka Bolka nasz kraj nie będzie w stanie sprostać.

 

- Jesteśmy niepewni całego systemu energetycznego jak i również naszego zakładu pracy. Zakład pracuje pełną parą, a przewidywane zyski oscylują w przyszłym roku koło zera, a więc regulacje europejskie sprawiają, że zakład staje się nierentowny. Obawiamy się, że gdy taka sytuacja potrwa dłużej to doprowadzi to do upadku całego zakładu, bo nie można działać nie mając zysku. Jeżeli nie podnosi się ceny prądu, która u nas jest jedną z najniższych w Europie, a nasze zyski się płaszczą, bo jest odgórne zmuszanie zakładów do kupowania węgla po droższej cenie, przez co te pieniądze wypływają z energetyki, a finansują górnictwo. A co będzie z nami? – mówi przewodniczący Jacek Bolek.

 

Nie ma planu na energetykę

 

Według przewodniczącego Jacka Bolka nasz kraj nie ma żadnego szerokie planu na energetykę oraz nie istnieje jakakolwiek alternatywa, która zastąpi nasz dotychczasowy sposób produkowania energii. – Skąd weźmiemy prąd? Nasz system energetyczny potrzebuje w tej chwili dwadzieścia dwa tysiące megawat. Z zagranicy możemy sprowadzić około czterech tysięcy megawat. Jeżeli doprowadzimy do zniszczenia naszego systemu, tych naszych firm wytwarzających prąd z węgla to skąd go weźmiemy? Jeśli chodzi fotowoltaikę i wiatraki to jeśli będziemy mieli w stu procentach pokryte zapotrzebowanie na energię w kraju to w styczniu i w lutym produkcja będzie wynosić około siedem procent. Brak prądu skutkowałby brakiem bezpieczeństwa energetycznego kraju – dodaje Jacek Bolek.

 

Związkowcy szukają rozwiązań. – Unia wymusza na nas zwiększenie ograniczenia emisji CO2, ale nie ma nic w zamian za to. Chodzi o to, żeby powstały rozwiązania, które zagwarantują nam z jednej strony bezpieczeństwo energetyczne, a z drugiej strony jeżeli mamy odchodzić od węgla to stosujmy powolne wygaszanie tego systemu energetycznego, czyli zastępowanie jednego systemu drugim, ale sprawne. Albo trzeba utrzymywać taki system jak elektrownia w gotowości i płacić ludziom, żeby w każdej chwili go włączyć, bo jeśli nie mamy prądu to mamy wojnę i głód – powiedział Jacek Bolek.

 

Protestujący nie widzą szans w elektrowniach atomowych, gdzie budowa jednej to koszt rzędu stu dwudziestu miliardów złotych. – Nie jesteśmy w stanie tego sfinansować. Mogłyby to zrobić pewnie koncerny węglowe, tylko są już tak duszone, że już w tej chwili przestają zarabiać. W Niemczech koszt budowy nowych systemów energetycznych typu fotowoltaika i farmy wiatrowe są przerzucone na obywateli. Dwadzieścia procent z rachunku energii odprowadzane jest na transformację systemu. U nas się tego nie robi i przerzuca się na koncerny energetyczne – dodajeprzewodniczący NSZZ "Solidarność w Enei Wytwarzanie Jacek Bolek.

 

Związkowcy oczekują teraz reakcji rządu. Wysłane zostały w tej sprawie pisma do Ministerstwa Aktywów Państwowych i do premiera Mateusza Morawieckiego. – Czekamy na to co zrobi rząd. Jakie przedstawi nam rozwiązania i pomysły na rozsądną reformację naszego systemu energetycznego. Chcemy poznać plany awaryjne, ponieważ zapotrzebowanie na energię stale wzrasta, przez co nie możemy być jej pozbawieni – mówi na koniec Bolek.

Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Komentator
Przed wyborami węgiel był potrzebny, górnicy byli potrzebni, prąd z węgla był potrzebny, co nam tu Unia będzie się rządzić. A po wyborach... robimy co Unia każe potulnie. I szlag trafi węgiel i prąd z węgla.
20-10-2020, 09:41:01
+ 12
- 1
odpowiedz
Śmiać mi się chce z górników, rolników etc. jak teraz płaczą. Jak się nie ma swojego rozumu to im już teraz tylko to pozostało. Trzeba było go używać jak były wybory.
20-10-2020, 13:58:37
+ 9
- 1
odpowiedz
Ciekawy temat... Rząd z energetykami, nie będzie z pewnością uniżenie negocjował, jak z górnikami, choć w ogólnym rozrachunku, ich również oszukano. Energetyka systemowa w naszym kraju, od lat postrzegana była i jest przez rządzących, jako prężny sektor gospodarki w którym, jak powiedział lokalnie poseł Suski: "nieźle się zarabia". W ramach ślepo realizowanej w przeszłości konsolidacji enegetyki z sektorem wydobywczym, wytrasferowano bezpowrotnie do kopalń, ogromne ilości pieniędzy, które energetyka teraz potrzebuje na swoje przeobrażenie. Jak widać, te ogromne pieniądze górnictwu nie pomogły i realizacja planu stopniowego wygaszania kopalń, wydaje się dziś być nieuchronna i jest jedynym sensownym kierunkiem. Plan na energetykę jest, tylko dla niektórych zakładów energetycznych, okazać się może wątpliwie korzystny. W tej sytuacji dobrze, że w EW, chociaż palec trzymany jest na pulsie.
20-10-2020, 14:05:33
+ 8
- 1
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. PKP S.A.
PKP S.A. na przełomie 2020 i 2021 r. ogłosiły przetargi na wybór wykonawców prac budowlanyc...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Wiadomo już, że w 12 placówkach medycznych w powiecie kozienickim będzie można najpierw się zareje...
Fot. image.freepik.com
W najbliższych dniach temperatury w regionie mają spaść w nocy nawet do minus 18 stopni. Nie od dziś wiad...
Wielokrotnie dostrzegasz w swoim miejscu zamieszkania coś niepokojącego, a może chciałbyś się dowiedzieć ...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych zakażeniach koronawirusem w powiecie kozienickim.
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass, od lewej: radny powiatu kozienickiego Tomasz Trela oraz poseł na Sejm RP Konrad Frysztak
Radny powiatu kozienickiego Tomasz Trela oraz poseł na Sejm RP Konrad Frysztak od kilku miesięcy kruszyli...
Fot. kkskozienice.pl
Przed siatkarzami Enei KKS-u Kozienice pierwsze w tym roku kalendarzowym spotkanie na własnym parkiecie. ...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Armia Kazika rośnie w siłę! We wtorek informowaliśmy o przekazaniu przez burmistrza Kozienic Piotra Kozło...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych zakażeniach koronawirusem w powiecie kozienickim.
Na zdjęciu Arkadiusz Mizera. Fot. Mariusz Basaj/archiwum Kozienice24
Dzień po swoich urodzinach, 13 stycznia odszedł założyciel i szkoleniowiec Akademii Piłkarskiej "Nasze Na...
Fot. Starostwo Powiatowe w Kozienicach
13 stycznia, na zaproszenie starosty kozienickiego Andrzeja Junga – w starostwie gościł wicemarszał...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Od stycznia telewizja lokalna Kronika Kozienicka nie jest już w strukturach Kozienickiego Domu Kultury, a...
Fot. opskozienice.pl
Centrum Usług Społecznych w Kozienicach zaprasza seniorów z terenu gminy Kozienice, nieaktywnych z...
Fot. Anna Puzio - PCK Kozienice
Otwarto nową siedzibę Polskiego Czerwonego Krzyża w Kozienicach.    
Fot. ilustracja/pixabay.com
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych zakażeniach koronawirusem w powiecie kozienickim.
Małgorzata Jagielska - Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza do oglądania nowego cyklu pt. „...
Fot. Kozienicki Dom Kultury
Po raz kolejny Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka dołączył do Wielkiej Orkiestry Świątecznej ...
Fot. Maciej Zając
W ostatnim czasie obserwujemy bardzo duży wzrost zainteresowania zarówno ze strony lokalnej społec...
Fot. archiwum
Zgodnie z decyzją rządu etap odpowiedzialności, który został rozpoczęty 28 listopada 2020 r., zost...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Aparaty RTG za prawie 2,8 mln zł trafią do szpitali w Radomiu, Kozienicach, Grójcu, Lipsku, Pionka...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook