Dzisiaj jest piątek, 07 sierpnia 2020 r., 220 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielone
Najlepsi kolarze na świecie wracają do Kozienic. Każdy może wziąć udział w wyścigu towarzyszącym wielkiej imprezie
Dodał: DL, 13-07-2020 13:57, odsłon: 1030
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass

Już 18 lipca zostanie rozegrany 63. Międzynarodowy Wyścig Kolarski "Dookoła Mazowsza". Tradycyjnie już najlepsi kolarze zawitają do Kozienic, gdzie odbędą się wyścigi amatorów oraz start ostry zawodników. Wyścig ten poprzedziła konferencja prasowa, która odbyła się w Kozienickim Domu Kultury. W konferencji udział wzięli dyrektor wyścigu Marcin Wasiołek, burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski oraz dyrektor KCRiS Marcin Zmitrowicz.

 

 

Rangą, wyścig ten jest drugim najważniejszym wyścigiem kolarskim po Tour de Pologne. Etap IV rozstrzygnięty zostanie w Kozienicach, który odbędzie się 18 lipca.Tradycyjnie sercem zawodów będzie teren przed Krytą Pływalnią Delfin przy ul. Legionów. Na godz. 11.00 zaplanowano wyścig amatorów. O godz. 12.00 odbędzie się oficjalna prezentacja ekip a o 12.55 odbędzie się start honorowy. Pięć minut później (na ul. Piastowskiej) rozpocznie się tzw. ostry start.

 

Burmistrz gminy Kozienice zachęcał wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w wyścigu oraz dopingowania najlepszych kolarzy na świecie. Przystąpić do rywalizacji może każdy, ponieważ przewidziano coroczne mistrzostwa gminy Kozienice. Zapisów można dokonywać w biurze w dniu wyścigu, bądź na stronie http://mazovia-team.pl/mazoviamasters/Wyścig ważny, już sześćdziesiąty trzeci. U nas siedemnasty, więc za rok będzie pełnoletność na terenie Kozienic, co nas ogromnie cieszy. Cieszy nas również to, że to rok szczególny, w którym imprezy, w tym także sportowe zostały mocno ograniczone, natomiast ten wyścig dochodzi do skutku. Kozienice zawsze były dla sportu gościnne, szczególnie dla kolarstwa – mówił burmistrz Piotr Kozłowski.

 


 

- Obchodzimy stulecie Polskiego Związku Kolarstwa, więc dla braci kolarskiej jest to szczególny okres. Wyścig, który odbędzie się u nas będzie ważny wyścigiem, liczonym w rywalizacji międzynarodowej, ale także tutaj dla naszego regionu. Do tego, dość aktywnie angażują się w to wydarzenie nasi mieszkańcy. Myślę, że ten kierunek, który był obrany kilkanaście lat temu sprawdził się i będzie przez nas kontynuowany – dodał burmistrz.

 

O idei wyścigu i sportowym przywiązaniu do Kozienic mówił dyrektor wyścigu Marcin Wasiołek. Systematycznie od 2004 roku, bez przerwy wyścig odbywa się w Kozienicach. Dyrektor mówił między innymi o historii polskiego kolarstwa. Jedna z ciekawostek był rok 1925, który przyniósł pierwszy wyścig etapowy dookoła województwa warszawskiego i łódzkiego a w roku później rozegrano etapówkę dookoła województwa krakowskiego.

 

Wśród zaproszonych ekip są grupy między innymi ze Słowacji, z Czech, Niemiec, Estonii, Litwy, Belgii, Włoch. W wyścigu wystartuje jedenaście polskich drużyn. Nie ma także zakazu kibicowania, a wiec każdy może podziwiać zmagania światowego kolarstwa. Organizatorzy proszą o przestrzeganie wytycznych sanitarnych – Kiedyś nazywałem Kozienice i dalej to podtrzymuję stolicą kolarstwa mazowieckiego. Wyścig dookoła Mazowsza otwiera sezon wyścigów światowych. Zdecydowaliśmy się realizować w tym przedsięwzięciu wszystkie zalecenia zdrowotne związane z epidemią. Nie ma żadnych przeciwskazań do kibicowania. Do tegorocznego wyścigu zgłosiło się wiele ekip z całego świata. Przyjąć mogliśmy stu pięćdziesięciu zawodników. Oczekuję naprawdę interesującej rywalizacji sportowej. Do Kozienic przyjedzie wielu znakomitych kolarzy. Liczę na to, że końcówka wyścigu w Kozienicach dostarczy jak zawsze dużych emocji – mówił Marcin Wasiołek.

 


 Według Marcina Wasiołka faworytem sobotniego wyścigu będzie Aloise Kaňkovského pochodzący z Czeskiej ekipy Elkov.

 

Jak mówił dyrektor, obecny będzie również zeszłoroczny zwycięzca Stanisław Aniołkowski, ale ze względu na  jego mało doświadczoną drużynę nie pokłada w nim większych nadziei. Podkreślił także trudność kozienickiej trasy.

 

W przekonaniu Marcina Wasiołka najlepszym kolarzem okresu przedwojennego i osobą, która zasługuje na duże uznanie był Józef Lange zawodnik Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów (WTC 1886) i Legii Warszawa, olimpijczyk, który był pierwszym drogowym mistrzem Polski. Podczas konferencji prasowej poświęcił znaczną ilość czasu na przedstawienie tej sylwetki.

 


- Ta impreza też czemuś służy. Kibicom, ale także i naszym mieszkańcom. Dzięki niej mogą się zaangażować i przeżyć dużą przygodę sportową – mówił dyrektor KCRiS Marcin Zmitrowicz.

 

- Dzięki tej imprezie, która odbywa się u nas od siedemnastu lat zbudowaliśmy także zainteresowanie kolarstwem dla naszych amatorów, naszych mieszkańców. Są wyścigi, które towarzyszą temu wielkiemu wydarzeniu. Naszą ideą było, aby przy współpracy z Panem Marcinem stworzyć wyścig dla amatorów, mistrzostwa szosowe gminy Kozienice. To się udało, będzie piąta edycja. Wszystkie wcześniejsze cieszyły się sporym zainteresowaniem. Jest to jedyna okazja dla naszych mieszkańców, aby pojechać na profesjonalnie zabezpieczonej trasie, z całą otoczką masowej imprezy i przy okazji w towarzystwie najlepszych zawodników na świecie – mówił dyrektor KCRiS Marcin Zmitrowicz.  
Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Kozienicki Klub Motorowy - KKM/Facebook
W weekend 25-26.07 odbyła się I runda Pucharu i Mistrzostw Polski w Enduro w Połczynie Zdrój. - Ni...
Fot. Kortez - materiały prasowe
W muszli koncertowej w Kozienicach,  w piątek 7 sierpnia 2020 roku o godzinie 21 odbędzie się koncer...
Fot. Ministerstwo Zdrowia
Zmiany w organizacji wesel, wydarzeń sportowych czy obowiązek zasłaniania nosa i twarzy wszędzie, nie tyl...
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach przekazała kolejne informacje dotyczące koronaw...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook