26,3 C
Kozienice
środa, 24 lipca, 2024

„Nepotyzm, kolesiostwo, prywata… w Kozienicach”. Maciej Kordas będzie pełnił obowiązki dyrektora Muzeum

Popularne

Warto przeczytać

– Z wykształcenia jest historykiem, posiada również doświadczenie w pracy w muzeach – zapewnia burmistrz Piotr Kozłowski, który w środę 29 grudnia na pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum Regionalnego w Kozienicach powołał Macieja Kordasa. Informację o powołaniu przekazał osobiście burmistrz za pośrednictwem mediów społecznościowych. Sposób wyłonienia najlepszego kandydata na stanowisko dyrektora Muzeum, szybko został skrytykowany.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kozienickim Muzeum nie ma przymusu przeprowadzenia procedury konkursowej na stanowisko dyrektora. Z tej furtki skorzystał burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski, który w środę 29 grudnia wydał zarządzenie o powołaniu na stanowisko pełniącego dyrektora Macieja Kordasa. Dzień wcześniej ze stanowiskiem pożegnał się dotychczasowy dyrektor Krzysztof Reczek, który odszedł na emeryturę.

Choć sam wybór osoby z kierunkowym wykształceniem nie wzbudził wśród mieszkańców zbyt dużej kontrowersji, to sposób przeprowadzenia procedury wyłonienia najlepszego kandydata na to stanowisko już tak. Zdaniem internautów i naszych czytelników – W doborze pracowników burmistrz Piotr Kozłowski kieruje się często niejasnym kluczem preferencji rodzinnych, koleżeńskich oraz partyjnych.

W  tym miejscu należy przypomnieć, że nowy dyrektor jest synem Edmunda Kordasa, który pełni od wielu lat funkcję redaktora naczelnego Tygodnika OKO, a co najbardziej istotne w tej sprawie, jest prezesem Spółdzielni Socjalnej „Przystanek”, dla której gmina udostępniła lokal i jest zarazem jej głównym zleceniodawcą. – Tyle funkcji na raz i syn, który będzie pełnił obowiązki dyrektora bez ogłoszenia konkursu na to stanowisko, czyżby był to przypadek? – zadają pytanie czytelnicy w rozmowie z naszą redakcją.

Jako pierwszy na informację o nowym dyrektorze zareagował były burmistrz Kozienic Tomasz Śmietanka. Za pośrednictwem mediów społecznościowych skrytykował działanie burmistrza oraz przypomniał, że podczas swojej kadencji niejednokrotnie pozywał naczelnego „OKA” przed oblicze sądu.

– Moi Drodzy, witam po cudownych Świętach. Wreszcie, choć nadal covid, więcej rodzinnych spotkań. Super. Tak jak pisałem, dopiero teraz trudne tematy. Jest ich dużo. Dziś ,,zrobienie” bez konkursu (według tego co zdążyłem ustalić) przez burmistrza Kozłowskiego nowym dyrektorem muzeum dra Macieja Kordasa, syna Edmunda Kordasa. Nie kwestionuję kompetencji pana dra Macieja, natomiast sposób jest nie do przyjęcia. Burmistrz Kozłowski został znowu postawiony pod ścianą. Na podstawie mojego doświadczenia wiem, że oczekiwania pana Edmunda rosną szybko. Pan Edmund przegrał wszystkie procesy w sądach w latach 2015-2019 dotyczące oszczerstw jego tygodnika na mój temat. Teraz ten prywatny tygodnik, który wychwala bezkrytycznie obecnego burmistrza jest finansowany bez przetargu z budżetu gminy. Pan Edmund jest prezesem na majątku gminy i wykorzystuje burmistrza nadal. Co Państwo na to? Nepotyzm, kolesiostwo, prywata… A może zamierzony od dawna plan? Serdecznie pozdrawiam – pisze radny Tomasz Śmietanka.

Sprawę skomentował również radny powiatowy Tomasz Trela, który zarzuca obecnemu burmistrzowi kolesiostwo oraz jednoosobowe obsadzanie stołków. – Przede wszystkim pierwsze pytanie, które przychodzi na myśl to, czy na stanowisko dyrektora muzeum odbył się konkurs? Ja jestem zwolennikiem tego, że to właśnie w drodze konkursów powinno się wyłaniać najlepszych kandydatów na stanowiska dyrektorskie, kierownicze. Taki konkurs powinien być transparentny, tak jak na przykład w Warszawie, w Ciechanowie, w Siedlcach. Tu na stanowiska dyrektorów lokalnych muzeów zostali albo dopiero zostaną wyłonieni kandydaci, ale dopiero po przeprowadzeniu konkursów. A w Kozienicach, jak się okazuje, mamy do czynienia z kolesiostwem burmistrza oraz jednoosobowym obsadzaniem stołków. To na pewno nie służy Kozienicom. Myślę, że wśród kozieniczanek i kozieniczan nie brakuje kompetentnych osób, które z powodzeniem mogłyby wystartować w konkursie i wygrać go. Nie wiem, jakie ten pan, któremu powierzono obowiązki dyrektora muzeum, ma kompetencje, umiejętności, doświadczenie. Na razie jedyne, co nam wiadomo to, że jest synem pana Edmunda Kordasa, mocno wspierającego burmistrza, sam zatrudniony zresztą na stanowisku prezesa spółdzielni socjalnej „Przystanek”, w ramach której działa kawiarnia kulturalna w Centrum Kulturalno-Artystycznym. Jak się okazuje, rodzina Kordasów, może liczyć na pomoc burmistrza przy obsadzaniu wysokich stanowisk. Pytanie czy mieszkańcom Kozienic podoba się to, że bez konkursu nie wygrywają kompetencje, a lepsze, mocniejsze plecy? – mówi radny.

Głosy mieszkańców gminy Kozienice są podzielone. W komentarzach zamieszczonych w mediach społecznościowych możemy przeczytać o płynących gratulacjach dla nowego dyrektora oraz słowach krytyki wobec sposobu jego wyboru.

Czytaj więcej

4 KOMENTARZE

 1. To się dziej w Gminie Kozienice i zostało opisane powyżej, jest co najmniej zastanawiające… i jak dla mnie to…
  Co o tym myślicie?

  12
  6
 2. Jak dla mnie to brzmi bardzo legitnie:
  „Maciej Kordas studia magisterskie na kierunku historia ze specjalizacją nauczycielską ukończył w 2008 roku na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dwa lata później obronił magisterium na tej samej uczelni na kierunku administracja, a w 2013 obronił doktorat. W ostatnim czasie ukończył studia podyplomowe z zarządzania kulturą.

  W swojej pracy zawodowej Maciej Kordas prowadził badania nad historią społeczno-gospodarczą XV-XVI wieku, a dokładnie zajmował się problemem migracji chłopów do miast. Związany był z Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Warce, a także Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.”

  0
  0
   • Jedyny sposób by odpowiedzieć na takie pytanie to przeprowadzenie konkursu. Czy konkurs był tego nie wiem. Nie kwestionuję kompetencji Pana Macieja ale też nie wiem ile osób związanych z Kozienicami o takich czy innych kompetencjach funkcjonuje sobie. Dla wielu osób wygląda to jak wygląda i może być rożnie postrzegane. A swoją drogą to wszystkie wskazane w artykule „okoliczności” nie pomagają Panu Maciejowi. Tu pytania można mieć bardziej do władz niż do niego. Chyba źle to załatwiono i tyle.

    6
    1

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content