Dzisiaj jest sobota, 30 maja 2020 r., 151 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Fabryka Domów Bogucin
Pomoc od władz lokalnych, organizacji i ludzi w dobie koronawirusa
Dodał: DL, 01-04-2020 14:33, odsłon: 853

W dobie pandemii wszyscy ludzie mobilizują się w jednym celu, który stanowi wzajemna pomoc w panującej obecnie w naszym kraju sytuacji kryzysowej. Nie inaczej jest w naszym regionie, gdzie powstało wiele oddolnych, społecznych inicjatyw, a także tych wypływających od lokalnej władzy, które mają na celu pomóc w zwalczaniu rozprzestrzeniania się wirusa, a także w niwelowaniu jego skutków.

Czujni harcerze

 

ZHR w związku z koronawirusem rozpoczęło w marcu akcję pomocy seniorom i osobom samotnym. Akcją objęte jest nasze miasto.

 

- Działamy na terenie miast: Radom, Pionki, Kozienice, Zwoleń, Jedlnia Letnisko oraz Skarżyska-Kamienna, Suchedniowa, Bałtowa. Dysponujemy 20 osobową grupą dorosłych przeszkolonych instruktorów z uprawnieniami wychowawczymi i dodatkowo niektórzy z nich to ratownicy KPP. Instruktorzy stoją na czele drużyn skupiających około 500 harcerek i harcerzy, którzy mogą stanowić kanał przekazywania informacji poprzez strony drużyn (forma sieci alarmowej) – informuje hm. Lidia Wierzbicka, HR Koordynator ZHR Okręgu staropolskiego do spraw współpracy z Centrum Zarządzania Kryzysowego.

 

Numery informacyjne do koordynatorów Pogotowia Harcerek i Harcerzy:

 

• 509 701 610

 

• 696 118 841

 


 

Pomoc od władz gminy

 

W dniu 18 marca burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski podjął decyzję o zakupie z tak zwanej rezerwy kryzysowej, sprzętu dla ratowania zdrowia i życia, który zostanie przekazany kozienickiemu szpitalowi. To kolejne działania wynikające z posiedzenia Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym brał udział dyrektor szpitala referując potrzeby placówki medycznej.

 

- Moja dzisiejsza decyzja to niezwłoczna reakcja na złożony w dniu wczorajszym wniosek Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach o pomoc w zakresie zakupu sprzętu niezbędnego do ratowania zdrowia i życia – informuje Burmistrz Piotr Kozłowski.

 


 

Burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski mając na względzie problematyczną sytuację lokalnych przedsiębiorców 19 marca podjął kroki, które mają ułatwić funkcjonowanie podmiotom gospodarczym w kryzysowym dla nich czasie.

 

W ramach własnych możliwości i kompetencji, działając na rzecz pomocy przedsiębiorcom i ochrony miejsc pracy w Gminie Kozienice, deklaruję wprowadzić następujące ulgi i ułatwienia:

  • możliwość odroczenia, rozłożenia na raty – na wniosek przedsiębiorcy - płatności podatków lokalnych za okres od marca do maja włącznie, przede wszystkim podatku od nieruchomości, ale też np. od środków transportu. Będzie też możliwość starania się o umorzenie zaległości podatkowych za ten okres,
  • zwolnienie z opłaty czynszowej dla wynajmujących lokale gminne, którzy ze względu na sytuację musieli zawiesić działalność (za ten okres).

Burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski 31 marca poinformował o przekazaniu tysiąca maseczek ochronnych i stu kombinezonów na potrzeby szpitala w Kozienicach. - Jest to odpowiedź na prośby pracowników szpitala – mówi burmistrz Piotr Kozłowski.

 - Podjąłem decyzję, aby dostarczono do Szpitala Powiatowego w Kozienicach 1000 maseczek ochronnych oraz 100 kombinezonów, jako kolejną pomoc od Gminy Kozienice. Dotychczas przeznaczyliśmy środki na zakup sprzętu ratującego zdrowie i życie pacjentów. Teraz, zakupując środki ochrony indywidualnej odpowiedziałem na prośby pracowników szpitala, bo ważne jest, aby osobom, które niosą nam pomoc, również zapewnić jak największe bezpieczeństwo – informuje burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski.

 

Pomoc od władz powiatu

 

30 marca odbyło się posiedzenie Zarządu Powiatu Kozienickiego oraz XX Sesja Rady Powiatu Kozienickiego VI kadencji, podczas której zapadły kluczowe decyzje dla między innymi szpitala w Kozienicach. Maksymalna wysokość pożyczek uchwalona została na kwotę 1.500.000,00 zł. Pożyczka przewidziana jest dla Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach.

