Dobiegł końca projekt „Razem dla kultury w Gminie Kozienice”, który w ostatnich miesiącach był realizowany przez Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Uroczyste zakończenie przedsięwzięcia odbyło się w niedzielę 22 listopada, bez udziału publiczności, ale za to w formie transmisji na żywo, nadawanej za pośrednictwem lokalnej telewizji Kronika Kozienicka. Podczas podsumowania były podziękowania, przemowy, ale także i wywiady, z którymi można zapoznać się w zamieszczonym poniżej materiale wideo.
Projekt „Razem dla kultury w Gminie Kozienice”, realizowany był przez Kozienicki Dom Kultury od marca do listopada 2020 roku. Przedsięwzięcie to składało się z dwóch powiązanych ze sobą części.
Pierwsza część projektu miała charakter badawczy. W jej trakcie przeprowadzone zostały pierwsze w historii gminy Kozienice badania nad stanem kultury. Wspólnie z badaczami z Fundacji „Obserwatorium” Kozienicki Dom Kultury zaprosił mieszkańców do udziału w wirtualnych warsztatach, prowadzone były także wywiady telefoniczne, a w sieci udostępniona została specjalna ankieta. Na podstawie zebranych danych opracowana została „Diagnoza lokalnego potencjału kulturotwórczego Gminy Kozienice”. Ta z kolei posłużyła do stworzenia regulaminu konkursu na inicjatywy lokalne.
Niedzielne spotkanie poprowadziła Aleksandra Sitnik z Kozienickiego Domu Kultury.
Trzy inicjatywy
W trakcie konkursu mieszkańcy mogli zgłaszać swoje pomysły na nowe inicjatywy kulturalne w gminie Kozienice - przy założeniu, że podejmą się ich organizacji, oczywiście ze wsparciem ze strony Kozienickiego Domu Kultury. W efekcie trzy przedsięwzięcia otrzymały środki na realizację (w sumie 19 250 zł). Były to następujące inicjatywy: „Muzyczne Kozienice”, „Razem z Gminą Kozienicką” oraz „Kobieto! Puchu marny! - czy aby na pewno?”.
Dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska pełna podziwu podsumowała cały projekt, opowiadając między innymi o jego przebiegu i owocnej współpracy z autorami inicjatyw oraz Narodowym Centrum Kultury.
Dzięki zaangażowaniu mieszkańców i pracy wykonanej przez Kozienicki Dom Kultury i przedstawicieli inicjatyw, w ostatnich tygodniach mieszkańcy mogli uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach. Były to między innymi koncerty lokalnych artystów, wykłady poświęcone kobietom, plebiscyt, konkurs, a także wystawy, w tym duża wystawa fotografii.
Rozmowa z autorami projektów
Niedzielne podsumowanie projektu było idealną okazją, aby opowiedzieć o tych działaniach, spytać autorów inicjatyw o wrażenia, a także podziękować im za pełną zaangażowania pracę. Spotkanie poprowadziła Aleksandra Sitnik z Kozienickiego Domu Kultury. „Wywiad” z przedstawicielami inicjatyw przeprowadzał referent do spraw promocji Kozienickiego Domu Kultury Mariusz Basaj.
Rozmawiał on o między innymi z Wiktorią Krekorą o wernisażu wystawy ukazującej piękno gminy Kozienice. Jej wystawa podzielona była na trzy części. Pierwszą z nich stanowiły fotografie, autorstwa uczestników tego konkursu – mieszkańców Kozienic i okolic. Na dwóch kolejnych (zdjęcia wielkoformatowe i „foto-drzewo”) prezentowane były prace autorki inicjatywy – Wiktorii Krekory. W sumie zaprezentowanych zostało około 40 fotografii o różnym formacie. Wszystkie z nich łączył wspólny temat, czyli atrakcyjne miejsca na terenie gminy Kozienice.
Wiktoria Krekora - "Razem z Gminą Kozienicką"
Autorkami projektu „Kobieto! Puchu marny! – czy aby na pewno?” były Joanna Piwońska oraz Małgorzata Kuśmierczyk-Balcerek, a więc nauczycielki z I Liceum Ogólnokształcącego w Kozienicach. Z powodu nieobecności Joanny Piwońskiej Małgorzata Kuśmierczyk-Balcerek mówiła o tym, iż realizując inicjatywę we współpracy z między innymi uczniami liceum, chciały przybliżyć mieszkańcom gminy Kozienice sylwetki kobiet, które miały znaczny wpływ na losy Polski i świata.Zwieńczeniem projektu był specjalny plebiscyt, w którym mieszkańcy gminy Kozienice wybrali dziesięć najbardziej zasłużonych kobiet dla świata kultury i nauki.
Małgorzata Kuśmierczyk-Balcerek - jedna z autorek projektu „Kobieto! Puchu marny! – czy aby na pewno?”
Obecny podczas podsumowania był również członek Stowarzyszenia „Przystanek Inicjatywa” Albert Kopański, który wraz z Edmundem Kordasem jest autorem projektu „Muzyczne Kozienice”. Ostatni październikowy koncert, którego gwiazdą był „Kudłaty Soundsystem” zwieńczył część koncertową inicjatywy „Muzyczne Kozienice”, która realizowana była już od września. Pierwszy z koncertów, pod nazwą „Muzyka Drogi”, odbył się we wrześniu nad stawem w Janikowie. Wówczas wystąpiła „Joanna i przyjaciele”. Z kolei w październiku, w kawiarni CKA, mieliśmy okazję wysłuchać zespołu „Stare Konie”. Na koniec dla mieszkańców wystąpił „Kudłaty SoundSystem”, czyli Łukasz Różycki.
Albert Kopański opowiadał o projekcie "Muzyczne Kozienice".
Oficjalne podziękowania i uroczysty tort
Następnie dyrektor Kozienickiego Domu Kultury przekazała wszystkim autorom oficjalne podziękowania. Głos zabrał także głos gość specjalny, którym była Ligia Jaszczewska z Narodowego Centrum Kultury.
Ligia Jaszczewska z Narodowego Centrum Kultury oraz dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska
Oficjalne podziękowania od dyrektor Elwiry Kozłowskiej trafiły także do pracowników domu kultury, którzy aktywnie włączyli się w realizację projektu. Byli to, Mariusz Basaj, Aleksandra Sitnik, Halina Koryńska oraz Dominika Bartmańska. Po wszystkim był uroczysty tort, który ze względów epidemicznych wszyscy uczestnicy niedzielnego podsumowania byli zmuszeni skonsumować w zaciszu domowym.
![]() |