 


 

Najważniejsze zmiany wprowadzone w budżecie Powiatu Kozienickiego na 2020 r. dotyczą przekazania dla Szpitala Powiatowego w Kozienicach środków finansowych w kwocie 385.000,00 zł pochodzących z niewykorzystanych środków z lat ubiegłych. Środki te przeznaczone są na zabezpieczenie wkładów własnych do realizowanych przez SPZZOZ projektów współfinansowanych ze środków UE. Dla Szpitala Powiatowego w Kozienicach przekazana została również kwota 345.000,00 zł, są to środki finansowe pochodzące z dotacji z budżetu Wojewody Mazowieckiego dla Powiatu Kozienickiego w związku z zaistniałą sytuacją kryzysową związaną z zapobieganiem i leczeniem COVID-19 i innych chorób zakaźnych z przeznaczeniem na zakup sprzętu medycznego (respiratory i dezynfekator).

 

Wsparcie terytorialsów

 

Terytorialsi stacjonujący w Szkole Podstawowej nr 3 w Kozienicach rozpoczęli pomoc w walce z koronawirusem. Żołnierze 62. Batalionu Lekkiej Piechoty Wojska Obrony Terytorialnej niosą pomoc ludziom biedniejszym, chorym, a także tym, którzy objęci są kwarantanną.

 

Jak informował dowódca 62. Batalionu Lekkiej Piechoty WOT podpułkownik Łukasz Baranowski, żołnierze będą realizować wyżej wymienione działania w naszym powiecie. – Zgodnie ze swoją misją, wspieranie i obrona lokalnych społeczności działamy w Kozienicach, w grupie dwudziestu żołnierzy Obrony Terytorialnej. Robimy wszystkie te zadania, które ustaliliśmy z lokalnym samorządem – mówił dla Kroniki Kozienice podpułkownik Łukasz Baranowski.

 


 

Żołnierze zajmują się między innymi dostarczaniem żywności, lekarstw i środków higieny osobistej do osób objętych kwarantanną domową oraz osób w podeszłym wieku, potrzebujących pomocy. Okazują także wsparcie dla funkcjonariuszy policji podczas kontroli przestrzegania zasad kwarantanny.

 

Szyją maseczki

 

Enea Wytwarzanie, Stowarzyszenie „Z Potrzeby Serca” oraz Stowarzyszenie „Grabowianie” z Grabowa nad Pilicą połączyły siły i rozpoczęły akcję charytatywnego szycia maseczek na potrzeby różnych instytucji, których pracownicy są najbardziej narażeni na zarażenie koronawirusem. Akcja koncentruje się głównie na przedstawicielach służb medycznych. Inicjatywę można wesprzeć zakupując materiał niezbędny do uszycia maseczki, a także włączając się do samej akcji szycia.

 

Maseczki przekazywane będą przedstawicielom służb medycznych, straży pożarnej, policji oraz wszystkich innych służb, które będą wykazywać zapotrzebowanie na maseczki. Trafią one także do pracowników Enei Wytwarzanie, by wzmocnić bezpieczeństwo ich pracy.

 


 

Osoby, które chcą dołączyć lub wesprzeć akcję prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem: 517 733 009, 506 248 522 oraz 667 884 077

 

Akcję można wesprzeć także bezpośrednio finansowo:

 

- nr konta bankowego 59 8002 0004 0050 5000 2027 0001 - Stowarzyszenie Z POTRZEBY SERCA.
 

Enea Wytwarzanie wspiera szpitale

 

W związku z sytuacją epidemiologiczną w Polsce, Enea Wytwarzanie przekazała 400 tys. zł na wsparcie szpitali, które walczą z koronawirusem. Wsparcie to trafi także do kozienickiego szpitala. Pomoc dociera do placówek z terenu działania Spółki. Enea Wytwarzanie wdrożyła szereg procedur zwiększających bezpieczeństwo pracowników.

 

– Mamy na uwadze bezpieczeństwo energetyczne kraju, ale przede wszystkim zdrowie mieszkańców powiatów kozienickiego i radomskiego, którzy są pracownikami Spółki. Nasze działania podyktowane są także decyzją Rady Ministrów o zachowaniu i podejmowaniu wszelkich środków prewencyjnych w celu zminimalizowania szerzenia się koronawirusa, szczególnie w obszarze działania spółek o strategicznym znaczeniu dla Polski – powiedział Antoni Józwowicz, prezes Enei Wytwarzanie.  
Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Dyrekcja i pracownicy kozienickiego szpitala informują, że przy zachowaniu odpowiednich środków os...
Fot. http://www.kozienice.sr.gov.pl/
Jak poinformował prezes sądu rejonowego w Kozienicach Krzysztof Jerzy Piaseczny, Z dniem 1 czerwca 2020 r...
Fot. LGD Puszcza Kozienicka
Własnoręczne wykonanie makramy – takie zadanie mieli uczestnicy zajęć zorganizowanych w czwartek, 2...
Fot. archiwum
Baseny, siłownie i kluby fitness znów będą czynne. Nie inaczej będzie w Kozienicach. Tutejsze obie...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook